Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
21. září 2017 v 15:03
Čas čtení 0:00
Pavlína Plecitá

Praha nabídne více místa pro legální graffiti. Městské čtvrti se snaží předejít ničení památek a budov

KULTURA
Uložit Uložené

Nové volné plochy pro street umělce vznikají v Podolí, Jižním Městě nebo třeba na Braníku.

„Ozdobené“ budovy a památky pražských ulic jsou problém, který se některé městské čtvrti opět rozhodly řešit. A nejdůmyslnějším způsobem, jak se vyhnout nelegálně posprejovaným prostorům, je poskytnout graffiti umělcům další volné plochy k tvorbě a motivovat je tak k legální činnosti. Další místa pro potřeby street artu uvolní například Praha 4, Praha 8 nebo Praha 5.

Praha nabídne více místa pro legální graffiti. Městské čtvrti se snaží předejít ničení památek a budov
Zdroj: Wikimedia Commons/Aktron

Rozmohl se nám tu takový nešvar. Stále častěji docházelo v poslední době k vandalizování nejen městských domů nebo veřejných ploch, ale také významných historických památek. Vzpomeňme si například na cizince, který takovým způsobem nedávno fixou popsal Karlův most. Sazby jsou přitom za tuto ilegální činnost na národní kulturní památce poměrně vysoké – až tři roky ve vězení.

Na druhé straně tady ovšem máme umělce, kteří se zabývají legální tvorbou graffiti. Právě těm se nyní některé pražské městské části snaží vyjít vstříc v podobě dalších prostor pro kreslení. Ty vznikají, zatímco se jinde již posprejovaná místa „uklízejí“. 

Nová místa pro legální graffiti vznikají například ulicích Podolská, Modřanská a Vídeňská. Na Praze 4 je to dále místo pod Branickým mostem blízko cyklostezky nebo v podchodech blízko tramvajových zastávek Přístaviště a Pobřežní cesta.

Jižní Město v současnosti nabízí jedenáct takových ploch a má v plánu se rozrůstat. Podobná situace je také v městské části Praha 8, kde mají s tímto druhem graffiti tvorby dobré zkušenosti. Využili je totiž k oživení některých stanic metra. K iniciativě hledání nových prázdných ploch se přidává také Praha 5. Stejně tak jako k boji proti nelegálním graffiti. Budovy mají být pojištěny proti vandalismu a využívat ochranný anti-graffiti nátěr.

Domů
Sdílet
Diskuse