Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
6. prosince 2017 15:42
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Češi vymysleli způsob, jak zabít nádor a zároveň zničit i další rakovinotvorné buňky v jeho okolí

ZAJÍMAVOSTI ČESKO
Uložit Uložené

Čeští vědci slaví úspěch. Vyvinuli metodu, která by mohla být velkým přínosem při diagnostice nádorových onemocnění a jejich léčbě.

Tým českých vědců z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a Ústavu makromolekulární chemie se blýskl významným úspěchem, který se dočkal celosvětového ohlasu. Skupina odporníků přišla na způsob, jakým by bylo možné zabít nádorovou buňku a zároveň zničit i další rakovinotvorné buňky v jejím okolí. Výsledky jejich práce, které na sebe v zahraničí stihly upoutat velkou míru pozornosti, byly otištěny v uznávaném magazínu Journal of Medical Chemistry. Informoval o tom server České televize

Ničící toxická látka

Vědci se při výzkumu zaměřili především na využití molekuly, která je odborně nazývaná Fibroblastový aktivační protein (FAP). Ta se v lidském těle za normálních okolnostech téměř neobjevuje, je však přítomná mimo jiné právě v nádorech

„Víme, že molekula FAP se vyskytuje u řady nádorů – karcinomu pankreatu, prsu nebo u mozkových nádorů. Její diagnostické i terapeutické využití v onkologii tudíž může být hodně široké. My jsme v naší práci prokázali správné cílení toxické látky na nádor. Trefíme nádorovou buňku, která do sebe pojme toxickou látku, ta se zde uvolní a buňka se rozpadne. Toxická látka se zároveň chová jako diverzant, protože se po rozpadnutí buňky uvolní a zničí i další buňky okolo sebe,“ vysvětlil pro web České televize lékař, biochemik a patobiochemik Alexi Šedo.

 Ilustrační obrázek

Češi vymysleli způsob, jak zabít nádor a zároveň zničit i další rakovinotvorné buňky v jeho okolí
Zdroj: pixabay.com/Free-Photos

Molekulové lego

Šedo zároveň vyjádřil radost ze spolupráce se svými kolegy z dalších ústavů, bez nichž by tento úspěch zřejmě nebyl možný. „Měli jsme to štěstí, že spolupracujeme s kolegy z Ústavu makromolekulární chemie a Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Ti totiž pod vedením Jana Konvalinky vyvinuli tzv. iBodies – molekuly, na které je možné navázat třeba terapeutickou molekulu, lék, a dovést je k rakovinné buňce, nebo molekulu, kterou lze využít pro diagnostiku,“ řekl s tím, že molekuly iBodies v kostce fungují jako jakési „molekulové lego“, neboť jejich jednotlivé části se dají poskládat vždy podle daného účelu.

Doporučeno
ANKETA: Na kolik peněz tě vyjde festival? Zeptali jsme se návštěvnictva Rock for People ANKETA: Na kolik peněz tě vyjde festival? Zeptali jsme se návštěvnictva Rock for People 18. června 2024 18:20

Práce českých odborníků však ještě zdaleka nejsou u konce. V současné době totiž vědci pracují ještě na dalším zdokonalování projektu, pro jeho rozvíjení však bude v budoucnu potřebná finanční podpora. O molekuly už ovšem nyní projevují zájem vědecké laboratoře z celého světa, kde mohou být potenciálně využity při nejrůznějších experimentech, diagnostice nádorových onemocnění a také mohou pomoci při samotné léčbě.  

Domů
Sdílet
Diskuse