Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
28. srpna 2018 16:52
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Voda přímo ze vzduchu: Vědci pracují na zařízení, které by mohlo dokázat zdánlivě nemožné

TECH
Uložit Uložené

Tým amerických vědců má ambiciózní plán. Chce vytvořit zařízení, které z částic vzduchu bude získávat pitnou vodu.

Získávání pitné vody přímo ze vzduchu? I něco podobného by v budoucnosti mohlo být možné. Profesor Dr. Shing-Chung „Josh“ Wong se skupinou studentů strojírenství z americké University of Akron ve státě Ohio totiž aktuálně pracuje na speciálním zařízení, které by dostávání tekutiny z částic vzduchu mělo umožnit.

38 litrů za hodinu

Jak se uvádí na oficiálních webových stránkách univerzity, přístroj by mohl být schopný vyrábět skoro 38 litrů vody za hodinu.

To by mohlo významně pomoci zejména lidem žijících v oblastech, kde z různých důvodů není pitné vody dostatek, například v Africe, Číně nebo také Jižní Americe, kde někteří obyvatelé žijí ve výšinách nad dešťovými mraky. Ulevit má kromě toho také vyprahlým částem Kalifornie.

Ilustrační obrázek

Voda přímo ze vzduchu: Vědci pracují na zařízení, které by mohlo dokázat zdánlivě nemožné
Zdroj: pixabay.com

Malý jako batoh na záda

Získanou vodu má zařízení, které spoléhá na využívání nanovláken, rovnou filtrovat, čímž se zbaví všech škodlivých látek, a tekutina tak bude rovnou vhodná k pití. Přístroj má být navíc energeticky nenáročný a velikost by mohl mít jako obyčejný batoh.

Profesor Wong se svým týmem nyní pro další výzkum potřebuje dodatečné finanční prostředky, aby mohli vytvořit prototyp přístroje. Samotná výroba zařízení by už pak nemá být příliš nákladná. Zatím ale není známo, kdy přesně by přístroj mohl spatřit světlo světa.

Domů
Sdílet
Diskuse