Hollywoodské celebrity se na některých filmech pořádně napakovaly.
Zábavní průmysl umožňuje jen těm nejtalentovanějším z nejtalentovanějších herců stát se ze dne na den hvězdou, a to ne jakoukoli, ale rovnou celebritou s královským platem.
V dnešní době jde karta zejména tématice superhrdinů, respektive komiksových filmů, kde velkou část rozpočtu tvoří právě plat hlavních hvězd filmu.
Daří se však i ověřeným značkám, jakou je například série akčních filmů Mission: Impossible, jejíž tváří je Tom Cruise.
Někdy však plat herce záleží i na zvučnosti jeho jména, takže pokud se dnes řekne například Dwayne „The Rock“ Johnson, každému filmaři musí být hned jasné, že si bude muset sáhnout hlouběji do kapsy.
Pojďme se podívat na herce a herečky, kteří dokázali za jediný film vydělat obrovskou sumu peněz a zařadit se tak mezi světovou špičku tvořenou milionáři. Ať už hráli ve sci-fi, komiksovkách nebo dramatech, každý z nich dal do svého výkonu vše, což se projevilo na výši jejich platu.
10. místo: Robert Downey Jr., 50 milionů (The Avengers, 2012)
Nikoho asi nepřekvapí informace, že z celého MCU bude nejvíce peněz dostávat právě Robert Downey Jr.
Sice ne chronologicky v souladu s dějem, ale kvůli jeho uvedení do kin, je postava Iron Mana vlastně prvním Avengerem. Ještě před tím, než se jím stal, byl RDJ považován za obrovskou hollywoodskou hvězdu, avšak se špatnou minulostí.
Downey Jr. byl několikrát zadržen za užívání drog, opilost na veřejnosti či různé výtržnosti, a proto jeho účinkování v Iron Manovi (2008) znamenalo pro Marvel velké riziko. Za film tehdy dostal 500 tisíc dolarů.
Tato částka značně narostla s příchodem Iron Mana 2 (2010), za nějž herec dostal 10 milionů. Až Avengers z roku 2012 ho však vystřelili mezi světovou elitu, když opět jako Iron Man dostal závratných 50 milionů.
Celkově se částka, kterou Downey dostal od Marvelu za každé jedno ztvárnění milionáře v kovovém obleku, odhaduje na 430 milionů dolarů. Tato částka však není oficiální, jiné zdroje uvádějí, že jde pouze o dohady, a že ve skutečnosti se částka pohybuje okolo 200 milionů.
Ať to je jak chce, Downey Jr. bude hrát jako o život, pokud bude moci, ale co je důležitější, pokud bude slušně vydělávat. Nikdo pořád neví, kolik dostal za Infinity War, ale mělo by to být o něco více, než dostal za Avengers.
9. místo: Johnny Depp, 55 milionů (Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna, 2011)
Paradoxně kvalitou nejhorší část série dala Deppovi práci oceněnou 55 miliony amerických dolarů. Rozpočet byl původně 250 milionů, ale musel se značně navýšit, a to z důvodu vysokých platů hlavních herců v čele s Johnnym.
Produkce tak překročila hranici 400 milionů, ale všechny peníze se více než zdvojnásobily, když byla čtvrtá část série o pirátech uvedena do kin. Tam se jí podařilo vydělat přes 1 miliardu dolarů.
Samotný Depp si za roli Jacka Sparrowa v dosud 5 filmech odnesl z natáčení něco přes 300 milionů. A to za jedinou roli – piráta se směšnou chůzí a zálibou v rumu.
8. místo: Leonardo DiCaprio, 59 milionů (Počátek, 2010)
Jde o nejtlustší šek, jaký kdy DiCaprio za účinkování v jednom filmu obdržel. Studio Warner Bros. mu tehdy přislíbilo 50 milionů za ztvárnění Doma Cobba, vykradače informací v thrilleru od Christophera Nolana.
Kromě toho však Leo dostal i podíl z prodeje DVD nosičů a televizního vysílání snímků. Tento „malý“ bonus ve skutečnosti představoval 9 milionů. Konečná částka pro Leonarda DiCapria se rovná 59 milionům dolarů. To je snová suma.
7. místo: Jack Nicholson, 60 milionů (Batman, 1989)
Plat Jacka Nicholsona měl být původně mnohem, mnohem menší, než nakonec byl, jenže starý Jack udělal lišácky tah. Namísto 10 milionů, které mu byly původně slíbeny, si vyžádal jen 6, ale pod jednou podmínkou.
Nicholson sice dostane o 4 miliony méně, ale na úkor toho mu připadne jisté procento z celkové částky, kterou film vydělá, a k tomu navíc obdrží další procenta z prodeje reklamních předmětů s tématikou Batmana.
Jelikož Batman s Michaelem Keatonem vydělal celosvětově 411 milionů, respektive přes 500 milionů po inflaci, šlo o obrovský finanční úspěch nejen pro studio, ale i pro Jokerova představitele Jacka Nicholsona.
Prodej komiksových figurek, triček, kostýmů či jiných tematických předmětů a úspěch snímku zaručily 60 milionů na Nicholsonově účtu.
6. místo: Harrison Ford, 65 milionů (Indiana Jones a Království křišťálové lebky, 2008)
Zatím poslední část ságy o vysokoškolském profesorovi se zálibou v hledání artefaktů a vykrádání hrobů byla tou nejziskovější z celé série, když se jí podařilo vydělat přes 780 milionů dolarů.
Na pěknou sumu peněz si tehdy přišel samotný představitel Indiana Jonese, legendární Harrison Ford. Herec za ztvárnění archeologa dostal rovných 65 milionů dolarů, což je téměř 10 % z celkového výdělku snímku.
5. místo: Tom Hanks / Sandra Bullock, 70 milionů (Forrest Gump, 1994 / Gravity, 2013)
Tom Hanks, představitel Forresta Gumpa ve stejnojmenném filmu a Sandra Bullock jako astronautka Ryan Stone ve sci-fi Gravity, dostali za účinkování ve svých projektech stejnou částku.
Role prostého člověka se složitým osudem Hanksovi kromě pěkné částky vynesla i status jednoho z nejlepších herců všech dob. Zároveň jde o film, za který dostal nejvíce peněz.
Výdělek 70 milionů za jeden filmový počin obdržela i Sandra Bullock. Ta si slušně vydělala svým angažmá ve sci-fi od Alfonse Cuaróna s názvem Gravity z roku 2013.
Radost fanouškům sci-fi udělal kromě Bullock i herec George Clooney. Ačkoliv není známa přesná částka, jeho plat byl ve srovnání se Sandřiným výrazně nižší.
4. místo: Tom Cruise, 76 milionů (Mission: Impossible 2, 3, 4, 5)
Samotná první část série o tajném agentovi Ethanu Huntovi přinesla Cruisovi pěkný balík peněz, konkrétně šlo o částku ve výši 70 milionů dolarů.
To byl však jen začátek, protože za následující dvě části dostal Cruise ještě o 5 milionů více. Celkově se částka, kterou Cruise obdržel za jedinou roli v 5 filmech série Mission: Impossible pohybuje kolem 290 milionů.
Průměrně tak tento americký herec dostane přibližně kolem 75 milionů za jednu část ze série akčních filmů. S blížící se premiérou nejnovějšího filmu série, Mission Impossible: Fallout, může Tom Cruise vydělat ještě více.
Někteří z vás vědí, že Cruise není jen skvělým a talentovaným hercem, ale také nadaným producentem. Produkci všech částí Mission: Impossible měl totiž na starosti právě on, což jen zvýšilo konečný výdělek snímku, a tedy i výšku Tomova platu.
Tom Cruise má tak šanci stát se nejlépe placeným hercem na světě za jednu roli, ačkoli ne v jednom filmu.
3. místo: Will Smith / Tom Cruise, 100 milionů (Muži v černém 3, 2012 / Válka světů, 2005)
Seriálový Fresh Prince a agent Ethan Hunt dostali za účinkování ve svých sci-fi filmech stejnou čásku peněz, a to přesně 100 milionů dolarů, což je pro běžného člověka nepředstavitelná suma.
Zatímco Tomovi Cruiseovi přišla na účet za jeho účast ve filmu od režiséra Stevena Spielberga jednorázová částka 100 milionů, Will Smith ztvárňoval agenta J už potřetí, přičemž šlo o nejvýnosnější díl Mužů v černém.
Za první část trilogie dostal 5 milionů, za tu druhou už čtyřnásobek plus 20 % z celkového výdělku snímku, a tedy přibližně 65 milionů.
2. místo: Bruce Willis, 120 milionů (Šestý smysl, 1999)
Do hlavní role psychologického dramatu od M. Night Schyamalana byla obsazena jedna z největších hvězd 90. let, drsný Bruce Willis.
Snímek získal 6 nominací na Oscara, ale ani jedna nebyla proměněna. Bruce měl původně dostat „pouze“ 14milionový plat, ale probudil se v něm obchodní duch a podařilo se mu tak vyjednat si zajímavou smlouvu.
Se studiem se dohodl, že dostane 17 % podílu z celkového výdělku Šestého smyslu kinech, a k tomu navíc i vysoké procento z prodeje videokazet. Bruce Willis tak jako psycholog Malcolm Crowe vydělal astronomických 120 milionů dolarů.
1. Keanu Reeves, 126 milionů (The Matrix Revolutions, 2003)
Třešničkou na dortu našeho žebříčku je americký herec narozený v libanonském Bejrútu, Keanu Reeves. Ten se divákům v roce 1999 představil jako Neo ve sci-fi od sester Wachowských s názvem Matrix.
Ve smlouvě tehdy stálo, že jako výplatu dostane 10 milionů + 10 % z výdělku filmu. Reeves si tak přišel na přibližně 56 milionů.
K druhé části trilogie s podtitulem Reloaded byl vázán úplně stejně, jako k závěrečné části Matrix Revolutions. Za oba filmy měl dostat 15 milionů + 15 % z celkového výdělku snímku. To však ještě Keanu nevěděl, jak dobře se snímku bude dařit (a přeci jen to možná tušil).
Za v pořadí druhý film dostal zhruba 76 milionů, ale byla to třetí část, která tomuto americkému herci vynesla status nejlépe placeného herce za jeden film všech dob. Keanu Reeves dostal za Matrix Revolutions 126 milionů dolarů.
Jde o rekord, který se dosud žádnému jinému herci nepodařilo překonat. Postava Nea v celé trilogii mu tak vydělala 256 milionů dolarů. To ho sice neřadí na první příčku v seznamu nejlépe placených herců za jednu roli, ale stále jde o neuvěřitelné číslo.
Filmový byznys tvoří největší část zábavního průmyslu na světě, čemuž jsou přizpůsobeny i platy herců. Pokud lidé budou chodit na filmy do kina, ty budou stále vydělávat, a se zvyšující se populací budou růst i výdělky.
Kinematografie patřičně oceňuje své herce podle toho, jaký měli podíl na úspěchu snímku.
Je tedy otázkou, zda se v budoucnu někomu rekord Keanu Reevese podaří oprávněně překonat. S množstvím počinů, které vychrlí filmový průmysl každý rok, je to více než pravděpodobné.