Inspirovala se populární epizodou seriálu Black Mirror.
Pokud patříš mezi fanoušky seriálu Black Mirror, určitě si vzpomínáš na epizodu Hang the DJ ze čtvrté série, jejíž hlavní podstatou byla speciální seznamovací aplikace Coach. Na první pohled fungovala jako Tinder, jenže stála za ní umělá inteligence, která podle všech tvých zkušeností hledala ideálního partnera.
V praxi to znamenalo, že když ses s někým v rámci aplikace propojil, musel jsi randit výlučně s tímto člověkem po určitou dobu. O délce lhůty ses nedozvěděl, pokud jsi na svůj přístroj nepřiložil prst současně s tvou polovičkou.
Mohlo se proto stát, že tě umělá inteligence spojila s člověkem na pár hodin, 5 dní či 12 let a ty jsi jen mohl doufat, že tentokrát je to ten pravý či pravá. Cílem umělé inteligence bylo vyhodnotit tolik informací o tom, co v životě hledáš, že ti pak našla vysněného partnera.
I když takový koncept zní lákavě a na druhé straně možná trochu strašidelně, existuje už i ve skutečném světě. Začátkem tohoto roku čelil mladý programátor Julian Alexander otázkám zvědavců na Redditu, protože vytvořil aplikaci Juliet.
Nenajdeš v ní žádné rozsáhlé profily, ale pouze sexuální orientaci či tvé umístění. Vždy můžeš komunikovat výhradně s jedním potenciálním partnerem na omezenou dobu, a když váš čas vyprší, vyplníš dotazník, díky kterému se umělá inteligence učí, co od vztahu očekáváš a příště tě spojí s vhodnějším člověkem.
Netflix na Valentýna vytvořil virtuální verzi Coache ze seriálu
Uživatelé netrpělivě zkoušejí novou seznamovací aplikaci, Alexander prý zažil už několik přetížení. V posledním týdnu si ji stáhly tisíce lidí, a pokud to takovým stylem bude pokračovat, údajná umělá inteligence skrytá za aplikací by se podle něj měla učit rychleji a být tak čím dál efektivnější.
Na druhé straně, pokud si aplikaci stáhneš a vyzkoušíš, riskuješ, že tě spojí s člověkem, který pro tebe nebude přitažlivý, nebo si s ním zatím nebudeš rozumět. Čím více však budeš randit přes Juliet, tím moudřejší bude umělá inteligence. Vyzkoušel bys to?