Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 2. 6. 2020 svátek má Jarmil

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Zajímavosti
0
Alexandra Murajdová
18. září 2019, 15:47
Čas čtení: 1:34
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Výbuch sopky v Rusku způsobil fialové zbarvení oblohy po celém světě

Obloha byla zvláštně fialová celé léto, vědci se rozhodli, že zjistí důvod.

Alexandra Murajdová
18. září 2019, 15:47
Čas čtení: 1:34

Velké množství lidí, ale zejména fotografů, si všimlo, že toto léto byla obloha při západu a východu slunce výjimečně fialová. Postupně si fenomén získával více a více pozornosti, až si ho všimli vědci z univerzity v Coloradu. Zvláštní fialová obloha je zaujala natolik, že museli zjistit, proč to je tomu tak, informuje CNN.

 Sopka, ktorá vybuchla v Rusku pred pár mesiacmi spôsobila, že na celom svete bola obloha pri západe, či východe slnka fialová

 

Vědci vyslali na konci srpna speciálně upravený meteorologický balón do vysoké nadmořské výšky, shromáždili tak vzorky částic ve stratosféře. Takto napohled jednoduše se dostali k odpovědi na otázku, co fialovou oblohu způsobuje.

 

Přišli na to, že obloha je fialová kvůli výbuchu ruské sopky Raikoke z 22. června. Sopka totiž do atmosféry vypustila oxid siřičitý, což vedlo k vytvoření malých částic, které se nazývají aerosoly. Ty rozptylují sluneční světlo, a proto je při východu a západu slunce více fialové.

 

 

Sopka je vzdálená od civilizace, jediné, co hrozilo, bylo, že nějaké letadlo narazí do oblaku prachu a popela. Po několika dnech však zmizela i tato hrozba, oblak totiž stoupal výš do stratosféry. Podle NASA se oblak dostal až do výšky 13 kilometrů nad sopkou. Právě zmíněný kouř má na svědomí zabarvení oblohy.

 

Při výzkumu zjistili, že ve výšce, kde oblak z výbuchu zůstal, je vrstva aerosolů dvacetkrát silnější než normálně. Sluneční světlo proto proudí jinak, což zbarvuje oblohu.


Sopka, ktorá vybuchla v Rusku pred pár mesiacmi spôsobila, že na celom svete bola obloha pri západe, či východe slnka fialová

 

 

„Díky výzkumu si uvědomujeme, že není zapotřebí mnoho aerosolů ve stratosféře na to, aby změnila kompozici,“ říká Lars Kalnajs, který se na výzkumu podílel: „Toto byl relativně malý výbuch sopky, ale stačil na to, aby ovlivnil většinu severní polokoule.“

 

V roce 1815 vybuchla sopka Mount Tambora v oblasti dnešní Indie. Tento výbuch byl skutečně ohromný a do vzduchu se dostalo velké množství popela a oxidu siřičitého. To způsobilo, že další rok byl bez léta, řeky byly zamrzlé až do června.

 

„Velká erupce by měla obrovský dopad na lidstvo, je to něco, na co musíme být připraveni,“  říká zmíněný vědec.

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: cnn.com, livescience.comNáhledový obrázek: pxhere Tagy: sopka, výbuch, slnko
Ohodnoť článek
5
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
News
19:22
Robin Zoot má novou společnou píseň s Emmou Smetana. Lady a Trap je první singl z připravovaného alba Pouzar. Robin Zoot má novou společnou píseň s Emmou Smetana. Lady a Trap je první singl z připravovaného alba Pouzar.
18:38
Také Češi se postaví za práva černochů v USA. V Praze chystají demonstraci na podporu Black Lives Matter.. Také Češi se postaví za práva černochů v USA. V Praze chystají demonstraci na podporu Black Lives Matter..
16:24
#BlackoutTuesday je výzva, která i v Česku symbolizuje solidaritu s americkými protesty. Může ale být i kontraproduktivní. #BlackoutTuesday je výzva, která i v Česku symbolizuje solidaritu s americkými protesty. Může ale být i kontraproduktivní.
NAHORU
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.