Kvůli tmavým oblakům na Sibiři zmizelo uprostřed léta z oblohy slunce i letos.
Uprostřed horkého léta se obyvatelé oblasti Verchojarsk probudili do tmy, i přesto, že už dávno mělo svítit slunce. To na první pohled zcela zmizelo. Překvapeni však nebyli, není to pro ně totiž žádná novinka. Místní v nepříliš osídlené subarktické oblasti tvrdí, že temnota mívá žlutý odstín. O přírodním sibiřském úkazu informuje portál The Siberian Times.
Fascinující jev zapříčinil i neobvyklý pokles teploty. Odborníci toto zatmění slunce odůvodňují těžkými dešťovými mraky, které se mísí s kouřem z lesních požárů. Ty jsou v tomto období na území Sibiře poměrně časté
V červenci minulého roku byl podobný jev pozorován ve třech oblastech – Jakutsko, Eveno-Bytantay a Zhigansk. Tma trvala více než tři hodiny a také se tehdy výrazně ochladilo.
the timing is weird as the same 'thing' happened almost exactly a year ago over the same area... Sun disappears over the Pole of Cold, in bizarre repeat of last year’s blackout https://t.co/DUfhqTWdBc pic.twitter.com/hBcBMHGHDr
— The Siberian Times (@siberian_times) August 10, 2019
„Začíná to být zvláštní tradicí. Každé léto se probouzíme a někteří i panikaří, protože slunce opět nesvítí,“ řekl jeden z obyvatel města Verchojarsk. Kromě této oblasti se úkaz vyskytl i v vesničce Ojmjakon, kterou přezdívají „studený pól“, protože jde o nejchladnější místo na Zemi. Během minulého měsíce se tam však oteplilo až na 32 stupňů Celsia.
„Jev je zapříčiněn velkým množstvím oxidu uhelnatého ve vzduchu, který zesílil proces tvorby hustých mraků,“ uvedl hlavní specialista meteorologické stanice Fobos, Jevgenij Tiškovec. Tento úkaz přirovnává k nashromáždění vodní páry v atmosféře, která vyvolává kondenzaci, což následně způsobuje déšť.