Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Zkušený britský horolezec David Sharp se rozhodl zdolat Mount Everest na vlastní pěst, bez doprovodu dalších dobrodruhů a dostatečného vybavení, což se mu stalo osudným.
„Nikdy tam nejsi sám. Všude jsou horolezci,“ ujišťoval David Sharp svou starostlivou matku krátce předtím, než se vydal do Himálají zdolat nejvyšší horu světa. Zkušený britský horolezec byl odhodlán zdolat Mount Everest na vlastní pěst, bez společnosti dalších dobrodruhů nebo dodatečného vybavení, což se mu stalo osudným.
David se na svou poslední expedici vydal 13. května 2006. Dodnes není jasné, zda vůbec dosáhl svého cíle, nebo zda umrzl dříve, než se mu podařilo zdolat vrchol hory. Ať tak či onak, jeho příběh vzbudil mnoho kontroverzí. Zatímco totiž pomalu umíral, prošlo kolem něj nejméně čtyřicet dalších horolezců, ale nikdo z nich mu nepomohl. Nechali ho napospas jeho osudu.
David se dlouhé hodiny potýkal s nedostatkem kyslíku a krutým mrazem, kvůli kterému mu postupně odumíraly části těla. Když na něj 15. května narazili horolezci ochotní muži pomoci, měl už obličej černý jako uhel a z řas mu trčely rampouchy. Bylo už příliš pozdě.
David se připojil ke dvěma stovkám dalších horolezců, jejichž těla zůstala zakonzervovaná mrazem na nejvyšší hoře světa. Dnešním dobrodruhům už slouží jen jako ponuré milníky lemující klikatou cestu na vrchol a připomínka, že život každého z nás je neuvěřitelně křehký.
Než se podíváme na to, zda za smrt Davida může jeho ješitnost, nebo nezájem ostatních horolezců, rádi bychom připomněli, že kvalitní obsah můžeme vytvářet jen díky našim předplatitelům. Naši práci můžeš podpořit tím, že se připojíš ke klubu Refresher+.
V tomto článku se dočteš:
Proč si David nevzal potřebné vybavení a jak se mu jeho filozofie zdolávat horu sám, bez pomoci, stala osudnou
Proč si nezavolal pomoc, i když věděl, že má vážný problém
Co si mysleli horolezci, když nedorazil do tábora
V jakém stavu našli Davida lidé, kteří mu chtěli pomoci
Jak kolemjdoucí dobrodruzi zdůvodnili, že muži nepomohli
Zda matka Davida Sharpa viní horolezce ze smrti svého syna
Jakým způsobem mohli podle lékaře horolezci zabránit jeho smrti
Expedice „existus“
Než se David Sharp vydal 27. března 2006 do Tibetu, aby vystoupil na nejvyšší horu světa, musel svou matku ujistit, že se v pořádku vrátí domů. Byl to zkušený horolezec, který již zdolal několik nebezpečných hor, což ona moc dobře věděla, přesto se před každou výpravou o svého syna neuvěřitelně bála, píše Independent.
Jeden z kolegů horolezců Davidovi poradil, aby s sebou na vrchol nenosil těžké kyslíkové lahve, protože by ho prý „jen zpomalovaly a zbytečně unavovaly“. Přestože v minulosti na Mount Everestu zahynulo několik horolezců právě proto, že s sebou neměli dostatek kyslíku, Sharp dal na radu svého známého a sbalil si pouze dvě kyslíkové lahve. Bylo to od něj troufalé, protože horolezci si na tuto expedici obvykle brali nejméně čtyři.
David se prostřednictvím společnosti Asian Trekking připojil k mezinárodní expedici na Everest s dalšími třinácti nezávislými horolezci. Zatímco skupinové expedice mají svého vůdce, který jim v extrémních výškách poskytuje podporu, nezávislí horolezci jsou odkázáni sami na sebe. Je jen na nich, kdy opustí tábor, kde se zastaví k odpočinku a jak vyřeší své problémy.
Jediné, co Davidovi společnost poskytla, bylo povolení k výstupu, cestovní vízum do Tibetu, zásoby kyslíku, dopravu, stravu a ubytování v táboře, který se nachází v nadmořské výšce asi 6 340 metrů, uvádí Endorfeen.
Přestože služby poskytnuté společností lze označit pouze za „nezbytné minimum“, Sharp byl spokojen. Na vrchol chtěl vystoupit sám – svým vlastním tempem. V minulosti se právě z tohoto důvodu odmítl zúčastnit skupinové expedice organizované kamarádem.
Horolezec se také z vlastního přesvědčení rozhodl, že vysílačku použije pouze v případě nouze. Na rozdíl od ostatních horolezců během výstupu s táborem nekomunikoval.
Sharp nejprve zůstal v základním táboře, kde strávil pět dní, aby se aklimatizoval na mrazivé teploty a řidší vzduch. Pozdě v noci 13. května se vydal do jednoho z vyšších táborů.
Přidej se do klubu Refresher+ se slevou 25 %
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak probíhala Sharpova poslední výprava
Proč si nezavolal pomoc, i když věděl, že je ve vážných problémech
Co si mysleli horolezci, když nedorazil do tábora
Jak kolemjdoucí dobrodruzi zdůvodnili, že muži nepomohli
Jakým způsobem mohli podle lékaře horolezci zabránit jeho smrti
Např.:
Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
, Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
nebo Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
Je možné, že se mu 14. května podařilo vystoupit na vrchol Mount Everestu. Pokud se mu to nepodařilo, musel být velmi blízko.
Při návratu do tábora musel kvůli špatnému počasí přenocovat pod skalním výběžkem přezdívaným „jeskyně zelených bot“. Tuto přezdívku získala proto, že se v ní nachází tělo indiánského horolezce, který umrzl při výstupu v roce 1996. Jeho limetkově zelené boty stále vykukují z bílého sněhu na kolemjdoucí dobrodruhy. Nyní je mezi horolezci zavedeným orientačním bodem, píše Ati.
David musel tu noc vyčerpat všechen kyslík z lahví, které měl u sebe. V extrémním mrazu ležel ve sněhu několik hodin, ale do tábora o pomoc nezavolal. Je velmi pravděpodobné, že se mu porouchala vysílačka, nebo dostal výškovou nemoc. Možná nebyl schopen popsat svou polohu a zdravotní stav. Ať tak či onak, jeskyni už nikdy neopustil.
O den později, 15. května, si horolezci v táboře uvědomili, že se David nevrátil. Mysleli si, že zůstal v jednom z vyšších táborů. Bohužel se mýlili.
Zkušený horolezec
David Sharp se narodil 15. února 1972 v Harpendenu, britském městě nedaleko Londýna. V roce 1993 dokončil studium strojního inženýrství a poté nastoupil do zaměstnání
v nadnárodní bezpečnostní společnosti QintiQ. Rok před expedicí na Mount Everest dal výpověď a absolvoval učitelský kurz. Na podzim roku 2006 plánoval nastoupit na učitelské místo, uvádí Endorfeen.
Sharp miloval horolezectví už od střední školy. Do svých 34 let stihl vystoupit na nejvyšší hory Evropy a Afriky. Vystoupil například na Kilimandžáro, Elbrus a Čo Oju v Asii. Lidé, kteří s ním chodili na expedice, prozradili, že Sharp se vyhýbal průvodcům, lékům proti výškové nemoci i kyslíkovým lahvím. Jednoduše řečeno: odmítal cokoli, co by mu mohlo usnadnit cestu na vrchol, a spoléhal se jen sám na sebe a své schopnosti.
Poprvé se pokusil vystoupit na Mount Everest v roce 2003. K výstupu ho osobně vyzval Richard Dougan, vedoucí expedice, jehož obdiv si získal, když snadno zdolal horu Čo Oju. Kvůli omrzlinám na rukou však nebyl schopen výstup dokončit. O rok později se o výstup na nejvyšší horu světa pokusil znovu, ale dostal se pouze do výšky 8 500 metrů.
Poslední hodiny Davidova života
V noci 15. května 2006, když se skupina horolezců vracela z vrcholu Mount Everestu, se rozhodla udělat si přestávku v právě ve výše zmíněné jeskyni se zelenými boty. Poté, co nahlédli dovnitř, si všimli, že David Sharp sedí nedaleko těla mrtvého indického horolezce.
Podle skupiny horolezců objímal rukama kolena a z řas mu trčely rampouchy. Nejprve si mysleli, že si jen odpočinul během cesty z vrcholu hory zpět do tábora. Křičeli na něj, ale on nereagoval. V domnění, že už je pozdě mu pomoci, ho nechali ležet ve sněhu, místo aby zalarmovali tábor, píše Ati.
O dvacet minut později procházela kolem Sharpa další skupina dobrodruhů. I oni na něj křičeli, aby vstal a pokračoval v cestě. Sharp jim však jen mávl rukou a zůstal sedět. Během několika následujících hodin prý takto prošlo kolem dalších 36 lidí. Nikdo z nich však nevolal o pomoc.
Většina mrtvých těl horolezců, kteří na cestě na Mount Everest umrzli, stále leží na místě, kde zemřeli. Ve skutečnosti je ve vysoké nadmořské výšce téměř nemožné s nimi pohnout. To platí i pro ty, kteří jsou naživu, ale mají velké potíže. Pokud nedokážou sami sestoupit do tábora, je příliš riskantní, aby je dolů snesli ostatní horolezci.
Kolem šesté hodiny ranní Davida Sharpa našel jiný horolezec jménem Maxime Chaya.
Když dorazil na místo, Davidův obličej už byl černý. Nejprve si myslel, že je mrtvý, ale pak se začal silně třást. Okamžitě zalarmoval tábor a podělil se o svůj kyslík. Sharp byl však v té době již v bezvědomí a s těžkými omrzlinami. Chaya dodal, že neměl na hlavě čepici ani brýle a kvůli tenkým rukavicím mu omrzly prsty. „Přál si zemřít,“ zhodnotil Chaya jeho nedostatečné vybavení pro tak náročnou výpravu.
Když Chayovi došel kyslík, nezbylo mu nic jiného, než co nejdříve sám slézt do tábora. Další horolezec Phura Tashi, který na Sharpa narazil, věděl, že musí jednat rychle, jinak muž zemře. Vytáhl ho tedy na slunce, dal mu kyslík a poslední zásoby vody. Snažil se ho oživit, ale marně. Sharp umíral. Přenést ho jen o pár kroků ze stínu bylo pro Tashiho velmi obtížné, a tak usoudil, že odnést muže do tábora je nemožné.
Zabil Davida nezájem ostatních horolezců?
Smrt Davida Sharpa vyvolala po celém světě bouřlivou debatu. Proč mu nikdo z desítek horolezců nepomohl, dokud byl naživu? Mnoho lidí považovalo za příčinu Sharpovy smrti ignoranství kolemjdoucích horolezců. Ti tvrdili, že muž vystoupil na vrchol bez potřebného vybavení, podcenil své síly, a proto si přivodil smrt sám.
Edmund Hillary, první člověk, který zdolal Mount Everest, byl počínáním horolezců také pobouřen. „Mohu jen říci, že na naší expedici bychom nikdy nenechali zemřít člena skupiny, který by nemohl pokračovat," řekl Hillary listu The New Zealand Herald.
Jeden z horolezců, Mark Ignis, který osudného dne procházel kolem umírajícího Sharpa, tvrdil, že když muže uviděl, okamžitě zavolal vedoucímu expedice. „On (vedoucí expedice) mi řekl: ‚Kamaráde, s tím nic nenaděláš. Ležel tam mnoho hodin bez kyslíku. Je fakticky mrtvý.‘ Tak jsem pokračoval dál,“ vzpomínal Ignis.
Hillary však horolezci navzdory tomuto tvrzení odporoval. „Jsem si jistý, že kdyby se v takové situaci před mnoha lety ocitl kterýkoli člen naší expedice, vynaložili bychom veškeré úsilí na jeho záchranu. Myslím, že člověk musí mít své priority. Pokud je jeho prioritou dostat se na vrchol a nechat zemřít jiného člověka, pak dobře. Ať to udělá,“ dodal Hillary.
Po obrovské kritice společnosti vůči ignorantským horolezcům se k celé záležitosti vyjádřila také Sharpova matka Linda Sharpová. Řekla, že ze smrti svého syna neviní nikoho jiného: „Vaší povinností je chránit sebe, ne se snažit zachránit někoho jiného.“
Kanadský vědec a lékař Phil N. Ainslie na základě své studie dospěl k závěru, že horolezci přece jen mohli muže zachránit a dokonce ho dostat dolů do bezpečí. Podle něj stačilo, aby se jeden z nich vzdal možnosti jít na vrchol a okamžitě se s ním podělil o kyslík.
„Pokud by celou cestu nahoru používal kyslík v lahvích a při cestě zpět by ho vynechal, zbývalo mu pravděpodobně pět až šest hodin života, protože nedostal více kyslíku,“ uzavřel lékař s tím, že dostat ho z hory by sice bylo obtížné, ale horolezci dýchající kyslík v lahvích by to zvládli.
V roce 2007 horolezci nenápadně přemístili ostatky Davida Sharpa z dohledu, ale jeho tělo leží stále někde pod vrcholem, stejně jako těla stovek dalších dobrodruhů, kterým se Everest stal osudným.