Vědecký objev století?
Doslova před několika minutami sledoval celý svět tiskovou konferenci National Science Foundation a jejího projektu Event Horizon Telescope, na které měl být podle předchozích zprvá ohlášen průlomový objem ve zkoumání černých děr.
Nyní víme, že tímto objevem je první pořízený snímek černé díry, který potvrzuje správnost teorií, o kterých se vědecká komunita dodnes pouze domnívala.
Event Horizon Telescope, který vznikl v mezinárodní spolupráci, přinesl snímek obrovské černé díry, která se nachází v srdci vzdálené galaxie Messier 87.
Vědci jsou si nyní téměř jistí, že černé díry mají zásadní vliv na formování a fungování galaxií. Tmavá skvrna uprostřed zachyceného snímku dokazuje existenci „Horizontu událostí“, tedy plochy v časoprostoru, ze které pro daného pozorovatele nemůže uniknout žádná hmota ani bezhmotné elektromagnetické záření.
Některé objevy, které přinesla fotografie, jako je „stín“ černé díry, například zpětně dokazují, co Albert Einstein ve své gravitační teorii předpovídal už před více než sto lety.
Ředitel projektu, Sheperd S. Doeleman z Astrofyzického centra, k objevu prohlásil: „Dosáhli jsme něčeho, co by bylo ještě před několika generacemi zcela nemožné. Objevy v technologii a spojení mezi nejlepšími světovými observatořemi spolu s inovativními algoritmy umožnily otevřít zcela novou kapitolu ve studování černých děr a horizontu událostí.“