Ne každý bezdomovec pije a měsíčně musí vyžít jen se 4 tisíci korunami
Téměř v každém větším českém městě potkáváme na ulicích lidi bez domova. V hlavách nám o nich koluje spoustu předsudků a sami se jen málokdy snažíme těžkou situaci, do které se dostali, pochopit. Nový výzkum Sociologického ústavu Akademie věd se zabýval právě otázkou bezdomovectví v Česku a v konečném výsledku možná přinesl některé překvapivé výsledky.
Do unikátního dotazníkového šetření v Praze a Plzni přispělo svými odpovědmi přesně 468 osob žijících na ulici. Otázky v dotazníku byly zaměřené na příčiny jejich současné situace, každodenní život, problematiku násilí na ženách bez domova, konzumaci alkoholu nebo jejich oficiální a neoficiální příjmy.
Nejčastější příčinou octnutí se na ulici jsou dluhy. Pokud se k nim přidá ještě ztráta zaměstnání a bytu, je nešťastné dílo dokonáno. „Bezdomovectví bývá často chápáno jako problém primárně spojený s určitou patologií, nikoliv s chudobou. K tomu je třeba říci, že bezdomovectví je primárně formou extrémní chudoby. Bezdomovectví chudobou začíná a chudobou také končí,“ tvrdí autor výzkumu Petr Vašát. Zhruba 40 % dotazovaných tedy uvedlo, že je jejich dlouholetá zadluženost dostala až tam, kde jsou nyní. Dalších 30 % pak odpovědělo, že nečekané dluhy byly posledním spouštěčem k životu bezdomovce. Mezi těmito osobami jsou pak nejvíce mladí lidé do 35 let.
Velikým problémem je otázka násilí vykonaného na bezdomovcích, především pak na ženách. Asi 40 % lidí uvedlo, že byli tělesně napadeni. Na pětinu pak byla násilím vynucována sexuální aktivita.
Většinová společnost má s bezdomovectvím často spojené také nadměrné pití alkoholu. Je pravda, že veliké procento mužů bez domova je zároveň alkoholiky. Rozhodně to ale není každý případ. Zhruba 25 % mužů uvedlo, že alkohol nepije vůbec.
Zajímavá je vyhodnocení jejich příjmů. Je zřejmé, že většina z nich je odkázána na náhodné, neoficiální příjmy. V průměru je bezdomovec schopen nastřádat 4 558 korun. Ženy jsou na tom o pár stovek hůře se 4 176 korunami.
A kolik osob vlastně v současnosti žije na ulici? Dle dat ministerstva práce a sociálních věcí se v současnosti jejich počet odhaduje na 68,5 tisíc lidí. Mnohem větší číslo ale představuje počet osob, které jsou bezprostředně ohroženi ztrátou bydlení. Je jich asi 120 tisíc.