Za zavření soukromé zoo vznikla petice. Už má skoro milion podpisů.
Stále existují lidé, kterým připadá nevšední a zejména nepřirozené chování zvířat zábavné. Například, když orangutany kouří. I proto si jeden návštěvník indonéské zoo Bandung usmyslel, že svou nedokouřenou cigaretu hodí orangutanům. To, co následovalo, však naštvalo tolik lidí, že má zoologická zahrada má momentálně velký problém.
Nejmenovaný návštěvník sice primátovi hodil svou cigaretu, ten však nebyl překvapen. Naopak, zkušeně věděl, co dělat a jak ji dokouřit. Znamená to, že to nebylo poprvé, co se setkal s cigaretou a takto ho museli zásobovat i jiní lidé. Jenže zoo mělo nyní smůlu, protože incident natočil aktivista Marison Guciano. A to už byla poslední kapka v moři obvinění, kterým zahrada čelí.
Samotný aktivista sice připouští nevhodné chování návštěvníků, ale na vině je hlavně, a to nejen podle něj, vedení soukromé zoo. Ignoruje kontrolu návštěvníků, ale i jejich edukaci o tom, co mohou a nemohou v zahradě dělat. Takže mnoho z nich si myslí, že na ubližování zvířatům nabízením škodlivých cigaret není nic špatného. Zejména, když si kouření cigaret primáti náramně užívají. Mluvčí Sulhan Syafi'I vyslovil lítost, že se „taková věc stala“, a incident prý nahlásili policii.
Jenže špatným podmínkám v zoo čelí i jiná zvířata. V roce 2016 byla dočasně uzavřená, když v ní umřel slon. Na těle měl podlitiny. Jiná zvířata zas trpěla a možná stále trpí hladem a nemocemi. Kromě toho mají žít ve špíně. Obzvláště smutný pohled se loni naskytl na medvědy. Ze zveřejněného videa se zdá, že jsou vyhladovělí a působí velmi chudě.
Podle portálu Dodo byl pohyb jejich těla znakem toho, že v zajetí trpí stresem. Rovněž se zdálo, že od lidí přímo žebrají jídlo, celou dobu s nimi udržovali oční kontakt, a dokonce se stavěli na zadní. Po hození kousku ovoce do ohrady se za ním pustili přímo dychtivě a opět zaměřili další pozornost na návštěvníky. V jiném videu lze pozorovat medvědova žebra. Odkázán je opět na jídlo od návštěvníků. Medvědi jsou prý tak hladoví, že když nemají co, konzumují i vlastní výkaly.
Zmíněný případ kouřícího orangutana tak jen nasadil katastrofálním podmínkám v zoologické zahradě korunu. Není proto divu, že se lidé zapojují do elektronické petice. Má už téměř milion podpisů. V rámci ní se píše, že zoo je přeplněno zvířaty, ale nemá k dispozici veterinárního lékaře. Takže když některá zvířata onemocní, trpí. Cílem petice je proto vytvořit tlak na indonéského prezidenta i ministra životního prostředí, aby zoo už nemohlo fungovat. Zvířata by se v tom případě dostala do bezpečí ochranářů, kteří by se o ně postarali.