Přibližně 40členná skupina má být nezávislá a v klíčových případech nahradí administrátory sociální sítě.
Facebook čelí v poslední době kritice, že dostatečně rychle a razantně nezasahuje proti rasistickému a násilnému obsahu, fake news či politické propagandě, která se na jeho sociální síti šíří.
Na druhé straně jsme ovšem slyšeli o stížnostech uživatelů, jejichž příspěvky byly vymazány jen proto, že šlo o kontroverzní tvrzení, ale opírající se o svobodu slova.
Engadget informuje, že to, zda může obsah na Facebooku zůstat, nebo ne, by měla v blízké budoucnosti posuzovat skupina složená z nezávislých odborníků. Dosud tak dělali jen administrátoři Facebooku a jejich rozhodnutí bylo až na výjimky konečné.
Mark Zuckerberg by podle zveřejněného návrhu chtěl, aby takových nestranných expertů pocházejících z různého kulturního, politického a náboženského prostředí bylo přibližně 40.
Facebook revealed the charter for an independent oversight board that will make irreversible decisions about what posts stay up and come down https://t.co/KvLwjbgRYK
— Bloomberg (@business) September 17, 2019
S žádostí o přezkoumání konkrétních případů by se na takovou radu měli moci obrátit i běžní uživatelé, přičemž její rozhodnutí má tvořit precedens pro další podobné situace.
V mnoha médiích a na samotné sociální sítě se například v minulosti řešilo, zda je správné zveřejňovat videa z masové střelby útočníka v okolí mešity v novozélandském městě Chirstchurch, nebo zda by naopak měly být takové příspěvky okamžitě mazány a účty, které je sdílely, zabanovány. Pro druhou cestu se rozhodl např. Reddit.
První členové rady by měli být nominováni již tento rok, expertní rozhodování ale začne nejdříve v roce 2020.
Kvůli problematickému obsahu a údajným postům schopným ovlivnit volby si Zuckerberga loni předvolal i americký Kongres a 2milionovou pokutu za porušování zákona o nenávistném obsahu jeho firmě letos udělilo Německo.