I v roce 2017 byly natočeny nejlepší asijské filmy v hegemonech tamějšího filmového průmyslu - v Jižní Koreji a Japonsku.
Drtivá většina filmů, které u nás míří do kin, je amerického či evropského původu. To je důsledkem toho, že sdílíme úzce propojené kulturní prostředí, a tento fakt nelze brát jako signifikantního činitele při určování kvality filmové produkce z ostatních koutů světa. Nejvýraznějším konkurentem Hollywoodu a nezávislé západní tvorby je Asie.
Dva zdejší nejvýraznější trhy - Japonsko a Jižní Korea, se skvěle doplňují. Země vycházejícího slunce nabízí emotivní animované příběhy, zatímco její západní soused proslul temnými dramaty se zaměřením na pohnuté lidské osudy. Ani další asijské končiny však nepostrádají talent a občas se vyloupne perla i z Indie, Číny nebo třeba Thajska.
Je škoda, že u nás na asijské filmy narazíte většinou jen v rámci menších artových kin. Na internetu jsou však snadno dostupné, a tak jsme se rozhodli pro vás připravit žebříček desítky nejlepších filmů z Asie za minulý rok, které byste rozhodně neměli přehlédnout.
10. Ming yue ji shi you (Čína)
Okupace Hong Kongu, kterou za druhé světové války mělo na svědomí Japonsko, není zrovna konflikt, který bychom na školách probírali do nejbližších podrobností. I proto čínský snímek, jehož počeštěný název zní Náš čas přijde, může být zajímavou cestou do neprobádaných koutů světové historie.
Na lidských příbězích je v něm vykresleno povstání levicových sil proti okupaci. Hlavními hrdiny jsou učitelka a její snoubenec, kteří se rozhodnou přidat k záškodnickému boji. Jejich příběh je velmi emotivní, ale jeho potenciál podrážejí ploché herecké výkony a snímek nakonec vyznívá jako chutná jednohubka, která je hodnotná zejména z historického hlediska.
9. Aknyeo (Jižní Korea)
Snímek Aknyeo, který objel řadu festivalů, si získal pozornost akčními sekvencemi z první osoby. Jihokorejci krvavá melodramata skutečně umí, a tento loňský mix Kill Billa a Hardcore Henryho v akčních scénách vypadá skutečně velmi vydařeně. Škodí mu však, že akční linka občas úplně nekoresponduje s dějovým obloukem, a násilí se na plátně odehrává občas trochu nuceně.
Nečekejte tedy žádná emocionální pouta nebo propracovaný příběh, ústředním motivem je zde akce, a to je třeba při sledování zohlednit. Jinak byste tak nedocenili souboj s katanami za jízdy na motorkách.
8. Mu ji zhe (Tchaj-Wan)
Nelineární vyprávění a obecně nerespektování vypravěčských zvyklostí býtá často sázkou na nejistotu. Tvůrcům z ostrovního státu u Číny se však vyplatila na jedničku. V tomto mysteriózním thrilleru vás čeká vyšetřování jednoho dávného případu, do kterého se pustí odhodlaný novinář. Když se však do případu zavrtá hlouběji, jediný tehdejší svědek zmizí beze stopy.
Klíčovou scénu filmu pak sledujeme postupně z pohledu všech zúčastněných, díky čemuž postupně získáváme povědomí o jejich skrytých motivacích. Překvapivě jde o velmi zdařilou a temnou jednorázovku, která některými sekvencemi připomíná výborné jihokorejské thrillery.
7. Salinjaeui gieokbeob (Jižní Korea)
Memoir of a Murderer vypráví o sériovém vrahovi Byeong-soovi, který si vybírá za své oběti jen zlé a konfliktní jedince. Po letech vražd, které mu nikdy nikdo nedokázal přisoudit, však přežije autonehodu, po níž začíná mít stále vážnější problémy s pamětí. Zapomíná na svou vražednou minulost a věnuje se hlavně své dceři. Osud ho však dostihne.
V okolí se začne pohybovat sériový vrah a netrvá dlouho, než Byeong-soo zjistí, že přítel jeho dcery mu zvláštním způsobem připomíná sebe samotného. Brzy pojme silné podezření, že jeho dcera chodí se sériovým vrahem.
6. Beomjoidosi (Jižní Korea)
Jihokorejská válka gangů v krimi bojovce Beomjoidosi vypadá opravdu skvěle. Z nějakého důvodu tvůrci zcela vypustili střelné zbraně, takže i policisté mlátí kolem sebe hlava nehlava obušky a pěstmi. Akce díky tomu nabírá na osobitějším rázu, ale nejde o žádné mlátičky po vzoru Jackiecho Chana.
Bodné a řezné zbraně se míhají v rukou všem a o život tady skutečně jde. Lámou se kosti, destruuje prostředí a Beomjoidosi nabízí dynamickou akci, která však není doplněna o dostatečně zajímavý a kvalitně propracovaný příběh.
5. Cheongnyeongyeongchal (Jižní Korea)
Midnight Runners je snímek, který svými základními obrysy může připomínat komedii 21 Jump Street. Podobně jako ve známém americké filmu zde figurují dva policisté a příběh těží z komických situací, které vyvolávají jejich rozdílné povahy.
Troufnu si tvrdit, že jihokorejská dvojka je o stupeň sympatičtější a na jejich výkonech stojí celý film. Navíc se dočkáme pár opravdu ztřeštěných scén, které však doplňuje vážné téma. Kromě příjemné zábavy se tak dočkáte i myšlenkového přesahu.
4. Okja (Jižní Korea)
Okja je první snímek Netflixu, který byl promítán na festivalu v Cannes. Rovnou se zde dočkal čtyřminutového potlesku ve stoje.
Dobrodružný film vypráví o dívce jménem Mija, která se stará o obrovského tvora jménem Okja. Její život se však změní v okamžiku, kdy její kamarádku unese nadnárodní společnost do New Yorku.
Dívenka se rozhodne Okju zachránit. Sám snímek emotivním způsobem znázorňuje, co vše se se zvířaty děje pro blahobyt lidu. Pokud tíhnete k lásce ke zvířatům, je pro vás tento film jako stvořený.
3. Koe no katači (Japonsko)
Jediný animovaný zástupce v našem žebříčku se točí kolem chlapce jménem Ishida, který na základní škole šikanoval neslyšící spolužačku Shouko. V té době si neuvědomoval, jak bezbranné dívce ubližuje, a postupem času se on sám dostal do role šikanovaného.
Když pak objekt svého trýznění po letech potkává, dělá vše pro to, by hříchy minulosti odčinili. Jednoduché to nemá, protože napáchal škody, které už napravit nejde.
Koe no katači vás dokáže emocionálně rozebrat a donutí vás přemýšlet, jak důležité je být pokorný a za své chyby se omlouvat.
2. Bad Genius (Thajsko)
Thajsko nepatří zrovna k nejsvětovějším filmovým zázemím, ale tentokrát zde zazářil opravdový klenot. Inteligentní snímek s nadhledem a přesahem do reality se zaobírá geniální dívkou, která však postrádá materiální zázemí. Rozhodne se tedy vydělávat si systematickým podváděním při testech.
Vyvine způsob, kterým může nenápadně radit všem, kdo píší test. Film sám o sobě otevírá otázky, do jaké míry je současný systém spravedlivý, když chudý génius nemá stejné podmínky jako průměrný, ale bohatý vrstevník.
1. Taeksi unjeonsa (Jižní Korea)
Ani historie Jižní Koreje není prosta násilí. Současnému demokratickému zřízení předcházel autoritářský režim, který nechvalně proslul zejména událostmi z května roku 1980.
Tehdy došlo k blokádě města Kwangdžu, poté, co Jihokorejci uspořádali povstání za demokratizaci společnosti. Do nitra protestů, které stály život desítky lidí se jako jediný zahraniční reportér dostal Němec jménem Hinzpeter. Do zablokovaného města ho dostal dodnes anonymní taxikář.
A právě osud tohoto řidiče taxíku, který významně přispěl k demokratizačnímu procesu v Jižní Koreji, vypráví snímek Taeksi unjeonsa. Po filmařské i herecké stránce jde o výborný počin, který si zaslouží vaši pozornost.
Který ze jmenovaných snímků považujete za nejlepší? Mátě nějakého svého favorita?