Sobota 21. 7. 2018 svátek má Vítězslav, Vítězslava

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: pxhere.com

První transplantace hlavy bude děsivým zážitkem. Lékaři varují před bolestí, jakou ještě nikdy nikdo nezažil

Přesun celé hlavy na jiné tělo je mimořádně náročný zákrok.

24. březen 2018, 13:31

Přesun celé hlavy na jiné tělo je mimořádně náročný zákrok.

Medicína se posouvá mílovými kroky dopředu a dnes již dokážeme transplantovat téměř každou část lidského těla. Jednou z výjimek je však hlava a všechny její příslušné orgány. Odstranit člověku celou hlavu a připevnit ji na jiné lidské tělo si ještě netroufl žádný z expertů po celém světě, ale už v červnu tohoto roku se o to pokusí italský chirurg Sergio Canavero.

 

Expert už má připravený přesný chirurgický plán a co víc, našel dokonce i testovací subjekt. Tím se stane Rus Valerij Spiridonov trpící Werdnig-Hoffmannovou chorobou, který ztrácí kontrolu nad vlastním tělem a brzy velmi pravděpodobně zemře. Rozhodl se tak posloužit vědě. Canavero nastínil gigantickou operaci složenou ze 150 doktorů a sestřiček, která bude trvat až 36 hodin. Ve finále si však věří.

 

První transplantace hlavy bude děsivým zážitkem. Lékaři varují před bolestí, jakou ještě nikdy nikdo nezažil

 

Jeho kolegové jsou ale mnohem skeptičtější. Dr. Hunt Batjer, prezident Americké asociace neurochirurgů, celý nápad neschvaluje, spolu s jinými experty se totiž shoduje na tom, že výsledek by mohl být mnohem horší než smrt. Při transplantaci jakéhokoli orgánu ho totiž nestačí jen propojit se zbytkem lidského těla. Je třeba také počkat, zda ho tělo přijme, nebo jej bude vnímat jako invazivní orgán a nasadí vůči němu svůj imunitní systém, což ústí v ještě větší problémy.


V takovém případě je obvykle třeba celý orgán odstranit a nahradit zcela novým, ale problémů při transplantaci hlavy je hned několik. Tím největším je dárcovství. Ledvina je jedna věc, ale jen velmi málo lidí je ochotno věnovat svůj život ve prospěch někoho jiného. Někdo by mohl argumentovat, že vzácné orgány jako játra se přece několikrát za týden najdou, ale záleží i na zemřelém. Není téměř ničím snem být pohřben nebo zpopelněn bez hlavy, kde se nachází náš mozek a tím pádem i myšlenky, vzpomínky, minulost a vize do budoucnosti.

 

První transplantace hlavy bude děsivým zážitkem. Lékaři varují před bolestí, jakou ještě nikdy nikdo nezažil

 

Pokud se zbývající části těla rozhodnou hlavu a její orgány nepřijmout, nastanou problémy. Orgány sice fungovat budou, ale v ideálním stavu by potřebovaly delší dobu klid, aby se seznámily se zbytkem lidského těla a zotavily se. Při problémech budou na orgány hlavy útočit všemožné obranné systémy. Není jasné, jak to bude pociťovat samotný pacient, ale experti se jednoznačně shodují na osudu horším než smrt. Nejčastěji skloňovaným termínem je slovo šílenství, ale bolest může být tak silná, že o ní pacient nebude schopen dát ani vědět. Nikdo na planetě ji prý ještě nezažil.

 

Navíc, mnoho vědců si klade otázku, zda má transplantace hlavy vůbec reálný přínos. Ano, pokud půjde vše podle plánu, příjemce bude pokračovat v životě, ale za jakou cenu? To opět nevíme a ukáže nám to jen čas a experimenty, ale existuje několik variant. Člověk může přijít o své vzpomínky a paměť, ale také nemusí ani vědět, jak se ovládá lidské tělo, protože se nachází ve zcela novém.

 

 

První transplantace hlavy bude děsivým zážitkem. Lékaři varují před bolestí, jakou ještě nikdy nikdo nezažil


Další pohled na věc hovoří o tom, zda ve skutečnosti jde o darování hlavy, nebo zbytku lidského těla. Zmíněný experiment je pro vědecké účely, ale technicky hlava jako řídící orgán představuje hlavní jednotku a tělo se stává darem. Příjemcem by tedy v budoucnu mohl být právě ten, jehož hlava je připevňována na cizí lidské tělo.

 

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse37 komentářů
Diskuse je jen pro přihlášené
37 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
SeatAteca24. březen 2018, 17:03

Každopádne myslím,že je treba sa o takú operáciu minimálne pokúsiť a možno prekročiť hranice doterajšej lekárskej vedy.Bez toho sa nikam nepohneme

8 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Hana Hávová25. březen 2018, 23:58

A vy byste chtěl být tím pokusným králíkem? Já tedy ne.

-3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Jirka Vlcek26. březen 2018, 23:53

Spirindorov se přihlásil dobrovolně nebyl k ničemu nucen. 😊 Vy si sama můžete vybrat zda budete pokusným králíkem či nikoliv . Nevidím v tom žádný problém 😊.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Mitelin Osobni25. březen 2018, 18:30

Operace je mozna dokonce i proveditelna. Problemem jsou nepredvidatelne nasledky.

Rusove dokazali efektivne transplantovat hlavu psa a dokonce udrzet na zivu hlavu bez tela.

Jenze pes vam nerekne jak moc trpi nebo jak moc z toho sili.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Veronika Nováková25. březen 2018, 19:06

Chudáček pes :-(((((. Zakázala bych testy na zvířatech!!!!

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Josef Matěj26. březen 2018, 8:46

Ovšem neproveditelné, nadřazená opice (ač největší parazit na této planetě) to nedovolí, vrchol potravinového řetězce, obraz boží, zázrak.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
paddington11124. březen 2018, 17:48

Tak jasne že ide o darovanie tela a nie hlavy

3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Liricek Liricek25. březen 2018, 18:37

Proč bychom se měli někam pohnout??Vědci se snaží přijít na nesmrtenlnost ale kam to povede?? Žit třeba do 140ti let?? Ma pelechu někde?? K čemu to je?? Je to jen o penězích...Aby prodali léky adt..Země je přelidněná a s tím by se mělo něco dělat..Jsou ruzně"dny" Den žen,den ekologie,den já nevím čeho..Měl by být i "den neplodnění"třeba..Prostě aspon jeden den by lidstvo neplodilo děti..Země je prostě přelidněná..Každou sekundu se na světě narodí spousta děti.Pokud by aspon jeden den omezilo zplození děti,tak by se tímto přerozenějším způsobem snížovala populace. Války jsou nesmysl,,samozřejmě léčit lidi,ale snažit se o snížení populace..pamatuju se,že můj otec mě říkal,že když byl na gymplu..tj v r.1948,,tak se učili,že na světě je tři a půl mld.lidí..a dnes...??

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Terka Červeňáková27. březen 2018, 11:24

Ten "den neplození" by byl těžce kontraproduktivní. Problém s přelidněním mají hlavně rozvojové a chudé země, kde vám na nějaký tématický dny hodí bobek. Nedovedu si představit že v takové rovníkové africe slaví MDŽ nebo den ekologie. Naopak země, které si na tyto různé svátky potrpí, mají opačný problém- nedostatek dětí. Obecně platí, že aby byla populace udržitelná, musí mít pár průměrně 2,1 dítěte, tzn. prakticky všichni 2, každý desátý 3. Kolik mladých rodin s dvěma dětmi znáte? V mém okolí je standrad jedináček....

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Jakub Sítník26. březen 2018, 20:01

Zeme ze je prelidnena? :D Na to si prisel kde? Podle ceho soudis? Nejaky vyzkum? Zeme neni vubec prelidnena, naopak, ma jeste sakra rezervy, problem je uplne jinde. Konzum ti neco rika? Plytvani, to je problem, ne prelidnenost.

-1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Petr Hornof26. březen 2018, 7:41

To snad ne xD tak nyní se prosím podívejme do minulosti. Bylo úplně běžné mít 10 dětí ale dospělosti se dožily například 3... proto pomalý nárůst obyvatelstva. Pak přišla industrializace, velký pokrok a v této době měli lidé tak 6 dětí ale 5 z nich ne-li všechny přežily a dosáhli dospělosti proto takový populační rozmach. Dnes je ve vyspělých zemích normální mít 2 až 3 děti. Pomalu se to ustaluje, jediný problém je zatím v nevyspělých zemích kam vozime léky a technologie takže z jejich 10 dětí přežije třeba 8...A to je možná jediná chyba co děláme. Ale i tam se to nakonec ustálí. Jsem si jistý že pokud nedojde k rozsáhlé kolonizaci jiné planety ( mars kupříkladu) tak lidstvo nikdy nepřekročí hranici 14 miliard žijících lidí

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Hana Hávová25. březen 2018, 23:56

Léčit ano, ale ne z každou cenu. Vidím to denně v práci. Pracuji ve zdravotníctví 30 let a občas si říkám, zda je to vůbec možné a hlavně lidské. Pro spoustu lidí je smrt vysvobození z bolestí a četných nemocí. Mnozí staří jsou již životem unaveni nebo zklamáni a jediné co chtějí, je v klidu umřít. Ale ne, to se do nich pere spoustu léků, dělají se spousty vyšetření , aby se v závěru zjistilo, že tomu člověku už stejně není pomoci, nebo , že by mu pomoci bylo, ale je to velké riziko. A takhle bych mohla pokračovat ještě dlouho.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Libor Laštúvka25. březen 2018, 21:34

No ty si riadny bulo.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
no.potes25. březen 2018, 20:11

No, ve středověku bychom byli již v 30 letech mrtví. Dnes není problém se dožít i 90 let (3x tolik). Tak proč bychom se nemohli dožít i těch 140 let pokud se ovšem i prodlouží mládí a zdraví. Mně by se to třeba líbilo (i když vím, že já se toho nedočkám). Na rozdíl od jiných nevěřím na pohádky o posmrtném životě.

Jinak země o kterých píšete, že jsou přelidněné, tam by se to mělo začít co nejdříve regulovat - máte pravdu. Ale chybí politická vůle a taky svou roli hraje strach, aby lidé, kteří se toho zhostí nebyli pokládaní za novodobé nacisty apod. Jsem pro max. 2 děti na matku a pak sterilizace (nemyslím u nás, ale u přelidněných zemí). Ovšem problém je mnohem složitější, ale to jistě víte. Ro by bylo na román a ne 1 příspěvek.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
no.potes25. březen 2018, 19:58

Myslím, že by se to zkusit mělo. Hranice jsou od toho, aby se překonávaly a kdyby se všichni báli, tak jsme zalezlí ještě někde v jeskyni. Osobně si myslím, že se operace nepovede, ale i neúspěchy jsou potřeba. Doktorům to ukáže čemu se mají napříště vyvarovat a třeba se to povede napodruhé, napotřetí....

Že to nebude mít využití? A co lidé, kteří jsou upoutaní k posteli a mohou pouze pohybovat hlavou neb je tělo neposlouchá? Těmto lidem by se mohly "transplantovat" těla těch, kteří jsou klinicky mrtví (nefunguje jim už mozek) a u kterých se ví, že se neproberou. Pořád lepší než nechat tělo shnít nebo zpopelnit. A etika? Kdysi byly jistě i protesty proti transplantacím srdce nebo ledvin - dnes běžné. Co se týče církve, o té se zmiňovat raději nebudu. Ta ať se modlí a o světské záležitosti se nestará.

Jinak dnes jistě není problém zjistit pomoci přístrojů, jestli člověk trpí bolestmi a v případě, že to nepůjde jinak, život ukončit. Musí to být jen správně právně ošetřené.

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Libor Laštúvka25. březen 2018, 21:32

Tému sledujem už nejaký čas, no autor článku očividne nie. Trápia ho veci, ktoré sú už vyriešené (imunitná odpoveď organizmu, alebo či sa naučí mozog ovládať nové telo) a nespomína tie podstatné zádrhely (spôsob prepojenia miechy, zmrazenie hlavy).

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
spiratron26. březen 2018, 6:50

A co micha ta se nespoji jsouu tam tisice nervových spojeni

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Hana Hávová25. březen 2018, 23:49

To si neumím představit. Ano, transplantace se dnes provádějí vcelku běžně, ale jde o to, když se oddělí hlava od těla, musí se přerušit nervy a hlavně mícha. Jak se dá napojit, aby darované tělo fungovalo. Ve zdravotnictví pracuji 30 let, viděla jsem už leccos, ale tohle si opravdu představit neumím.
Obdivuji odvahu toho člověka, který chce toto podstoupit. Asi by mi nevadilo postoupit své tělo vědě, nebo jako dárce orgánů, ale ROZHODNĚ AŽ PO SMRTI. To už mi bude jedno, co se děje s mým tělem.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
janice7525. březen 2018, 22:24

Nedavno se objevil clanek o americkem novinari ktery pry prezil useknuti hlavy v Afganistanu,ale zrejme slo o podvrh, nebot zadna udajna nemocnice v Mnichove ktera udajne sesila hlavu nazpet neexistuje. Myslim si ze centrem
energií tela neni mozek ale srdce, a transplantace je jeste slozitejsi
nez pouhe spojeni stejne hlavy z telem.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Petr Fořt26. březen 2018, 8:55

Je to pokus šílených lékařů,ale když mají dárce tak proč ne.Dříve pitvali na černo aby šla lékařská věda dále.Kdyby to šlo nelegálně u nás je hlav dostatek ve vládě.Jak to asi celé dopadne?.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Petr Fořt26. březen 2018, 13:37

Pisálek má reálnou šanci na výměnu hlavy.Třeba už nebude psát blbosti.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Jana Novackova26. březen 2018, 20:06

Neumí spojit míchu a hlavu to je pokus. Chudák no ten pokusný člověk a měli by uříznout hlavu a ruce tomu chirurgovi .

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Tomas Trmata27. březen 2018, 10:51

Umis cist? Ten clovek je dobrovolnik, PROTOZE UMIRA. Taky ti uriznou hlavu a ruce, nic jinyho si nezaslouzis za prani nekomu jinymu smrt bezduvodne.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Thomas Anderson26. březen 2018, 9:09

Budoucnost nesmrtelnosti se blíží... Pokud mozek začne dostávat látky z mladého těla omládne taky věřím že dožít se 150 nebude tímto způsobem problém jediný problém bude že si tuto operaci budou moci dovolit jen ti nejbohatší.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Jakub Sítník26. březen 2018, 20:04

a dneska si nemuzou dlouhovekost dovolit jen ti nejbohatsi? Je zazrak, kdyz se nekdo z "chudsi" tridy dozije pozehnaneho veku. Jasne, lidi se dozivaji treba 90, ale v jakem stavu? Ze maji pleny a jsou nekde v Sanatoriu to je jako dobre jo? Ne, neni. Takze i dnes je dlouhovekost pro bohate mnohem jednodusi, nez pro chude. A bylo to tak vzdy.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Roman Dlouhy25. březen 2018, 20:56

to nepřežije podle mě.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
qvð25. březen 2018, 19:26

ja bych radsi pockal az se budou nahravat duse na pevny disk a vsude budou umela tela ; transplantace hlavy mi pripomina frankensteinovy casy vic nez nejaky pokrok, a podobne experimenty neschvaluji

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
JV00126. březen 2018, 3:31

Duse je dost tezko uchopitelny objekt. Obsah mozku na HDD a jeho simulace "v kremiku" - to je neco jineho. Ale zatimco genom se vejde na jedno CD, na informacni obsah lidskeho mozku by mozna hrube nestacily vsechny nyni existujici HDD dohromady (jen neuronu mame nekolik miliard, spoju mezi nima, hadam, o tri rady vice (minimalne), na jeden spoj pak mozna spis kB, ne-li MB). A simulace samotna? Sekunda na pulce krysiho mozku se simulovala pul roku (a to nebyl nijak detailni model). Osobne navic necekam zadny pokrok technologii ad absurdum. Dojdou lehce vycerpatelne zdroje a pokud neco narusi elektroniku globalne, tim spis pujde cela lidska civilizace smer pravek. Za pet az deset generaci nikdo nebude verit, ze sme byli tam, kde sme byli.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Tomas Trmata27. březen 2018, 10:54

Nevim proc krmis toho cvoka, sam si popsal co je lidske vedomy a podvedomy a rekl si ze je to tezko uchopitely... Coz neni, jen neni technicka moznost to zatim udelat. Duse je brana jako neco co nema navaznost na fyzickou formu a obsahuje nase vedomy.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Anna Fiona Zvolankova26. březen 2018, 16:46

Je to nechutné nechutné.Pan doktor je jeden hajzel namysleny.,který se chce rovnat bohu.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Tomas Trmata27. březen 2018, 10:49

Buh neexistuje pomatenej blazne, jedinej duvod proc se verici nehazej do blazince, je ten ze by nebylo dostatek cvokaren.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Jakub Sítník26. březen 2018, 19:57

prosimte, slunicko, bez si lehnout do travy a nech se unaset lehkosti byti..

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Národní Prudič25. březen 2018, 18:17

Medicína hodně pokročila a jednou se se budou měnit části těla jako díly na vozidle. Otázkou je, původ těchto dílů.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Lucy Hotaru Štefánků26. březen 2018, 10:09

Pokud to tak půjde dále, dokážu si představit že v budoucím čase bude podmínkou "výměny dílů" i sterilizace osoby, už tak je nás druh přemnožen.
Kdyby jsme žili plácnu 300let jen kvůli výměně tak za tu dobu dokáže mít člověk XX potomků.

Původ může být od autonehod kdy jedinec zemře a pod. Až po klonování celých těl.

Samozřejmě po pokusu vznikne spousta dalších otázek ale také se jich spousta vyřeší.

Vcelku velmi zajímavý film na podobné téma je Repoman. Doporučuji shlédnout nahrazují se v něm právě lidské části. Sice ne za organické ale má to pointu.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Klara Babulkova26. březen 2018, 18:34

bože, ten překlad z Google Translatoru je děsný... ty nesmyslné věty :( Proč to otrocky doslova překládáte? Neumíte to upravit v češtině, aby to dávalo větší smysl?

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Marie Kateřina Butlerová27. březen 2018, 10:01

o jaké transplantaci se tu vlastně mluví? Pokud by to bylo tak proveditelné, tak tu mezi námi nebudou žádní vozíčkáři a další ochrnutí. Jak totiž chtějí připojit míchu - to se ještě nikomu na světě prokazatelně nepodařilo. Takže dotyčný transpantát bude v nejlepším případě nepohyblivý ležák? Je to nesmysl.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Tomas Trmata27. březen 2018, 10:58

Jenze propojeni michy u vozickare kterej je orchnutej od krku dolu, by bylo narocny a nebezpecny jako transplatace... A hlavne pokud je micha poskozena treba autonehodou tak by to bylo jeste tezsi..

0 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.