Ne každý film legendárního režiséra se stal klasikou. Vybrali jsme ty nejlepší, kterým se to nepodařilo, ale určitě stojí za pozornost.
Již brzy do našich kin zavítá adaptace bestselleru Ready Player One. Je dílem legendy jménem Steven Spielberg. Ten má na svém kontě řadu kousků, které určitě znáte. Pojďme se však na jeho práci podívat z trochu jiného úhlu.
Stejně jako většina velkých filmařů, také on má ve své filmografii položky, které se nestaly nesmrtelnými klasikami. A právě jim se budeme věnovat. Vybrali jsme jeho 13 zdařilých titulů mimo zlatý fond, které stojí za pozornost.
Sugarlandský expres (Sugarland Express, 1974)
Trestanec na útěku a jeho manželka bojují proti úřadům, aby jim nebylo odebráno dítě k adopci. Cestou napříč Spojenými státy se z nich stávají nejen psanci, ale zároveň i mediální hvězdy.
První projekt pro kina se nesetkal s velkým komerčním úspěchem, ale ukázal, že se zázračným dítětem je třeba počítat i mimo televize. Tam přivedl k životu mimo jiné inspektora Columba a úžasný thriller Duel.
Od Spielbergových pozdějších kousků se odlišuje atmosférou i vyzněním, ale skvělá řemeslná zručnost a atmosféra byly evidentní již zde. Skvělé herecké výkony v čele s Goldie Hawn dokáží strhnout i dnes.
Výborný kinodebut byl oceněn v Cannes cenou za scénář a jde rovněž o první spolupráci s Johnem Williamsem.
1941 (1979)
Po neuvěřitelném úspěchu Čelistí a Blízkých setkání třetího druhu si Spielberg mohl dělat, co chtěl. A rozhodl se natočit komedii z druhé světové války. Spojil se při tom poprvé s Robertem Zemeckisem a skoro si zabil kariéru.
Úvodní parodie na Čelisti je mimořádně vtipná, jedna realizačně úžasná scéna střídá druhou, herecké hvězdy té doby se objevují jako na běžícím pásu a dolary z obrovského rozpočtu se ztrácí v rukou nezodpovědného mladíka.
Vznikl tak unikátní bordel, který je však třeba rozhodně vidět. Minimálně jako exemplární příklad toho, co se stane, když si mimořádně talentovaný filmař může dělat, co chce a neohlídá své nadšení.
Tři oscarové nominace v technických kategoriích byly zasloužené, ale varovný prst byl zvednut. Spielberg se z něj naštěstí poučil.
Purpurová barva (Color Purple, 1985)
Zázračné dítě začíná dospívat. Po prvních dvou filmech Indiana Jonese a E. T. mimozemšťanovi si hitmaker zkusil něco ambicióznějšího.
V Americe byl komerční úspěch obrovský, ale evropskými kiny proběhl téměř bez povšimnutí. Zajisté i díky tématu a načasování. Podobný příběh o těžkém údělu černošek by byl momentálně obrovskou událostí po celém světě.
Životní role Whoopi Goldberg, první absence Johna Williamse u Spielbergova kinofilmu a držitel neslavného rekordu v počtu neproměněných oscarových nominací. Z jedenácti se mu nepodařilo získat ani jednu sošku.
Říše slunce (Empire of the Sun, 1987)
Po komerčním úspěchu výše zmíněného počinu se tvůrce rozhodl pokračovat ve vážnějším směřování své kariéry. Dobrodružství rozmazleného chlapce v japonském zajateckém táboře se však už s plnými diváckými sály nesetkalo.
A je to škoda. Adaptace románu J. G. Ballarda je strhující, dojemná a plná fantastických scén. Navíc poskytla úžasnou hereckou příležitost Christianu Baleovi.
Šest oscarových nominací nebyla dostatečná náplast na zklamání a Spielberg se vrátil k více diváckým projektům. S nadpřirozenou romantikou Navždy se mu však kredit nepodařilo získat zpět. S třetím dílem Indiana Jonese už ano.
Hook (1991)
Ve většině anglofonních zemí je Peter Pan mimořádně populární knihou, na níž téměř všichni vyrůstali. V našich končinách však byl Hook první šancí seznámit se s tímto příběhem.
Možná i proto jsme k němu smířlivější, než na západě, kde toto pokračování slavné divadelní hry mnoho lidí zašlapalo do země.
Nádherná výprava, úžasné kostýmy, dokonalá hudba, hvězdné obsazení a pověst režiséra se o komerční úspěch postaraly. Rozporuplné přijetí však zabránilo tomu, aby se tento počin stal klasikou.
Přesto (a navzdory ne úplně přesvědčivému Robinu Williamsovi) však jde o výbornou pohádku s nemalým přesahem a mírou zábavnosti.
Amistad (1997)
Tvůrčí přestávka po legendární dvojici Jurský park/Schindlerův seznam autorovi příliš neprospěla. Pokračování dinosauřích dobrodružství mnoho diváků zklamalo, ale alespoň mělo obrovské tržby.
To se však nepodařilo tomuto skutečnému příběhu z dob otroctví. Nedosahuje sice kvalit nejlepších režisérových kousků, ale stále jde o reprezentativní titul na toto téma.
Formálně fantastický, přesně zahraný a lidsky silný. Diváci však tehdy nebyli na podobné téma zvědaví. Čtyři oscarové nominace zůstaly rovněž nepremenené. Naplnit kinosály a zapsat se do dějin se tak podařilo až následujícímu filmu. Zachraňte vojína Ryana.
A.I. Umelá inteligence (A.I. Artificial Intelligence, 2001)
Tento projekt převzal čerstvý oscarový laureát po jiné legendě. Stanleym Kubrickovi. Předčasná smrt nedovolila režisérovi Vesmírné Odysey nebo Osvícení film dokončit a Spielberg se této nelehké výzvy jako jeho přítel ujal.
Styly obou klasiků se zde trochu perou a je evidentně jasné, že v rukou zesnulého vizionáře by to celé vypadalo jinak. I přesto však vzniklo pozoruhodné a mimořádně ambiciózní dílo, stále čekající na své docenění.
Audiovizuálně dokonalé sci-fi plné úžasných scén a silných myšlenek získalo dvě nominace na Oscara. Diváci a kritická obec si v tomto žánru nakonec oblíbili až následující Minority Report. Po něm se však Spielberg rozhodl trochu zjemnit.
Chyť mě, když to dokážeš (Catch me If You Can, 2002)
První Spielbergova komedie od 1941. Ze zbrklého tvůrce stihla postupem času vyrůst odpovědná legenda a chyby ze své první žánrové zastávky nezopakoval.
Zejména však poskytl skvělý comeback Leonardovi DiCapriovi. Ten si po herecké pauze ukradl film pro sebe a v jeho stínu zůstává i Tom Hanks. Mladá hvězda se konečně zbavila stínu Titanicu a naservírovala jeden ze svých nejvíce uvolněných výkonů.
Vznikla tak úžasná oddechovka, kterou má téměř každý rád. Klasikou se však i přes skvělé tržby a oblíbenost nestala.
Možná kvůli tomu, že ve filmografii tří velikánů působí poněkud málo ambiciózně a většinu slávy si pro sebe ukořistil zmíněný Minority Report ze stejného roku. Obě oscarové nominace zůstaly neproměněné.
Terminál (The Terminal, 2004)
Mistrovi se v odlehčenějších vodách evidentně zalíbilo. Před depresivní Válkou světů, jedním z finančně nejúspěšnějších filmů své kariéry, totiž ještě střihl tuto poctu Franku Caprovi.
Příběh o osobě „uvězněné“ na letišti je inspirován skutečným příběhem íránského uprchlíka Merhama Karima Nasseriho. Podobně jako Capra, Steven zde kombinuje humor, romantiku a kritiku společnosti.
Přijetí nebylo úplně příznivé, ale minimálně herecký um Toma Hankse, krása Catherine Zeta-Jones a dokonalá řemeslná stránka zajišťují, že nejde o obyčejný průměr.
Mnichov (Munich, 2005)
Olympijské hry v Mnichově 1972. Po teroristickém útoku na izraelské sportovce připraví vláda plán na pomstu. Na její provedení je najato pět mužů.
Spolu s Válkou světů Spielberg natočil opět něco závažnějšího. Více než tradičním thrillerem je dílo komentářem k politické situaci po 11. září 2001.
Stylově je zakotven v sedmdesátých letech a kromě potřeby dialogu nad současným stavem světa přináší hromadu nezapomenutelných scén a skvělých hereckých výkonů. Řemeslně brilantní kousek oceněný pěti nominacemi na Oscara. Vzhledem k nepřístupnosti tématu však zůstává stále pod radarem.
Válečný kůň (War Horse, 2011)
Návrat k postupům využívaných v starších dekádách se Spiebergovi zjevně zalíbil. Po nepříliš dobře přijaté čtyřce Indiana Jonese, kde odkazoval na 50. a současně 80. léta, se rozhodl jít ještě dál.
Určitá naivita velkofilmů z přelomu třetí a čtvrté dekády minulého století však současného cynického diváka neoslovila. Film propadl, ale nadále se potvrzuje, že jeho tvůrce je fantastický realizátor.
Technicky je snímek úžasný, nabízí řadu geniálních momentů a jeho struktura je rovněž působivá. Sledovat události 1. světové války z pohledu zvířete byl odvážný tah, ale chybí mu silnější emoční dopad. V závěru tím pádem slzy netekly tak, jak jsme od mistra zvyklí.
Zjednodušeně by se dalo napsat, že jde o zapomenutelný film, poskládaný z nezapomenutelných scén. Šest nominací na Oscara zůstalo rovněž neproměněných.
Tintinova dobrodružstvá (The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn, 2011)
Adaptace belgického komiksu se připravovala jako velkolepá trilogie. Spielberg spojil své síly s Peterem Jacksonem. Ten produkoval první díl a druhý měl režírovat.
Jejich plány však nevyšly. První mistrův animovaný počin si nenašel dost příznivců a projekt byl zrušen. Dobrodružství odvážného novináře je však přesto třeba vidět. Jsou vtipná, zábavná a minimální při jednozáběrové honičce v Maroku dokonale strhující.
Po dvou zklamáních se podařil menší comeback. Alespoň v zemi svého vzniku. Jeho dlouho odkládaný Lincoln se stal hitem, získal dva Oscary a dalších 10 nominací. Minimálně v Americe se tak stihl klasik rehabilitovat. V Evropě se však z pochopitelných důvodů tak kladného přijetí nedočkal.
Most špiónů (Bridge of Spies, 2015)
Návrat do první (kvalitativní) ligy pro evropské fanoušky znamenal až tento kousek. Opět se odkazovalo na starší kousky a tentokrát to funguje úžasně.
Scénář napsali bratři Coenovi, vše šlape na jednotku a Tom Hanks s Markem Rylancem ze sebe dostávají maximum. Starosvětský přístup modernější diváky sice úplně neoslovil, ale žijící legenda zde stvořila své další malé mistrovské dílo.
Vysloužilo si 6 nominací a jednu sošku za vedlejší hereckou roli. Zamrzí akorát, že poprvé od Purpurové barvy zde ze zdravotních důvodů neskládal hudbu John Williams.
Steven Spielberg je opět ve formě. Svou pohádkou The BFG sice neohromí, ale aktuální The Post je opět prací zkušeného filmaře, schopného stále bavit. Doufejme, že za necelé tři týdny se s jeho nostalgickou jízdou máme na co těšit.
Kolik filmů z výběru jste viděli a který máte nejraději?
Diskuse je vaše.