Důvodem je nejčastěji ekonomická nesoběstačnost.
U rodičů bydlí zhruba třetina Čechů a Češek od 18 do 30 let. V pronájmu nebo na kolejích jich bydlí 40 % a ve vlastním bytě či doma 23 %. Údaje vyplývají z průzkumu realitní společnosti Residomo a agentury STEM/MARK.
Podle něj odcházejí od rodičů dříve dívky než chlapci. Ve věkovém rozmezí 18–30 let bydlí s rodiči 36 % žen, v případě mužů je to 51 %. Podle mluvčího Residomo Romana Frkouse je na vině nedostatečná ekonomická soběstačnost. V průzkumu uvedlo více než 80 % respondentů, že se od rodičů odstěhují, až budou mít dostatečný příjem.
Nejčastějším způsobem, který mladí využívají k osamostatnění, je spolubydlení. Toho lidé před třicítkou využívají nejčastěji ve velkých městech, jako je Praha, Brno nebo Ostrava.
Výhody spatřují v dělbě nájemného, domácích prací a kontaktu s lidmi. Celých 64 % ale uvedlo, že největší nevýhodou je ztráta soukromí. Většina respondentů určila 22,5 roku jako ideální věk k odchodu od rodičů.
A přestože třetina mladých dospělých lidí bydlí s rodiči, až 93 % z nich považuje za samozřejmé, že budou finančně přispívat na chod domácnosti. Mamahotel, kdy všechny výdaje obstarává rodič, jsou pro většinu nepřijatelné.
Průzkum proběhl letos v březnu. Zúčastnilo se jej 1020 lidí od 18 do 30 let.