Klimatolog Pavel Faško říká, že v důsledku aktuálních požárů hrozí některým druhům zvířat a rostlin úplný zánik. Jak by vypadal život na Zemi bez amazonského pralesa se podle něj odhadnout nedá.
Rozsah a počet požárů v amazonském deštném pralese a v oblasti sibiřské tajgy každým dnem výrazně stoupá. Ohněm je do dnešního dne zasaženo několik milionů hektarů půdy a mnozí odborníci hovoří o katastrofě dosud nevídaných rozměrů. Lidé po celém světě sdílejí hashtag #PrayForAmazonia či #PrayForSiberia a obávají se nejhoršího.
O aktuální situaci a jejím možném vlivu na klima jsme si proto popovídali se známým klimatologem hydrometeorologického ústavu Pavlem Faškem, který se klimatem zabývá již od roku 1983. Zjišťovali jsme, jaké následky nám hrozí kvůli změně klimatu podmíněné činností člověka či to, jak požáry mohou urychlit globální oteplování.
- Co lidstvu hrozí v důsledku masivních požárů;
- co by se stalo, kdyby celý amazonský prales vyhořel;
- zda je vůbec možné požáry uhasit a jak;
- proč některým druhům zvířat a rostlin hrozí úplný zánik;
- zda může požár na Sibiři roztát ledovce nacházející se v Arktidě;
- jakým způsobem se dané požáry podílejí na urychlení globálního oteplování.
Co způsobuje aktuální lesní požáry v amazonském pralese a na Sibiři?
Je důležité poznamenat, že tyto závažné požáry nevznikly přirozeným způsobem. Byly založeny lidským faktorem a sledují se s tím i další, ať už politické nebo zemědělské cíle, které souvisí s využíváním toho prostoru i pro jiné účely, než dosud.
Pravděpodobně narážíte na radikální pravicovou vládu Jaira Bolsonara v Brazílii. Co však způsobilo sibiřský požár?
V oblasti tajgy jde o trochu jinou situaci. Tam to nemusí mít tak bezprostřední příčiny jako v Brazílii. Požáry tam vznikají každoročně, avšak Rusové se je rozhodli zpočátku nehasit, a tak nastal problém s jejich rozšiřováním.
Co nám, jako lidstvu, hrozí v důsledku těchto požárů?
Tropický prales, ačkoli pokrývá jen zanedbatelné procento z povrchu Země, má velmi důležitou funkci v přírodních ekosystémech a i v klimatickém systému. V tomto případě mluvíme o změně klimatu způsobené člověkem a všechny ty důsledky začínáme ať už více nebo méně, podle toho, ve které části Země se nacházíme, reálně pociťovat ve svých životech.
Pokud se bude tímto způsobem nadále likvidovat tropický prales, důsledky změny klimatu podmíněné činností člověka, se budou stále více zhoršovat a urychlovat ve svých projevech.
Přestože máme dostupné technické prostředky, bojovat proti takovým živlům není vůbec jednoduché.
Říká se, že amazonský deštný prales jsou plíce světa, které vyrábí velkou část kyslíku, který dýcháme. Co by se stalo, kdyby celý shořel?
Co se dozvíš po odemknutí?
- Co by se stalo, kdyby celý amazonský prales vyhořel;
- zda je vůbec možné požáry uhasit a jak;
- proč některým druhům zvířat a rostlin hrozí úplný zánik;
- zda může požár na Sibiři roztát ledovce nacházející se v Arktidě;
- jakým způsobem se dané požáry podílejí na urychlení globálního oteplování.