Doposud došlo již k osmi výbuchům. K nešťastné tragédii se vyjadřují i světoví lídři.
Jen před pár hodinami jsme tě informovali o šesti téměř simultánních útocích na kostely a luxusní hotely na Srí Lance. Ty si dosud vyžádaly už 207 obětí, včetně zahraničních turistů. Dalších přibližně 450 lidí je zraněno a hospitalizováno. Tato čísla však stále rostou.
Nové informace však hovoří o tom, že útoky stále pokračují. Dosud došlo už dohromady k osmi výbuchům. Vláda nařídila zákaz vycházení od šesté večer do šesté ráno místního času. Stejně tak je omezen i přístup na sociální sítě, jak uvádí Denník SME.
Vyšetřovatelé už navíc stihli předběžně identifikovat útočníky. Podle slov ministra obrany Ruwan Wijewardeneho na tiskové konferenci jsou za útoky zodpovědní náboženští extremisté. Poslední dva výbuchy údajně způsobili útočníci unikající z původního místa činu.
Cílem útoků bylo podle ministra financí Mangalia Samaraweery vrátit Srí Lanku zpět do nejtemnějších časů brutální občanské války. Útoky byly podle všech informací dobře koordinovanou akcí zaměřenou na menšinovou komunitu křesťanů v době Velikonoc, jednoho z největších křesťanských svátků. Policie v souvislosti s případem zatkla již sedm osob.
Requesting all media stations to refrain from sensationalising these tragic events. #mediaethics #responsiblemedia pic.twitter.com/GnGKjswx7Y
— Mangala Samaraweera (@MangalaLK) 21. apríla 2019
Ke nešťastné tragédii se začali vyjadřovat i světoví lídři. Soustrast pozůstalým a rodinám obětí vyjádřili a brutální útoky odsoudili i americký prezident Donald Trump, francouzský prezident Emmanuel Macron, britská premiérka Theresa Mayová či předseda vlády České republiky Andrej Babiš. K celé situaci se vyjádřil i Peter Pellegrini.
„Som zdesený z tej obrovskej a koncentrovanej nenávisti, ktorá dokáže niekoho priviesť k takýmto ohavným činom. Strata každého ľudského života bolí, ale smrť toľkých ľudí len pre akési zvrátené presvedčenie sa vymyká ľudskému chápaniu,“ napsal na svůj oficiální facebookový profil slovenský premiér.
Stejně tak se v závěru svého kázání na velikonoční neděli vyjádřil i Papež František. Věřící vyzývá k modlitbám za oběti krutostí na Srí Lance.
S velkým zármutkem právě čtu neuvěřitelné zprávy o útocích na Srí Lance. Stovky obětí a raněných. Útok na nevinné lidi v kostelích právě na Boží hod velikonoční? Šílené a naprosto neakceptovatelné! I když jen na dálku, upřímnou soustrast všem, kteří přišli o někoho blízkého.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 21. apríla 2019
We are deeply saddened by the terrorist attacks against churches and hotels in Sri Lanka. We firmly condemn these odious acts. We stand by the people of Sri Lanka and our thoughts go out to the loved ones of the victims on this Easter Sunday. https://t.co/NytqQP9aE7
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) 21. apríla 2019
138 people have been killed in Sri Lanka, with more that 600 badly injured, in a terrorist attack on churches and hotels. The United States offers heartfelt condolences to the great people of Sri Lanka. We stand ready to help!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 21. apríla 2019
The acts of violence against churches and hotels in Sri Lanka are truly appalling, and my deepest sympathies go out to all of those affected at this tragic time.
— Theresa May (@theresa_may) 21. apríla 2019
We must stand together to make sure that no one should ever have to practise their faith in fear.
Na Srí Lance se momentálně nacházejí také Sajfa s Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou. Jen před dvěma dny byla v této jihoasijské zemi i úspěšná slovenská lyžařka Petra Vlhová. Všichni tři dali prostřednictvím sociálních sítí svým fanouškům vědět, že jsou v pořádku.