Čtvrtek 22. 2. 2018 svátek má Petr

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: commons.wikimedia.org/Sajid213

Kolik pro tebe pracuje otroků? Webová stránka ti za pár minut vypočítá, kolik lidí dře na tvůj životní standard

Před problémem novodobého otroctví by nikdo neměl zamhuřovat oči.

24. listopad 2017, 12:32

Před problémem novodobého otroctví by nikdo neměl zamhuřovat oči.

Pokud máš kde bydlet a co jíst, už nyní jsi bohatší než miliony, ba možná miliardy lidí na této planetě. Pokud si kromě toho můžeš dopřát i exotičtější jídlo, každý den si vybírat z množství tvého oblečení, vlastníš smartphone i notebook, už teď si můžeš říct, že máš jistý životní standard. Pro civilizované země je to něco tak samozřejmého, že si většina z nás ani neuvědomuje, kolik lidí na něj ve skutečnosti dře v těžkých podmínkách. Včetně dětí.

 

Moderní společnost, v jaké žijeme, není jen o konzumu, ale také osvětě, abychom si tento problém uvědomili a mohli s tím něco dělat. Na to se snaží upozornit i organizace Slavery Footprint. Už dříve spustila zajímavou a pro někoho kontroverzní, ale zároveň smysluplnou interaktivní kampaň. Její součástí je i jakási kalkulačka toho, kolik lidí ve skutečnosti dře na to, abychom my ostatní žili na úrovni.

 

Kolik pro tebe pracuje otroků? Webová stránka ti za pár minut vypočítá, kolik lidí dře na tvůj životní standard

 

Na stránce slaveryfootprint.org to můžeš zjistit téměř okamžitě. Stačí, když se přiznáš, v jakých podmínkách bydlíš a co všechno máš k dispozici. Web se postupně ptá na to, kolik oblečení, elektroniky, drogerie či sportovních potřeb máš doma, ale i na to, zda máš ve zvyku si dopřát exotické ovoce, ořechy, mořské plody či maso. Následně podle toho zjistíš, kolik otroků se podílí na tvém životním standardu a kolik jich je potřeba k výrobě konkrétních výrobků. A i když nevlastníš auto, dům či mnoho elektronických zařízení, dokáže se toto číslo vyšplhat i na více než 60 otroků na hlavu.

 

Výsledné číslo ale není alfou a omegou celé kampaně. Ta nechce moralizovat ani vyvolat v lidech pocit viny. Spíše jen umožnit, abychom se nad tímto světem a našimi skutky zamysleli. Pokud kvůli ní někdo obětuje koupi dalších a dalších podobných džínsů, jaké již má ve skříni, a jídlo z ledničky zbytečně nevyhodí, je to alespoň malá výhra. A příslib toho, že to s námi nakonec nemusí být až tak špatné.

 

Kolik pro tebe pracuje otroků? Webová stránka ti za pár minut vypočítá, kolik lidí dře na tvůj životní standard

 

Nejeden člověk se však nad samotným slovem otrok pozastaví. Vždyť otroctví je přece zakázané, v civilizované společnosti nemá co dělat. A přece se nás týká víc, než bychom si přáli nebo vůbec uměli představit.

 

Právě proto chce americký web Slavery Footprint na tuto problematiku upozornit. Otroctví chápe jako to, kolik lidí, včetně mužů, žen či dětí, pracuje v hrozných – tedy otrockých – podmínkách v těch nejchudších a rozvojových zemích. Jejich práce stojí za tím, že si můžeme vybírat, co si oblékáme, jakou elektroniku používáme a jaké jídlo si dopřejeme. Bohužel až znepokojivě často je to práce lidí, kteří jsou do ní nuceni. Děti nevyjímaje. Ve špatných podmínkách a za almužnu.

 

Kolik pro tebe pracuje otroků? Webová stránka ti za pár minut vypočítá, kolik lidí dře na tvůj životní standard

 

Kampaň a samotný web vznikl ve spolupráci s americkou vládou a organizací Made in Free World ještě v roce 2011. Jenže aktuální je pořád. Stejně jako problém novodobého otroctví. Proto by před ním neměl nikdo zavírat oči, týká se totiž všech bez ohledu na to, jak daleko žijí od zemí, kde se s pracovníky zachází otřesným způsobem.

 

Naštěstí, přibývá lidí, kteří se rozhodli nakupovat jen férově, od lokálních výrobců či návrhářů, nepodporovat mašinérii masové výroby. I to je jedna z cest, jak proti tomu bojovat. Další pracuje s projektem na mezinárodní úrovni. Je jím program vedený Mezinárodní organizací práce a dalšími s názvem 50 for Freedom. Cílem je přesvědčit nejméně 50 zemí, aby do konce roku 2018 ratifikovaly Protokol o nucených pracích. Podpořit ho svým podpisem může každý. Je tak v tvých rukou, zda přispěješ ke skoncování s moderním otroctvím. V pasti nucených prací se podle programu 50 for Freedom totiž nachází 25 milionů lidí, ve skutečnosti jich však může být mnohem více.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse19 komentářů
Diskuse je jen pro přihlášené
19 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
Tenčovaspochováá24. listopad 2017, 14:22

nie sme všetci otrokmi niekoho ? len niektorí otroci sa majú lepšie

5 Odpovědět · Nahlásit
avatar
budovi24. listopad 2017, 16:21

v podstate mas pravdu... lebo kazdy niekomu zodpoveda, ci v praci alebo neikde inde...

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Pavel Láník25. listopad 2017, 12:23

Pro mě maká jen 29 ... Jsem hodně zklamanej :D

Jinak je to samozřejmě naprostá ptákovina financovaná nějakou neziskovkou co zas musí ukázat jak jsme my vlastně příšerně špatní a že by jsme tu měli asi jíst jen kořínky a chodit oblečený v pytlích od brambor ...

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
martina.valesov25. listopad 2017, 19:36

Mohla bych se zeptat, jak jste se to dozvěděl? Odkaz v článku mi nefunguje a nikde jinde jsem nenašla.. Děkuji

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Kamil Střihač25. listopad 2017, 15:26

To je zas blbina...zas nám někdo musí nasouvat jak se máme dobře.těmito parametry bych životní ůroveň rozhodně neposuzoval.Jen karma určí v jaké části světa se narodíš.

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
khokhot24. listopad 2017, 23:07

najväčšia pixovina čo som za poslednú dobu čítal... apelovať na ľudí aby si kúpili o jedny rifle menej alebo aby nevyhodili zvyšky jedla... ved práve vdaka konzumnému životu západniarov majú aspoň tú almužnu čo majú, a útočiť im na svedomie že to oni môžu za to ako sa nejaký nenažraný podnikateľ správa k svojím zamestnancom na druhom konci sveta.... vitajte v kapitalizme...

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Tarzan Zhor25. listopad 2017, 22:18

Pro mě jich prej maká 10, ale devět z nich je zrovna opřená o lopatu :D

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Ladislav Koloničný25. listopad 2017, 19:00

Majitelé, šéfové, manažeři, dovozci, obchodníci, vlády zemí s "otroky".... všichni chtějí kapitalisticky zbohatnout, ale aby byl výrobek levný - musí jej někdo VELMI levně vyrobit.
Asi by mohli "otroci" dostat více zaplaceno, ale to by bohatým zbylo méně

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Pavel Nezval25. listopad 2017, 18:35

Pokud já dřu ve fabrice od nevidím do nevidím a dostanu každý měsíc almužnu, která se nedá označit mzdou, tak je těžce uvěřitelné, že by někdo dřel na mě. Navíc i když jsme žili v tzv. "totalitě", tak každý měl kde bydlet, co jíst... A ještě jsme vyváželi do Ruska spoustu výrobků na kila za symbolické ceny. A nikdo nám nedal nic zadarmo. Jejich definice toho, na koho dřou otroci je tedy k smíchu. Ano jsou na zemi lidé, na které dřou otroci, ale myslím, že v našem státě by spousta lidí v globálním měřítku byla označena právě za ty otroky, kteří dřou na ostatní.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
jazdimnaferrari24. listopad 2017, 16:37

67... ale vraj aj jeden je vela, tak neviem..

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
TvojaBabka24. listopad 2017, 17:51

Mne vyšlo 16, zaujímalo by ma koľko má priemerný američan.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
jazdimnaferrari24. listopad 2017, 23:44

16? ku*va mal by som nad sebou popremyslat...

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
macourek26. listopad 2017, 23:07

Je fakt, že si nežijeme špatně, ale jsme defakto otroci také. Musíme celý život tvrdě pracovat zrovna jak ti otroci. Z otrocké práce žijí jiní daleko bohatší národy a státy.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Vicca Widmanová25. listopad 2017, 18:20

Oni otroci na nas a my zase na nikoho jineho je to stale dokola jen je rozdil v tom ,ze se mame o trochu lepe nez oni -par nejbohatsich rodin vede cely svet aby lide na ne makali ,i kdyz se to nikomu nezda ,ale je to pravda -samozrejme v EU -je trochu jiny standart zivota ,nez v Asii napriklad,ovsem princip je stejny -tak ze otroci vsech zemi spojte se hihihi

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Wendy Leigh25. listopad 2017, 15:51

Poté co stránce poctivě přiznáš čeho si dopřáváš, ale hlavně co máš, budeš zařazen do registru zda stojíš za vykradení nebo ne imbecile blbej, co všem vykecáš i to, jestli máš novej fén a vři LCD televize v bytě, což by jinak zloděj nevěděl ...

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
RucieHorá25. listopad 2017, 12:59

Je dobré o tom mluvit. Omylem jsem ale klepla u hodnocení na odpad,nelze vzít zpět. Tak tedy článek výborný

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Petr Tenkrat25. listopad 2017, 10:28

A kolik těch otroků bude bez jakýchkoliv příjmů, když to nebudeme kupovat?

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
macourek26. listopad 2017, 23:09

Oni hlavně dostanou almužnu a o zisk se dělí ti co jen kšeftují!

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
budovi24. listopad 2017, 16:21

vsetko je to o ludoch.

0 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Odebírej REFRESHER videa
Nejčtenější