Pokrok k lepšímu, nebo horšímu? V případě vylepšení může mít nová vymoženost široké využití.
Kdysi jsme byli přesvědčeni, že nám „do hlavy“ nikdo nevidí. To, co si myslíme, by měla být jedna z věcí, které o nás nikdo cizí nezjistí. Bohužel z Japonska přichází zařízení způsobující minimálně nejistotu v zmíněném prohlášení. Představte si, že se odstřihnete od okolního světa, zahledíte se do bílé stěny a začnete myslet na různé věci. Najednou vám však člověk, nacházející se nedaleko, začne vyprávět, nad čím přemýšlíte. Ne, nejde o fikci ze sci-fi filmu odehrávajícího se v roce 2222, ale realitu dnešních dnů.
Právě japonští vědci z Kjótské univerzity pod vedením profesora Jukijasa Kamitaniho dali dohromady zařízení, které díky zachytávání elektrických signálů vašeho mozku dokáže vytvořit obraz toho, co si představujete. Využívá se přitom neuronová síť a funkční magnetická rezonance mapující mozkovou odezvu. Díky správné kombinaci jednotlivých faktorů tak dokázali zjistit, co lidé vidí ve své mysli. A nevyšly jim jen triviální kaňky čtverců, obdélníků a jiných tvarů bez hlubšího významu, ale realistické obrazy odpovídající skutečnosti.
Dobrovolníci dostali za úkol pozorně se dívat na jednotlivé obrázky zvířat, během čehož jim byly měřeny hodnoty krve a mozkové aktivity. Ukázali jim 50 obrázků a ve většině případů vyšla až strašidelná podobnost. Samozřejmě, podobný výzkum je teprve v plenkách. Odborníky ale už teď dostává do velkých očekávání, protože v budoucnu můžeme očekávat jeho vylepšení. Zatím však vidíme, že už v roce 2018 dokáže lidstvo dělat další zázraky, o kterých se našim předkům ani nesnilo. Ještě pár let a budeme si asi nahrávat i vlastní sny...