Úterý 20. 3. 2018 svátek má Světlana, Světla

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: Wikimedia Commons/Mihael Grmek

Výstava Nervous Trees v pražském Rudolfinu vás uchvátí na první pohled. Nenechte si ujít to nejlepší ze současného umění Krištofa Kintery

Jubilejní 100. výstava v prostorách Galerie Rudolfinum nabízí návštěvníkům jedinečný zážitek i vstup zadarmo.

7. listopad 2017, 15:15
7. listopad 2017, 15:15

Jubilejní 100. výstava v prostorách Galerie Rudolfinum nabízí návštěvníkům jedinečný zážitek i vstup zadarmo.

Pravda, procházet se uměleckými prostory galerií a obrazáren není zrovna pro každého. Umění je zkrátka velmi svébytnou disciplínou lidské tvořivosti, ke které mají někteří značně blízko, jiní si k ní cestu hledají jen těžko. O to zajímavěji pak působí aktuální výstava v pražské Galerii Rudolfinum. Ta totiž, dle nás, zaujme i ty největší umělecké nováčky, neználky i odpůrce.

 

 

Díky kreativní mysli Krištofa Kintery se můžete do konce listopadu ztrácet v těch nejrůznějších konceptech současného umění na Palachově náměstí v rámci prohlídky výstavy Nervous Trees. A rozhodně se jedná o něco, co byste si neměli nechat ujít. Nebude vás to stát ani cent. Kompletní výstava je návštěvníkům přístupná zcela zdarma.

 

Výstava Nervous Trees v pražském Rudolfinu vás uchvátí na první pohled. Nenechte si ujít  to nejlepší ze současného umění Krištofa Kintery

 

Rudolfinská galerie tímto krásným gestem slaví jubilejní 100. výstavu realizovanou v jejích krásných historických prostorách od založení v roce 1994. Je zřejmé, že pro takovou příležitost musela zvolit opravdový umělecký „majstrštyk“, kterým své příznivce potěší a odvděčí se jim za jejich přízeň. 

 

Krištof Kintera je 44letý český umělec, který rozbíjí tradiční a spojuje nespojitelné. Alespoň tak můžou umělecké kousky z expozice Nervous Trees na návštěvníka působit. Jedná se o spoluzakladatele experimentální divadelní skupiny Jednotka nebo autora několika známých uměleckých objektů, na které můžete narazit i v ulicích Prahy. Například na památník pod Nuselským mostem s názvem Z vlastního rozhodnutí věnovaného sebevražedným duším.

 

Výstava Nervous Trees v pražském Rudolfinu vás uchvátí na první pohled. Nenechte si ujít  to nejlepší ze současného umění Krištofa Kintery

 

Ke své tvorbě zaujímá velmi specifický přístup. Jeho díla jsou často doprovázena mechanickým pohybovým systémem, který zaujme nejedno umělecké srdce. Typická je pro ně hravost a vtip. Ostatně o tom vypovídá i řada děl v Rudolfinu.

 

V rámci rozsáhlé výstavy je představena autorova tvůrčí činnost posledních pěti let a přes více než dvacet soch, instalací a interaktivních objektů. A nutno podotknout, že se jedná o výstavu rozsáhlou nejen v počtu vystavovaných objektů, ale v jejich velikosti. V netradiční kompozici si můžete prohlédnout zmenšeninu světa z kabelů a čipů, nervozně pochodující stromy, hluboké myšlenky na plátně nebo opravdu veliké množství domácích praček. Naskládaných na sobě. Jak skutečně perou oblečení.

 

 

Pokud překonáte strach, že na vás některá z třesoucích se praček nebo neskutečně vysoká věž z pytlů s cementem nespadne a nezabije vás, odejdete zcela jistě s pocitem příjemně stráveného odpoledne se současným uměním. Nebojte se tedy rozšířit si trochu obzory a otevřít mysl kreativitě a fantazii, na kterou nikde jen tak nenarazíte. 

 

„Výstava akcentuje důležité procesy spolupráce, zdánlivě velmi banální, ale ve své podstatě esenciální pro fungování a rozvoj jakéhokoliv složitějšího systému. Zároveň však poukazuje na křehkost, na které vztahy mezi jednotlivými aktéry systému stojí a padají. Kintera říká, že si nesmírně cení intimních chvil v ateliéru o víkendech, kdy je tam sám se sebou a kdy se může oddat jinému druhu soustředění.“

 

 

Výstavu najdete v prostorách Galerie Rudolfinum, do které se dostanete z boční strany této významné pražské kulturní památky. K Nervous Trees vás zavede schodiště do prvního patra, v přízemí si pak můžete „pohrát“ v místním Artparku. Oficiálně výstava končí koncem listopadu. Předpokládá se ovšem, že pro veliký úspěch bude prodloužena.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Nejčtenější