V počátcích kinematografie neexistovala bezpečnostní opatření, a tak byla tragická úmrtí na natáčení mnohem častější než dnes.
Hollywood byl ve svých počátcích enormně rostoucím sektorem. Film byl v plenkách a s každým novým projektem přicházely inovace, rekordy a nové podoby této nové masové formy umění.
Jenže jak už tomu bývá, v krkolomných začátcích není nic doladěné a s každým pokusem překonat nové hranice přichází větší riziko, že se něco pokazí a někomu se něco stane.
V dnešní době platí celá řad pravidel a regulací, díky kterým na place dochází k tragédiím jen zřídkakdy. V černobílém a němém Hollywoodu však něco takového ještě neexistovalo.
Herci sami bývali kaskadéry a někteří z nich za to pro dobrý záběr položili život. Pojďme si přiblížit tragické osudy herců a kaskadérů z počátků filmového průmyslu, kteří zaplatili krutou cenu za pokrok ve světě kinematografie.
Pohyblivé písky
Během natáčení snímku Across the Border z roku 1914 došlo k prvnímu velkému zaznamenanému neštěstí při natáčení, které jako by bylo vystřiženo z ironické povídky.
Při filmování jedné scény u Arkansas River v Coloradu měla herečka Grace McHugh přebrodit řeku na koni. Když se však vydala do rozvířených vod, strhl ji proud a začal ji i s nebohým zvířetem unášet.
Ilustrační obrázek
V ten moment se za ní hned vrhl kameraman Owen Carter a dokázal ji vylovit a odtáhnout na písečný břeh. Ukázalo se však, že šlo o pohyblivé písky a dvojice se v nich velmi rychle utopila.
Věřte tomu nebo ne, je to pravda. Film se nakonec dočkal premiéry i přes tuto tragédii.
Vlakové neštěstí
Velká hvězda němé éry jménem Wallace Reid se během natáčení snímku The Valley of Giants v americkém Oregonu stala obětí vlakového neštěstí.
Během srážky vlaků, která nastala při natáčení, si pořezal ruku, rozbil hlavu a následně ještě trpěl bolestí zad. Natáčení však nemohlo být z finančních důvodů přerušeno, a tak byl Wallace Reid dopován morfiem.
Pro zmírnění bolesti začal navíc popíjet alkohol a smrtící koktejl byl na světě. Na morfiu si velmi rychle vypěstoval závislost, které nakonec v roce 1924 podlehl. Ve věku pouhých 31 let.
Lidská pochodeň
Martha Mansfield, krásná herečka, které se dostalo uznání díky roli ve filmu Dr. Jekyll a pan Hyde, měla před sebou zářnou kariéru.
Dalším zvučným filmovým zářezem pro ni měl být snímek The Warrens of Virginia pojednávající o Občanské válce v USA.
Namísto toho ji v jejích 24 letech čekala nešťastná smrt. Když během natáčení seděla na zadním sedadle automobilu převlečená do mnohavrstvých šatů, které se nosily za dob války Jihu proti Severu, kdosi na place škrtl sirkou.
Odletivší jiskra podpálila hereččin kostým, který okamžitě vzplál. Než ji stihl herec Wilfred Lytell přikrýt svým kabátem, většina jejího těla byl již popálená.
Šofér auta se z ní snažil strhat žhavé šaty, čímž si vysloužil kruté popáleniny na rukou. Herečka sama podlehla zraněním ještě ten den v nemocnici.
Smrt pod koly čtyřspřeží
Ben-Hur z roku 1959 v hlavní roli s Charltonem Hestonem přinesl dechberoucí scénu se závody čtyřspřeží. Jedna z nejlepších scén, které se kdy ve filmech objevily, však měla svého předchůdce ve starém Ben Hurovi z roku 1925.
I tehdy se filmaři rozhodli nasnímat závod kvadrig v co nejakčnějším možném úhlu. Podíl na tom měl mít hlavně druhý režisér B. Reeves Eason, který proslul svou nesmlouvavostí.
Kaskadéry nasazoval do hraničních rolí, a pokud kůň neposlouchal, nechal jej zastřelit. I z toho důvodu došlo na place k tragédii.
Při natáčení závodu jednomu z povozů upadlo kolo, ten jedoucí za ním do něj vší rychlosti narazil a kaskadér sedící za otěžemi byl katapultován do vzduchu.
Podle svědků měl vyletět až deset metrů nad zem a dopadnout na hromadu dřeva, jíž byla předtím kvadriga. Následně skonal na vnitřní zranění.
Lodní exploze
Snímek The Viking z roku 1931 drží jeden přelomový a jeden smutný rekord. Jednalo se o celovečerní film, který jako první v historii obsahoval zvukovou stopu nahranou mimo studio.
Krásné záběry lodí a přírody však zastínilo neštěstí, za něž zaplatilo životem 27 mužů. Dodnes jde o největší tragédii, která se kdy odehrála na filmovém place.
Režisér Varick Frissell se po prvním promítání snímku rozhodl, že je třeba ještě doplnit několik záběrů z paluby lodi, které chtěl dotočit na ostrově Labrador.
Spolu se svým štábem se nalodili na plavidlo SS Viking, která tehdy vyjíždělo na loď tuleňů. Po několika dnech cesty a natáčení se loď zasekla v ledu. Náraz do ledové kry způsobil proražení podpalubí, kde byl skladován dynamit.
Ten vybuchl, což vedlo ke smrti 27 přítomných filmařů a námořníků, včetně režiséra Frissella. Snímek se i přesto dočkal své premiéry. K filmu byl jen doplněn komentář o nešťastné události.
Pád na meč a úmrtí koní
Během natáčení snímku The Charge of the Light Brigade přišel jeden z kaskadérů o život bizarní náhodou.
Cválal na koni a v jednom momentě se ze statného zvířete zřítil a nešťastnou náhodou spadl na meč, který byl na cestě v takové pozici, že se na něj nabodl.
Nebyl však jediný, kdo na place zahynul. Smrti se zde dočkalo také kolem třiceti koní. Během natáčení v náročných podmínkách si totiž koně poranili nohy, kvůli čemuž byli již pro účely filmu nepoužitelní, a tak je štáb nechal zastřelit.
Takové jednání vedlo americký Kongres ke schválení zákona, jenž bránil práva zvířat ve filmech.
To se však psal již rok 1936 a za námi byly celé dekády, během nichž zahynuly stovky zvířat pod rukama filmařů. Na place Ben Hura mělo být zastřeleno dokonce kolem 100 koní.
Velké potopa
Natáčení biblických filmů nemůže být jiné, než velkolepé. Dokonce i v roce 1928 filmaři postupovali megalomansky.
Při natáčení velkolepého eposu o Noemově arše se režisér Michael Curtiz rozhodl, že ke zfilmování příchodu Velké potopy využije 2.3 milionu litrů vody.
Takové ohromné množství životodárné tekutiny na place znamenalo nejen skvělé akční záběry, ale také ohromné nebezpečí, které tento nezkrotitelný živel představuje.
Vypuštění milionů litrů vody vedlo k utopení tří členů komparzu a 35 zraněním, včetně jedné amputované nohy. Potopa s sebou přinesla zavedení prvních zákonů upravujících bezpečnost na place.
Letecké neštěstí
Drama Such Men Are Dangerous z roku 1930 vypráví o leteckém úprku finančníka Alfreda Loewensteina přes kanál La Manche.
Proto si filmaři pronajali dva letouny a natáčeli s nimi na jihu Kalifornie. Během jedné scény měly kolem sebe letouny Stinson Detroiter proletět v těsné blízkosti nad oceánem.
Pilotům se však vymklo řízení z rukou a letadla do sebe narazila. Došlo k okamžité explozi a úmrtí všech na palubě včetně režiséra Kennetha Hawkse.
Srážka si vyžádala deset obětí, nalezeno však bylo jen pět těl. K nevíře pozůstalých se společnost Fox Film Company rozhodla snímek dotočit, jelikož zbývala už jen poslední scéna. Nakonec byl skutečně uveden do kin.
Čaroděj ze země Oz
Po mnoha směrech přelomová adaptace slavné americké pohádky z roku 1939 zasáhla do kulturních vzorců dětí a ohromila tehdejší generaci svým povedeným využitím technologie Technicolor. Ani ona se však nevyhnula celé řadě potíží.
Nejvíce natáčení odnesl představitel Tin Mana Buddy Ebsen.
Ten musel být po několika dnech natáčení odvezen do nemocnice kvůli bolestem na plicích. Nakonec se zjistilo, že mu je způsobil hliníkový prach z jeho make-upu. Do konce života pak trpěl dýchacími potížemi.
Představitelka čarodějnice Margaret Hamilton se stala obětí předčasně odpálené rachejtle. Ta jí způsobila popáleniny druhého stupně na obličeji a třetího stupně na rukou.
Vážně se zranila i její kaskadérská dublérka. Ta ve filmu měla letět na explodujícím koštěti, výbuch byl však příliš silný a ženě způsobil jizvy na nohou, které si s sebou nesla celý život.
Podminovaná nacistická propaganda
Nacistická propaganda Mein Leben fűr Irland útočila na britskou morálku. Zobrazovala povstání Irů v roce 1921 proti zlotřilým Britům, což mělo dodat německým občanům a vojákům emoce brojící proti nepřátelům z ostrovního státu.
Film se však natáčel v roce 1942, kdy probíhala válka a příprava realistických bojů v ulicích musela být na několik dní odložena kvůli tomu, že muž, jenž ji měl na starosti, musel narukovat na frontu.
Jeho náhradník přebral tedy plac s již rozmístěnými výbušninami. Když pak režisér dal povel, aby herci vběhli na plac do bojové vřavy, jeden z nich nešťastnou náhodou šlápl na neodpálenou minu, což vedlo ke smrti jeho a dalších dvou kolegů.
Později se tradovalo, že tato scéna byla ve filmu ponechána. Nikdy to však nebylo potvrzeno.