Která mega města patří mezi ta nejbezpečnější na světě? Zakroužkuj si na mapě a naplánuj výlet, tady se ničeho bát nemusíš.
Máme obrovské štěstí, že žijeme v době, která nám umožňuje naplno objevovat a vychutnávat si všechny vůně, chutě i barvy světa. Cestujeme proto rádi a ve velkém. Na západ, na východ, na sever i na jih. V každém ročním období. Ovšem i přesto, jak je nám svět otevřený, nemusí k nám být v každém případě také přátelský. Do maléru se můžeme dostat velmi snadno, pokud se octneme někde, kde to není bezpečné a kde velmi rychle mohou zneužít naší neznalosti nebo důvěřivosti.
Je tedy jistě dobré vědět, kde se na cestách můžete cítit dobře, pohodlně a hlavně bezpečně. Proto jsme se podívali na výsledky šetření časopisu The Economist, který se podíval na zoubky těm největším světovým aglomeracím a důkladně zanalyzoval několik kategorií, díky kterým vznikl žebříček těch nejbezpečnějších velkoměst světa.
Do žebříčku se dostalo celkem 60 metropolí. Praha mezi nimi bohužel chybí. Výzkum se zaměřil zejména na obří města – na tzv. megalopole, tedy velkoměsta s počtem obyvatel kolem 10 milionů. Některá menší města, jako je Stockholm nebo Amsterdam, však nechybí, protože svým městským systémem a otázkou bezpečnosti jednoduše vynikají.
A podle čeho vlastně autoři žebříčku bezpečnost měst měřili? Důkladně se podívali na čtyři kategorie – digitální bezpečí, zdraví, infrastruktura a bezpečí pohybu městem. Na základě těchto faktorů dokázali spočítat celkový index bezpečnosti daného místa. Poslední tři kategorie dávají zajisté dobrý smysl, protože díky nim nám nehrozí žádné fyzické nebezpečí. V dnešním digitalizovaném světě je ovšem třeba brát ohledy také na bezpečnost virtuálního prostředí. Proto se výzkum zaměřil i na faktor práce měst se konceptem smartcity a ohleduplnost vůči jeho uživatelům. Na kompletní rešerši všech čtyř disciplín i celý žebříček se můžete podívat tady. Teď už ale pojďme, alespoň takto virtuálně vycestovat na jeho vrchol a zjistit, kterým městským aglomeracím vyšel nejlepší index bezpečnosti.
10. Curych
Číslo 10 od nás není vůbec daleko. Začínáme ve Švýcarsku. Jeho největší město, rozprostírající se v podhůří Alp na řece Limmat, není na této pozici pravděpodobně ničím překvapivým. Místo s přibližně půl milionem obyvatel je dlouhodobě považováno za jedno z nejdražších. Jedná se o významné bankovní středisko i bohaté historické a kulturní centrum.
9. Hongkong
Kantonský název této megapole zní doslova Voňavý přístav. Nakolik je velkoměsto opravdu voňavé, necháme na posouzení jiným. Důležité je, že se umístilo na devátém místě žebříčku a stále se těší větší a větší oblibě mezi turisty a cestovateli. A přesto, že místní aglomerace patří mezi ty nejhustěji osídlené částí, svou vyspělostí a moderností strčí, alespoň co se bezpečnosti týče, hravě do kapsy jiná obří města.
8. Stockholm
Skandinávie patří dlouhodobě mezi nejbezpečnější i nejkvalitnější oblastí k životu. Hlavní město Švédska tedy rozhodně nemohlo chybět a dostalo se na osmé místo. Významné univerzitní město, kulturní a hospodářské centrum i propracovaná infrastruktura. To vše nabízí Stockholm spolu se zaručeně bezpečným pobytem.
7. Sydney
Australské město, které stále spousta z nás chybně považuje za město hlavní, zdobí severovýchodní pobřeží Tasmanova moře. Nejen legendární budova státní opery láká ročně statisíce návštěvníků k prozkoumávání způsobu života u protinožců. Další tip pro bezpečné cestování je na světě.
6. Amsterdam
Na šestém místě nacházíme dalšího evropského zástupce. Holandská metropole se v poslední době stává báječným hitem pro výlety na prodloužený víkend. Spousta skvělých kaváren a restaurací, zajímavá architektura, nejznámější evropské galerie nebo muzea a šetrný přístup k životnímu prostředí jsou prostě lákavé faktory, které Amsterdam činí tak populárním. Tak neváhejte, zabookujte letenky a vydejte se do bezpečných ulic dokonalého Amstru.
5. Melbourne
Jsme v první polovině. A vracíme se zpět na druhý konec světa. Druhé největší město Austrálie se umístilo na pátém místě. Turistům je známé díky tenisovému turnaji Australian Open nebo velikému počtu zahrad i parků, rozesetými mezi moderní zástavbou mrakodrapů.
4. Toronto
Druhou polovinu žebříčku otevírají naši kanadští přátelé. Autoři žebříčku z The Economist na základě výsledků z potřebných indexů usoudili, že čtvrté místo bude patřit Torontu. Je známé, že do této obří aglomerace přichází největší počet imigrantů z celého světa. Přesto patří Toronto mezi nejbezpečnější velkoměsta. Pestré etnické složení Toronta nechává návštěvníkům prožít jej naplno se všemi chuti, které nabízí.
3. Osaka
Možná poněkud překvapivě se na bedně umístilo důležité japonské průmyslové centrum. Osaka patří ale díky bohaté hospodářské aktivitě k nejvýznamnějším městům Japonska i celé Asie. V jejích ulicích cestovatelé nenaleznou jen továrny a průmyslové domy, ale moderní infrastrukturu, digitální bezpečnost i nespočet kulturních památek. A nutno podotknout, že kuchyně z této oblasti patří k nejlepším v Japonsku. Potrpíte-li si na skutečné japonské dobroty, tip na dobrodružnou cestu zde leží jako na stříbrném podnose.
2. Singapur
Překlad původního názvu přístavního městského státu v jihovýchodní Asii znamená Lví město. Jeho ekonomika patří mezi ty vůbec světově nevyspělejší. Není proto divu, že svým návštěvníkům nabízí jeden z nejbezpečnějších pobytů v velkoměstě. A to i přesto, že hustota zalidnění je zde opět jedna z nejvyšších. V minulosti byl Singapur dokonce označen za místo s nejkvalitnější životní úrovní na planetě. Pravděpodobně velmi oprávněně mu tak patří druhé místo v žebříčku nejbezpečnějších velkoměst na světě.
1. Tokio
Pomyslným vítězem v otázce bezpečnosti jednotlivých měst se stává japonská metropole. Tokio, se svými téměř 10 miliony obyvatel, boduje ve všech čtyřech kategoriích měření indexu bezpečnosti. Kvalita bezpečnostních opatření ve městě se, včetně snahy o zajištění digitální a kyber bezpečnosti, zvyšuje v důsledku chystání letních olympijských her v roce 2020. I tak je ovšem zřejmé, že v Japonsku si na své obyvatele i milé návštěvníky dávají pozor.
Pro zajímavost se ještě společně můžeme podívat na spodní část žebříčku, tedy na místa, která se ještě vešla do limitu 60 světových aglomerací. Nejedná se tedy žádné výrazné propadlíky, ale přestože se v některých případech nachází na území na první pohled nepříliš bezpečných států, o stále překvapivě bezpečná města s dobrou infrastrukturou, kyber i zdravotní bezpečností a vhodně udržovanou bezpečností v ulicích. Na 50. až 60. místě se tedy umístila tato velkoměsta – Moskva, Bangkok, Káhira, Karáčí, Teherán, Ho Či Minovo Město, Rangún, Dháka, Manila a Jakarta.