Neděle 21. 1. 2018 svátek má Běla

hledej na refresheru

Viceprezident Samsungu je ve vězení. Odsedět si může více než 10 let

Naruší to plynulost a ekonomický růst konglomerátu?

10. srpen 2017, 9:17
10. srpen 2017, 9:17

Samsung zaznamenal s nejnovějším smartphonem Galaxy S8 rekordní zisky. Jejich akcie za poslední rok stouply přibližně o 32 procent a společnost se až na obrovské pochybení s phabletem Galaxy Note 7 vyvíjí tím správným směrem. Takto to alespoň vidíme z hlediska čísel. Korejská republika však v současném měsíci zažije soudní spor označovaný jako proces století, který se týká právě viceprezidenta Samsungu, Lee Jae-yonga. Ten si od února užívá vězeňskou celu, přičemž samotný zatykač na jeho jméno byl vydán už v lednu.
 
Po skončení Korejské války v roce 1953 to byly právě konglomeráty jako Samsung, které výrazně pomohly vzestupu ekonomiky v zemi. Tento přínos si dobře uvědomoval i otec Jae-yonga a zároveň současný prezident Samsungu, Lee Kun-hee. Během aktivního působení neměl nejmenší problém s různými daňovými úniky či úplatky směrovanými k nejvyšším hlavám v republice. Za tyto kriminální činy byl dvakrát odsouzen a to konkrétně v roce 1996 (uplácení bývalého prezidenta) a v roce 2009 (obrovský skandál související s daňovými úniky Samsungu). V obou případech mu podle zákona hrozily nemalé tresty odnětí svobody, ale vzhledem k pomyslnému statusu národního hrdinu z toho vyklouzl pouze s podmíněným trestem a následnou milostí od prezidenta.

 

Lee Kun-hee

Embed from Getty Images

 

V případě jeho syna, viceprezidenta Lee Jae-yonga, je však situace zcela jiná. Po smrti otce má Lee nabýt dědictví v hodnotě přibližně 440 miliard eur a aby se vyhnul procesu zdanění, pokusil se aplikovat stejný vzorec na mezitím odvolanou prezidentku Pak Kun-hje. Úplatek s hodnotou 54,2 milionů eur věnoval Samsung dvěma neziskovým organizacím, které řídila důvěrnice bývalé prezidentky. Očividné politické tahy však veřejnost už nedokázala tolerovat, a tak začaly padat hlavy. Kun-hje spolu s Jae-yongem momentálně sedí už několik měsíců ve vězení, přičemž o osudu Jae-yonga rozhodne tříčlenný soudní sbor 25. srpna.

 

Lee Jae-yong

Embed from Getty Images

 

 

Jihokorejské obyvatelstvo si jednoduše nemyslí, že by se podobné činy měly nadále akceptovat. Podobný scénář omluvy trestu totiž není výjimkou z pravidla, ale spíše běžnou rutinou v případě prominentních podnikatelů. Stejně nalehko odcházel ze soudní síně předseda skupiny Hyundai Motor Group, Chung Mong-koo, odsouzený za zpronevěru v dubnu 2006. Nejednou se v zemi praktikovalo pravidlo 5letého podmíněného odkladu tříletého výkonu trestu odnětí svobody, ovšem spolu s nepsaným pravidlem zrušení podmínky již po několika měsících.
 
Na rozdíl od svého otce se povídá, že si Jae-yong svůj trest skutečně odsedí. Horní hranice trestní sazby odnětí svobody je v tomto případě až 12 let. O dočasném konečném rozhodnutí soudu vás budeme informovat, každopádně, nejisté budoucnosti konglomerátu se obávat pravděpodobně nemusíte.

 

Embed from Getty Images

 

Embed from Getty Images

 

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Zobrazit 9 komentářů
Diskuse
Diskuse je jen pro přihlášené
9 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
Andrej Danko10. srpen 2017, 12:56

A my s Plavčanom si to užívame a cítime sa dobre. Hrdo, odborne a slušne.

23 Odpovědět · Nahlásit
Andrej Cverha10. srpen 2017, 12:39

Ale picu dane, za Touchwiz to ma ... a za podporu starsich zariadeni.

12 Odpovědět · Nahlásit
avatar
TheClass10. srpen 2017, 10:20

S tým 440 miliardovým dedičstvom je to asi preklep, nie ?

11 Odpovědět · Nahlásit
avatar
bOuNcEr10. srpen 2017, 14:33

market cap

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
vlk6610. srpen 2017, 12:49

Tiež prvé čo ma napadlo. Gates má 90mld ale on bude mať 440. Typický refresher

7 Odpovědět · Nahlásit
avatar
budovi11. srpen 2017, 7:48

Ale to sú len odhady cash je aj tak dôležitý nie tam papierové bohatstvo

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
TheClass15. srpen 2017, 7:38

To niesú odhady cash, ale hodnota celého majetku.. akcie, nehnuteľnosti, investičné fondy a veľmi malé percento sú bankové účty a "cash"

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
budovi15. srpen 2017, 18:25

Veď áno ale čo s tým cashom?

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
anonym110. srpen 2017, 10:55

Hlúposť, to je možno hodnota celého Samsungu... Ale určite nieje on väčšinový vlastník.

9 Odpovědět · Nahlásit
Odebírej REFRESHER videa