Zveřejnění Hawkingovy práce na chvíli úplně paralyzovalo webovou stránku Cambridgeské univerzity.
Na internetu se objevila disertační práce slavného astrofyzika Stephena Hawkinga a okamžitě způsobila takové šílenství, že zablokovala webovou stránku Cambridgeské univerzity. Právě ta se ji rozhodla zveřejnit tak, aby si fenomenální Hawkingovu práci mohl prohlédnout úplně každý.
Práci s názvem Vlastnosti rozpínajícího se vesmíru Hawking napsal a odevzdal v roce 1966. Dosud však byla přístupná v archivu pouze pro studenty nebo pro ty, kteří si za její kopii zaplatili. Poté, co univerzita dokument s autorovým souhlasem bezplatně zveřejnila, se dal očekávat velký zájem. Jen v první den si práci stáhlo 60 tisíc lidí, kvůli čemuž spadla webová stránka univerzity.
Hawking měl tehdy 24 let a už se začínala projevovat jeho nemoc, která ho připoutala na vozík. Slavný vědec trpí amyotrofickou laterální sklerózou, nevyléčitelným nervovým motorickým onemocněním, v důsledku čehož komunikuje prostřednictvím speciálního počítače. Ani to mu však nebrání pracovat i v důchodovém věku. Své vyjádření poskytl i poté, co svět projevil obrovský zájem o jeho disertační práci.
„Je nádherné slyšet, kolik lidí projevilo zájem o stažení mé práce. Doufám však, že nebudou zklamáni, když k ní získají přístup,“ doplnil skromně velikán Hawking, který doufá, že to nastartuje nebo posílí jejich zájem o vědu.
„Doufám, že inspiruji lidí po celém světě, aby zvedli hlavu a dívali na hvězdy, a ne na své nohy. Aby se zamýšleli nad naším místem ve vesmíru a aby se pokusili zamyslet nad vesmírem jako takovým,“ prohlásil Hawking. Kromě toho věří v to, že se lidé jeho prací nejen inspirují a budou o ní přemýšlet, ale budou ji i sdílet. Astrofyzik je zároveň za to, aby měl k takovým věcem přístup kdokoliv a kdykoliv a to se netýká jen jeho vědecké práce, ale i práce dalších velkých osobností. Dokument si můžeš stáhnout zde.
I samotná univerzita se vyjádřila, že během posledních měsíců dostávala stovky žádostí o zpřístupnění, respektive stažení celé Hawkingovy práce. V podstatě tak reagovala na poptávku, ale potěšila tím lidí po celém světě. Univerzita však dokument zveřejnila i na oslavu Týdne otevřeného přístupu 2017. Díky tomu si může práci tehdy málo známého postgraduálního studenta Hawkinga stáhnout a přečíst skutečně kdokoli.
Práce se zaobírá důsledky expanze vesmíru, nechybí v ní složité matematické výpočty, ale i Hawkingův vlastnoruční podpis a potvrzení toho, že jde o jeho originální práci. Za ni získal doktorát z kosmologie a pak se stal i profesorem. Tato práce mu tak pomohla nastartovat kariéru a otevřela mu cestu k tomu, aby se stal slavným a uznávaným vědcem. Jeho vzory byly tehdy Isaac Newton, Albert Einstein či James Clerk Maxwell.