Japonsko si brousí zuby na nález, který by mohl změnit svět.
Na první pohled bezvýznamný ostrůvek v Tichém oceánu by mohl změnit světovou ekonomiku a poznamenat celý trh. Ostrůvek Minami Torišima leží sice více než 1200 kilometrů od japonského pobřeží, ale přesto je součástí této země. I oblast kolem spadá do japonských výsostných ekonomických vod, díky čemuž zřejmě asijská země našla poklad.
Po dlouhém a náročném výzkumu odborníci zveřejnili zprávu o tom, že v bahně v okolí ostrůvku leží téměř nevyčerpatelné zásoby vzácných prvků, které by mohly svět zásobovat stovky let. Bahno by mělo ukrývat až neuvěřitelných 16 milionů tun vzácných prvků. Obsahuje zásoby yttria na 780 let, europia na 620 let, terbia na 420 let a dysprosia na 730 let.
Zmíněné prvky se používají zejména při technologické výrobě. Momentálně kontroluje Čína až 95 procent produkce vzácných prvků, a tak nastavuje i hodnotu a dostupnost.
Japonsko by však mohlo díky nálezu výrazně změnit celý trh. Výzkum sice tvrdí, že těžba by teoreticky mohla začít brzy, ale ke vzácným prvkům se Japonci tak snadno nedostanou. Technologie těžby z mořského dna budou muset být využity naplno, ale i tak se na celý projekt dá dívat jako na ambici uskutečnitelnou v blízké budoucnosti.