Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
1. května 2019 v 23:55
Čas čtení 0:00
Kateřina Lukášová

Islámský stát zmasakroval náboženskou komunitu a znásilňoval jejich děti. Jezídy považuje za satanisty

Islámský stát zmasakroval náboženskou komunitu a znásilňoval jejich děti. Jezídy považuje za satanisty
Zdroj: Wikimedia Commons, Lilia123456
ZAJÍMAVOSTI IRÁK NÁBOŽENSTVÍ
Uložit Uložené

Jezídové jsou muslimy masakrováni již po staletí. Kolik jich přežívá? A jakou má tato etnicko-náboženská skupina budoucnost?

V roce 2014 se v syrské provincii Syndžár odehrál masakr náboženské komunity jezídů. Pachatelem byl samozvaný Islámský stát (dále jen IS). OSN toto hromadné vraždění uznala jako genocidu. Muži byli zabiti a pohřbeni v masových hrobech, ženy odvezeny do Mosulu nebo Rakky, kde sloužily bojovníkům jako sexuální otrokyně. V historii jezídského lidu to bohužel není první masakr, jehož se na něm muslimové dopustili. 

Islámské nevěsty

Nešťastnice, které byly po masakru v Syndžáru odvlečeny bojovníky IS, mají dodnes punc nevěst Islámského státu. Některé bojovníci pojali za manželky a nutili je ke konvertování k islámu a přijetí ideologie IS.

Jedna nešťastnice, 17letá Wiam, kterou osvobodila armáda, doznala, že se jednalo o vymývání mozků a že kdyby neměla to štěstí a nebyla osvobozena, stala by se z ní sebevražedná atentátnice. Doslova řekla, že byla připravena nechat se odpálit. 

Pokud se ti 17 let zdá jako příliš útlý věk na prožívání takových bezpráví, pak věř, že mezi unesenými, z nichž některé přežívají ve spárech bojovníků IS dodnes, se nacházejí dívky ještě mnohem mladší. Podle výpovědi přeživších bojovníci IS znásilňovali všechny dívky starší sedmi let.

Na jejích bedrech

Popisované hrůzy se přihodily i Nadii Muradové, která je dnes známou nositelkou Nobelovy ceny míru a je bojovnicí za práva jezídů. Také Nadia se v roce 2014 stala svědkyní masakru, když vesnici Kočo, kde se narodila a žila, obklíčil IS a dopustil se na jezídech genocidy. Nadia přišla o 18 členů rodiny. Byla odvlečena do Islámským státem tehdy ovládaného Mosulu. Zde společně s dvěma sestrami a dalšími 150 ženami sloužila bojovníkům jako sexuální otrokyně.

 

Jezídové. Náboženská menšina, na níž se ISIS dopustil genocidy.
Jezídové. Náboženská menšina, na níž se ISIS dopustil genocidy. Zdroj: Wikimedia Commons, U.S. Department of State from United States

Již v listopadu téhož roku se jí podařilo uprchnout, dostala se do německého Stuttgartu a rok nato, v prosinci 2015, o svých zážitcích a o útoku na jezídskou komunitu promluvila v Radě bezpečnosti OSN. Požádala přitom o jejich ochranu a o zastavení genocidy.

Nadia Muradová je dnes uznávanou jezídskou lidskoprávní aktivistkou bojující za práva jezídů a zasazující se o zastavení sexuálního násilí ve válce. Kromě zmiňované Nobelovy ceny míru z roku 2018 obdržela dva roky předtím ještě Sacharovu cenu za svobodu myšlení a Cenu Václava Havla za lidská práva. Od roku 2016 také z vůle EU působí ve funkci vyslance dobré vůle.

Jejího případu se chopila manželka slavného hollywoodského herce George Clooneyho, Amal Clooney, jejímž cílem je vůdce IS dostat před Mezinárodní trestní soud v Haagu.


Jezídové. Náboženská menšina, na níž se ISIS dopustil genocidy.
Jezídové. Náboženská menšina, na níž se ISIS dopustil genocidy. Zdroj: Wikimedia Commons, Annagenis

Nadiin pohnutý příběh věrně dokumentuje film Na jejích bedrech, který byl letos promítán v rámci festivalu dokumentárních filmů o lidských právech jménem Jeden svět. Dokument ukazuje, co se skrývá za odhodlaným výrazem mladé bojovnice. Odhaluje ji jako citlivou dívku, která své zájmy obětovala na oltář vyššího dobra.

Přesto, že si každý den musí připomínat hrůzy, jichž se na ní IS dopustil, pokračuje v tom a vytrvale tak bojuje za práva svého lidu.

Děti Adamovy

Jezídismus je dualistické náboženství, jehož příslušníci věří, že pocházejí nikoliv z Evy, ale z Adama. Symbolem jezídismu je slunce představující Boha stvořitele. Ten z perly, s níž si hrál a kterou odhodil do moře, vytvořil základní substanci. Z té vznikly planety a hvězdy.

Dokončením díla byl pověřen nejlepší ze sedmi andělů, Taus Melek. Jemu mělo pomoci dalších 6 andělských bytostí, dnes označovaných jako 6 svatých. Když Taus Melek sestupoval na zemi, vzal na sebe podobu páva. Proto se mu říká paví anděl, který ztělesňuje veškerou sílu a moudrost Boha stvořitele.

Jako vládce světa uctívají jezídové právě Tause Meleka. Je sice podřízen Stvořiteli, což ale nemá velký význam, protože ten do chodu světa nijak nezasahuje.

Jezídové. Náboženská menšina, na níž se ISIS dopustil genocidy.
Jezídové. Náboženská menšina, na níž se ISIS dopustil genocidy. Zdroj: Flickr, Defend International

Tajemné učení vyznavačů slunce

Jezídské učení i obřady jsou drženy v tajnosti a žádný z jezídů je nechce šířit. Jezídové věří v reinkarnaci duší. Za nejvýznamnějšího učitele považují šejcha Adího, který byl údajně vtělením samotného Tause Meleka. Ten zavedl pravidlo, že jezídové nemohou konvertovat k jinému náboženství a také, že nikdo cizí, z venku, kdo není jezídem od narození, se jím nesmí stát.

Každý rok v srpnu musí jezídové vykonat pouť do Mosulu k hrobu Adího. Jedná se o velkou společenskou událost plnou veselí a rituálů, při nichž u hrobu Adího a dalších svatých hoří olejové lampy. Jezídové se modlí dvakrát denně obrácení ke slunci. Za svatý den považují středu, dnem odpočinku je sobota.

Jezídové. Náboženská menšina, na níž se ISIS dopustil genocidy.
Jezídové. Náboženská menšina, na níž se ISIS dopustil genocidy. Zdroj: Wikimedia Commons, BellaJenner

V jezídismu se mísí prvky různých náboženství, o islámskou sektu se nejedná

Ačkoliv bývají jezídové často považování za tajnou islámskou sektu, mísí se v jejich víře prvky perského zoroastrismu, hinduismu, šamanismu, křesťanství, judaismu a dalších. Prvky islámu se také objevují, ale nad ostatními vlivy rozhodně nepřevládají – do učení je vnesl až onen uznávaný šejch Adi. Příslušníci této komunity jsou nejčastěji Kurdové ze severního Iráku.

 

Jezídové. Náboženská menšina, na níž se ISIS dopustil genocidy.
Jezídové. Náboženská menšina, na níž se ISIS dopustil genocidy. Zdroj: Wikimedia Commons, YZD

Komunity jsou tvořeny kmeny s kmenovými vůdci, kteří jediní mohou mít více než jednu manželku. Jinak je mezi jezídy uznávána a praktikována monogamie. Důvody k rozvodu mohou být pouze dva. Za prvé cizoložství, které musí být doloženo třemi svědky. Za druhé pobyt manžela v zahraničí v odloučení od rodiny po dobu delší než jeden rok. V takovém případě jsou manželé automaticky rozvedeni a muž navíc ztrácí právo se v budoucnu znovu oženit s jezídkou.

Muslimové považují jezídismus za satanistické náboženství

Jezídismus nemá, na rozdíl od ostatních uznávaných náboženstvích, ve svých základech svatou knihu. To je jeden z důvodů, proč jej neuznávají především muslimové. Tímto tvrzením dokonce ospravedlňují masakry, jichž se na jezídech dopouštějí již po staletí.

Během 700 let vyvraždili nějakých 23 milionů jezídů. Hlavní příčina tkví v tom, že muslimové shledávají podobnost mezi jezídy uznávaným Tausem Melekem, pavím andělem, a koránským Satanem. Jezídy opovrhují, protože základní principy jejich náboženství považují za satanistické.

Jezídové. Náboženská menšina, na níž se ISIS dopustil genocidy.
Jezídové. Náboženská menšina, na níž se ISIS dopustil genocidy. Zdroj: Wikimedia Commons, Levi Clancy

Kvůli absenci posvátné knihy jsou masakrováni

Situace se vyhrotila v roce 2007, kdy byla nedaleko Mosulu ukamenována jezídka, která konvertovala k islámu, aby si mohla vzít muslima. Jako pomstu postříleli muslimové 23 jezídských pasažérů autobusu, který přepadli. Muslimy a křesťany přitom nechali vystoupit.

O několik měsíců později zabili muslimští sebevražední atentátníci 796 jezídů a 1562 jich zranili. Do budov ve dvou jezídských městech najeli cisternami plnými benzinu.

Dalším masakrem byl již zmiňovaný rok 2014, jehož svědkem se stala právě Nadia Muradová. Ta dnes bojuje za práva jezídů a zasazuje se o jejich ochranu. Těch je podle některých zdrojů dnes na světě kolem 800 tisíc.

Nadia Muradová a její tým usiluje o to, aby se jezídové mohli vrátit domů do Iráku blízko Mosulu. Zde by pak měli vytvořit samostatný stát, v němž by mohli v klidu a bezpečí žít podle svých pravidel, rituálů a tradic.

Jezídové. Náboženská menšina, na níž se ISIS dopustil genocidy.
Jezídové. Náboženská menšina, na níž se ISIS dopustil genocidy. Zdroj: Wikimedia Commons, U.S. Department of State from United States
Domů
Sdílet
Diskuse