O novou studii se opírá i režisér.
Negativní komentáře k nejnovějšímu dílu Star Wars ságy měly být politicky motivované, případně psané trolly či dokonce boty. To alespoň tvrdí studie novináře Mortena Baye s názvem Weaponizing The Haters: The Last Jedi.
Za pravděpodobným cílem těchto útoků se podle autora studie skrývá přilévání benzinu do ohně v rámci fanouškovských rozporů a další šíření negativního renomé The Last Jedi.
Dokument rozlišuje tři odlišné druhy negativních reakcí. Politicky motivované, trollovací a pochopitelně i ty, které pocházejí od reálně rozzlobených fanoušků.
Podle jeho zjištění je však přibližně 50,9 % negativních tweetů buď politicky motivovaných, nebo dokonce psaných roboty. Z celkového počtu příspěvků na Twitteru věnujících se tématu The Last Jedi má být jen 21,9 % skutečně negativních.
Režisér The Last Jedi Rian Johnson sám pocítil sílu internetových nenávistných příspěvků a potvrdil, že se studie shoduje s jeho zkušenostmi.
A bit of Morten’s research came out awhile ago and made some headlines - here’s his full paper. Looking forward to reading it, but what the top-line describes is consistent with my experience online. https://t.co/MTRgmPxGgZ
— Rian Johnson (@rianjohnson) October 1, 2018
Novinář Morten Bay se prostřednictvím svého účtu na Twitteru zaradoval, že o jeho práci psalo několik zahraničních webů. Proti ní se však postavili i naštvaní fanoušci, kteří jeho dokument označili za propagandu.
Novinář si ale z negativní odezvy velkou hlavu nedělá. Jeho práci by dokonce rád osobně představil i Rianu Johnsonovi, kterého přes Twitter pozval na kávu. Zmíněnou práci si můžete přečíst tady.
By the way, @rianjohnson , I believe we live in the same little neighborhood, so if you want to grab coffee at one the cafés around here, I'm happiy to show you details about your Russian and foreign attackers. Just DM.
— Morten Bay, PhD (@mortenbay) October 1, 2018