Tento záběr patří mezi to nejmajestátnější, co dnes uvidíš.
Sledovat vybuchující sopku je zážitek na celý život, ale vidět celou událost z vesmíru, je definitivně ještě lepší. Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici během přeletu nad Zemí zachytili právě erupci sopky a vše stihli i pořádně zdokumentovat.
O erupci se postarala sopka Raikoke, která leží na stejnojmenném ostrově. Ostrov je tak maličký, že ho tvoří jen jeden jediný kopec (samotná sopka) a nachází se v souostroví Kurily, mezi Kamčatkou a Japonskem. Ostrov je neobydlený a momentálně spadá pod Rusko.
Jak vidno ze samotných obrázků, výbuch sopky byl tak silný, že kouř a částice nestihli unikat a začal působit zajímavý fyzikální zákon, kdy na okrajích kouřové masy začal kouř znovu klesat, protože ho vytlačovaly další plyny ze sopky. A to je úkaz, který vidíme jen při těch největších erupcích.
Průnik sopečného mraku do atmosféry
In this limb view from #GOESWest, you can see the eastern side of the volcanic cloud from the #Raikoke eruption as it ascends vertically into the atmosphere. More imagery: https://t.co/FcYr1NZsje pic.twitter.com/pIhiLUiW8P
— NOAA Satellites (@NOAASatellites) June 25, 2019