Jubilejní 100. výstava v prostorách Galerie Rudolfinum nabízí návštěvníkům jedinečný zážitek i vstup zadarmo.
Pravda, procházet se uměleckými prostory galerií a obrazáren není zrovna pro každého. Umění je zkrátka velmi svébytnou disciplínou lidské tvořivosti, ke které mají někteří značně blízko, jiní si k ní cestu hledají jen těžko. O to zajímavěji pak působí aktuální výstava v pražské Galerii Rudolfinum. Ta totiž, dle nás, zaujme i ty největší umělecké nováčky, neználky i odpůrce.
Díky kreativní mysli Krištofa Kintery se můžete do konce listopadu ztrácet v těch nejrůznějších konceptech současného umění na Palachově náměstí v rámci prohlídky výstavy Nervous Trees. A rozhodně se jedná o něco, co byste si neměli nechat ujít. Nebude vás to stát ani cent. Kompletní výstava je návštěvníkům přístupná zcela zdarma.
Rudolfinská galerie tímto krásným gestem slaví jubilejní 100. výstavu realizovanou v jejích krásných historických prostorách od založení v roce 1994. Je zřejmé, že pro takovou příležitost musela zvolit opravdový umělecký „majstrštyk“, kterým své příznivce potěší a odvděčí se jim za jejich přízeň.
Krištof Kintera je 44letý český umělec, který rozbíjí tradiční a spojuje nespojitelné. Alespoň tak můžou umělecké kousky z expozice Nervous Trees na návštěvníka působit. Jedná se o spoluzakladatele experimentální divadelní skupiny Jednotka nebo autora několika známých uměleckých objektů, na které můžete narazit i v ulicích Prahy. Například na památník pod Nuselským mostem s názvem Z vlastního rozhodnutí věnovaného sebevražedným duším.
Ke své tvorbě zaujímá velmi specifický přístup. Jeho díla jsou často doprovázena mechanickým pohybovým systémem, který zaujme nejedno umělecké srdce. Typická je pro ně hravost a vtip. Ostatně o tom vypovídá i řada děl v Rudolfinu.
V rámci rozsáhlé výstavy je představena autorova tvůrčí činnost posledních pěti let a přes více než dvacet soch, instalací a interaktivních objektů. A nutno podotknout, že se jedná o výstavu rozsáhlou nejen v počtu vystavovaných objektů, ale v jejich velikosti. V netradiční kompozici si můžete prohlédnout zmenšeninu světa z kabelů a čipů, nervozně pochodující stromy, hluboké myšlenky na plátně nebo opravdu veliké množství domácích praček. Naskládaných na sobě. Jak skutečně perou oblečení.
Pokud překonáte strach, že na vás některá z třesoucích se praček nebo neskutečně vysoká věž z pytlů s cementem nespadne a nezabije vás, odejdete zcela jistě s pocitem příjemně stráveného odpoledne se současným uměním. Nebojte se tedy rozšířit si trochu obzory a otevřít mysl kreativitě a fantazii, na kterou nikde jen tak nenarazíte.
„Výstava akcentuje důležité procesy spolupráce, zdánlivě velmi banální, ale ve své podstatě esenciální pro fungování a rozvoj jakéhokoliv složitějšího systému. Zároveň však poukazuje na křehkost, na které vztahy mezi jednotlivými aktéry systému stojí a padají. Kintera říká, že si nesmírně cení intimních chvil v ateliéru o víkendech, kdy je tam sám se sebou a kdy se může oddat jinému druhu soustředění.“
Výstavu najdete v prostorách Galerie Rudolfinum, do které se dostanete z boční strany této významné pražské kulturní památky. K Nervous Trees vás zavede schodiště do prvního patra, v přízemí si pak můžete „pohrát“ v místním Artparku. Oficiálně výstava končí koncem listopadu. Předpokládá se ovšem, že pro veliký úspěch bude prodloužena.