Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 27. 2. 2021 svátek má Alexandr

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
2
Antonín Havlík
8. listopad 2017, 17:18

Pamatuješ na definici devadesátkového TV hazardu? Po 22 letech dopadli Čecha, který obelstil Televizní Bingo a ukradl 27 milionů korun

„Za málo peněz jako želez,“ upozorňovaly upoutávky s Jaromírem Jágrem na novou televizní loterii. Skončilo to pátráním Interpolu a 27milionovou krádeží. V 90. letech se děly věci.

Antonín Havlík
8. listopad 2017, 17:18
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Pamatuješ na definici devadesátkového TV hazardu? Po 22 letech dopadli Čecha, který obelstil Televizní Bingo a ukradl 27 milionů korun
Zdroj: Mysid/Wikimedia Commons

Zlaté devadesátky, říká se. Bylo to fascinující období, kdy Češi neřízeně vpálili do porevolučního západního světa a kdy se rodily děti, v současnosti nazývaní jako „mileniálové“.

 

Bláznivá doba, ve které velká většina lidí prahla po svobodě a penězích a ti chytřejší je i doopravdy získali – třeba díky privatizacím, různým podvůdkům, před kterými společnost ještě nebyla varována nebo jednoduše proto, že se jim dařilo.

 

V televizi hrál Dallas a v nejedné domácnosti všichni členové rodiny nervózně mačkali v dlaních losy s kresleným papouškem, které jim kýžený luxus měly dopřát. Čekali na pořad Bingo, loterijní show tehdejší začínající televize Nova, která změnila vnímání českých loterií.

 

Pamatuješ na definici devadesátkového TV hazardu? Po 22 letech dopadli Čecha, který obelstil Televizní Bingo a ukradl 27 milionů korun
 

Televizní Bingo byl pořad, který ve svých začátcích v roce 1994 vysílala televize Nova. Princip celé show, kterou ve svých nejlepších chvílích sledovaly u televizních obrázek i 3 miliony lidí, fungoval na bázi nákupu tiketů, které se pak v přímém přenosu slosovaly.

 

Raketový úspěch této show zajistil, že výhrou pobláznění hráči utratili za losy přes jednu miliardu korun. Pořad moderoval Jan Rosák, tehdejší ikonická postava Binga (a pravděpodobně jeho moderátorský vrchol) a maskota mu dělal animovaný papoušek. Pár šťastlivců se dokonce dostalo i přímo do studia a mohlo soutěžit o hodnotné ceny.

 

Bingu dělal reklamu i tehdejší nejlépe placený český hokejista v NHL Jaromír Jágr se svým epesním porevolučním účesem. Všechno se zdálo být skvělé.

 

 

V říjnu roku 1995 ale nastal zásadní zvrat a úsměvy začaly chřadnout. Provalilo se, že je velmi pravděpodobné, že odnož v Bingu – Nová šance – je už několik týdnů zmanipulovaná.

 

Počítačoví programátoři Roman Hejda a Pavel Fantyš se dostali do počítačového systému, kde změnili parametry programu, aniž by si toho někdo všiml. Ten generoval náhodná čísla, ale po nenápadném přeprogramování vybíral počítač jen čísla tiketů, které nakoupili podvodníci.

 

Do pořadu pak posílali bílé koně, kteří pravidelně přebírali statisícové výhry a s nimi se pak dělili o provize. Bylo v tom namočeno sedm lidí. Ukradli tímto způsobem celkem 27 milionů korun. Dostali po dvouletých podmínkách a Fantyš uprchl. Byl odsouzen na pět let ve vězení. 

 

Až letos, koncem července, po dvaadvaceti letech jej Interpol vypátral v USA a Fantyš požádal o znovuprojednání tohoto případu. Nyní je ve vazbě a je otázka, jak devadesátkové rozmary nakonec ve skutečnosti dopadnou.

 

„A příští týden budeme soutěžit s tikety tyrkysové barvy!“

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.