Neděle 18. 3. 2018 svátek má Eduard

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.

Češi vymysleli způsob, jak zabít nádor a zároveň zničit i další rakovinotvorné buňky v jeho okolí

Čeští vědci slaví úspěch. Vyvinuli metodu, která by mohla být velkým přínosem při diagnostice nádorových onemocnění a jejich léčbě.

6. prosinec 2017, 15:42
6. prosinec 2017, 15:42

Čeští vědci slaví úspěch. Vyvinuli metodu, která by mohla být velkým přínosem při diagnostice nádorových onemocnění a jejich léčbě.

Tým českých vědců z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a Ústavu makromolekulární chemie se blýskl významným úspěchem, který se dočkal celosvětového ohlasu. Skupina odporníků přišla na způsob, jakým by bylo možné zabít nádorovou buňku a zároveň zničit i další rakovinotvorné buňky v jejím okolí. Výsledky jejich práce, které na sebe v zahraničí stihly upoutat velkou míru pozornosti, byly otištěny v uznávaném magazínu Journal of Medical Chemistry. Informoval o tom server České televize

Ničící toxická látka

Vědci se při výzkumu zaměřili především na využití molekuly, která je odborně nazývaná Fibroblastový aktivační protein (FAP). Ta se v lidském těle za normálních okolnostech téměř neobjevuje, je však přítomná mimo jiné právě v nádorech

 

„Víme, že molekula FAP se vyskytuje u řady nádorů – karcinomu pankreatu, prsu nebo u mozkových nádorů. Její diagnostické i terapeutické využití v onkologii tudíž může být hodně široké. My jsme v naší práci prokázali správné cílení toxické látky na nádor. Trefíme nádorovou buňku, která do sebe pojme toxickou látku, ta se zde uvolní a buňka se rozpadne. Toxická látka se zároveň chová jako diverzant, protože se po rozpadnutí buňky uvolní a zničí i další buňky okolo sebe,“ vysvětlil pro web České televize lékař, biochemik a patobiochemik Alexi Šedo.

 

 Ilustrační obrázek

Češi vymysleli způsob, jak zabít nádor a zároveň zničit i další rakovinotvorné buňky v jeho okolí

Molekulové lego

Šedo zároveň vyjádřil radost ze spolupráce se svými kolegy z dalších ústavů, bez nichž by tento úspěch zřejmě nebyl možný. „Měli jsme to štěstí, že spolupracujeme s kolegy z Ústavu makromolekulární chemie a Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Ti totiž pod vedením Jana Konvalinky vyvinuli tzv. iBodies – molekuly, na které je možné navázat třeba terapeutickou molekulu, lék, a dovést je k rakovinné buňce, nebo molekulu, kterou lze využít pro diagnostiku,“ řekl s tím, že molekuly iBodies v kostce fungují jako jakési „molekulové lego“, neboť jejich jednotlivé části se dají poskládat vždy podle daného účelu.

 

Práce českých odborníků však ještě zdaleka nejsou u konce. V současné době totiž vědci pracují ještě na dalším zdokonalování projektu, pro jeho rozvíjení však bude v budoucnu potřebná finanční podpora. O molekuly už ovšem nyní projevují zájem vědecké laboratoře z celého světa, kde mohou být potenciálně využity při nejrůznějších experimentech, diagnostice nádorových onemocnění a také mohou pomoci při samotné léčbě.  

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Nejčtenější