Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Design se nemění a nových funkcí je trochu málo. Zklamaný ale rozhodně nebudeš.
Apple, to už dávno nejsou jen iPhony. Tento rok se firma naplno vrhla do nových služeb Apple Arcade a Apple TV+. V oddělení hardwaru zase krom smartphonů čekají MacBooky, iPady, reproduktor HomePod, sluchátka AirPods a hodinky Apple Watch.
V září přišla už jejich pátá generace, tedy Series 5. Opět vypadají úplně stejně, stále fungují jen s iPhonem a zase jsou o něco dražší. Na pohled je novinkou pouze vylepšený displej, který dokáže svítit neustále.
Určitě tě tedy zajímá, zda tento doplněk ke svým zařízením od Applu potřebuješ, nebo ne. A pokud vlastníš starší Apple Watch, zřejmě uvažuješ, jestli se kvůli této změně vyplatí upgradovat.
V tomto článku si přečteš:
Kolik za nové Apple Watch zaplatíš;
co se na Series 5 změnilo oproti předchozím generacím;
jak často je budeš muset nabíjet;
v čem jsou lepší oproti ostatním konkurenčním hodinkám a fitness trackerům;
proč je dobré, že je jejich používání nuda;
kdy jsou pro tebe Apple Watch Series 5 vhodné a kdy ne.
Jaké Apple Watch a za kolik?
V Česku seženeš různobarevné Apple Watch s hliníkovým tělem v menší 40 mm verzi za 11 690 Kč a ve větší 44 mm variantě za 12 490 Kč. My jsme měli půjčené 44 mm Vesmírné šedé z obchodu iStyle.sk.
Stále platí, že čtyřicítky jsou spíše na ženskou ruku. Pokud nemáš opravdu hubené zápěstí, asi s nimi budeš vypadat směšně a měl bys raději sáhnout po 44 mm displeji. Verze Nike+ přinášejí prakticky jen jiné řemínky. Stojí stejně.
V zahraničí, například už v sousedním Rakousku a v oficiálním vídeňském Apple Storu, najdeš i Apple Watch z nerezové oceli a dále na západ také titanové nebo keramické. Ty jsou ale automaticky označeny jako LTE (GPS + Cellular), s možností volání i bez připojeného iPhonu.
Poznáš je podle červeného kroužku na otočné korunce. U nás by ti ale tato funkce nefungovala a upřímně, připlácet si, či dokonce cestovat do zahraničí kvůli pouzdrům z kvalitnějších materiálů, je, vzhledem k jejich šíleně vysoké ceně, úplný nesmysl.
Už přes 11 tisíc za naše české verze bez LTE je podle mě na hraně. Apple Watch, které po dvou až třech letech kvůli slabší baterce vyhodíš nebo prodáš, zkrátka 700 nebo 800dolarovou hodnotu nemají.
Jsem velkým fanouškem klasických hodinek. Zároveň se mi ale nelíbí doslova žádné, které jsou hranaté. Díky odkazu Steva McQueena mají právo existovat snad jen TAG Heuer Monaco.
A přestože uznávám několik sportovních modelů Suunto a Garminu, do práce nebo v pátek do města bych si je asi nevzal. Náramky a konkurenční inteligentní hodinky zas vypadají jako geekovina pro IT pracovníky nebo nejlevnější nástroj na počítání kroků, kde zvítězila funkčnost na úkor designu.
Čtvercové Apple Watch jsou velkou výjimkou a jejich vzhled je opravdu povedený, zejména s jiným řemínkem, než jsem měl já. Decentní look bude dostatečně elegantní i pro byznysmeny, s černým neudělají ostudu ani teenagerům ve značkových teniskách a stále zvládnou i běh, fitko a plavání. V univerzálnosti je to nejlepší volba na trhu.
A rychle vyměnitelné řemínky, díky kterým si můžeš domů koupit ještě 10 dalších na každou příležitost a k jinému outfitu? Hodinky na zápěstí nosíme už od 16. století. To musel složitý patent, kvůli kterému jsi vždy musel utíkat do hodinářství, takovýmto rychlým vysouváním nahradit až Apple v roce 2014?
Horší je to s odolností. Vypouklé sklíčko se rychle poškrábe. Podle testů je totiž applácky safír trochu fake a běžné hodinky s opravdu safírovým sklíčkem jsou mnohem odolnější. Nechápu, že Apple nepoužil něco pořádného. Na Apple Watch si musíš dávat velký pozor a nikdy jimi omylem nepraštit o rám dveří nebo stěnu.
Výdrž a porovnání s konkurencí
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jaké výhody mají Apple Watch v porovnání s konkurencí;
Pokud vzneseš námitku, že náramek od Xiaomi vydrží na jedno nabití téměř měsíc a hodinky Huawei Watch GT i dva týdny, přičemž Apple Watch dají maximálně dva dny, máš pravdu, ale...
Do výše zmíněného modelů nic nenainstaloval. Koupíš si je a žiješ s funkcemi, které měly po vybalení z krabice. Apple se rozhodl pro watchOS umožnit instalaci opravdových aplikací. Endomondo, MyFitnessPal, Facebook Messenger, Spotify, Shazam na rozpoznávání písní? Stačí si je stáhnout z App Storu.
Daní za více možností a otevřený watchOS je kratší výdrž. Pokud chceš jen měřit tep, stačí ti levnější alternativy s dlouhou výdrží. Chceš přes hodinky ovládat Teslu? Potřebuješ Apple Watch, ale nabíjíš je mnohem častěji. V porovnávání je tedy třeba být trochu fér.
Apple Watch Series 5 tedy budeš nabíjet minimálně obden. Se stále zapnutým displejem, který po odvrácení pozornosti jen zlehka ztmavne a skryje vteřinovou ručičku, s permanentním měřením tepu a oznamováními nastavenými na ty nejdůležitější appky, ale ne zas všechny, aby mě vibrace na ruce příliš nerozptylovaly, jsem je po příchodu domů sundaval s nějakými 55 % baterie.
Další den by tedy v pohodě daly, pokud bych se nechystal na bike nebo do fitka, kde bych permanentně nevyužíval GPS nebo jiné měření.
Zároveň mají dost rezervy i na náročné používání či případné měření spánku. watchOS ho zatím nativně sledovat nedokáže, appka Sleep++ ale ano.
Výdrž by tedy mohla být lepší, za tragédii to ale nepovažuji. Spíše mě mrzí, že nabíjení trvá přibližně dvě hodiny. Pokud by to bylo například 30 minut, vyřešilo by to všechny problémy. Po příchodu domů jídlo a sprcha, než by byly opět připraveny pro měření spánku. Nebo ráno na nabíječku během snídaně, a pak zvládnou další dva dny. Bohužel, takto stále vyžadují určité kompromisy.
Používání – je to trochu nuda a to je dobře!
Když si koupíš nový iPhone, dělá ti radost si s ním hrát. Když večer jen tak leží na stole, láká tě vzít ho do ruky a sledovat, co je na internetu nového.
Apple Watch rozbalíš, nastavíš, nosíš a večer odložíš na stolek. Nemáš je proč rozsvítit jen tak a i aplikace za svými iOS protějšky dost zaostávají. Apple je ale navrhoval jako pomocníka, který tě odbřemení od častého vytahování telefonu z kapsy či kabelky.
I ve fitku či na plovárně si můžeš iPhone nechat ve skříňce, nešaškovat s ním a na hodinkách máš vše potřebné. Zároveň můžeš zapomenout na nějaké připojování a odpojování přes Bluetooth. Vše se děje na pozadí a když jdeš spát, zkrátka stačí zapnout Airplane mód na telefonu, hodinky se odpojí samy.
Výborné je ovládání otočnou korunkou. V režimu Divadlo, kdy se displej ve tmě nerozsvítí, aby ti nevypálil oči, jí stačí mírně pootočit a přidáš si přesně tolik jasu, kolik potřebuješ. Po připojení Bluetooth sluchátek zas kolečko šikovně reguluje hlasitost.
Nový Always-on displej podle mě spíš zaručuje, že rozsvícené Apple Watch zkrátka lépe vypadají, než že by přinášely reálné každodenní výhody. Upgrade ze Series 4 na Series 5 tak kvůli tomu nedává až tak velký smysl, jak jsem si původně myslel.
Za zmínku tak stojí snad jen přidaný Kompas (na mapě vidíš, kam přesně se díváš) a dvojnásobné, až 32gigabajtové úložiště (appky ho ale opravdu nezaplní).
Upgrade ze Series 3 bych už zvažoval víc. Při takovém přechodu dostaneš větší displeje, možnost měřit si EKG a při sportu tě možná zachrání detekce pádů.
Hlavně na notifikace a fitness tracking
Pokud si do hodinek pustíš jen to důležité, neměly by tě vyrušovat. Apple Watch zavibruje a když se na ně podíváš, vyskočí upozornění. Apple si nehraje na pokusy o miniaturní klávesnici. Na Messenger a Zprávy ale můžeš odpovědět krátkými slovy, smajlíky nebo perfektně fungujícím diktováním i v češtině.
Trochu zabrat ti dá výběr toho správného ciferníku, ať už půjdeš do analogového, digitálního nebo nějakého s fotkou tvé přítelkyně na pozadí. V záloze jich ale můžeš mít několik a rychle mezi nimi přepínat.
Do středu a do rohů si pak můžeš vybrat tzv. komplikace, tedy malá okénka s důležitými informacemi. U mě to byla zkratka k údajům o srdeční frekvenci, procentech v baterii, počasí a geekovině zvané decibelometr, tedy měřiči okolního hluku.
Dobré je, že všechna nastavení můžeš dělat přes iPhone a zabudovanou párovací appku. Hodinky opět zkrátka fungují i s vybranými změnami.
V záloze budeš mít možnost telefonování přes hlasitý reproduktor. Hovory tak můžeš zvednout i v autě nebo kdekoliv, když se ti zrovna nechce hledat mobil. Zvuk je překvapivě čistý a druhá strana ti vždy výborně rozumí.
Nelíbí se mi ale včelí plástev se seznamem všech nainstalovaných aplikací. Je to jeden velký bordel. Menstruační kalendář nebo HomeKit určitě nevyužiji, ale mezi ostatními ikonami mi i tak překážejí a nedají se uklidit například do přehlednějších složek. Něco se podržením prstu vymazat dá, něco ne.
Ty důležité aplikace si tak raději nastavíš do jakési obdoby multitaskingu, tzv. Docku, kde budou dostupné po stisknutí postranního tlačítka pod korunkou.
Lepší než všechny ostatní
Jednou z hlavních funkcí je měření fitness aktivit. Data přistanou do appky Zdraví v iPhonu.
Tep, kroky, spánek a další věci ti měří i jiné hodinky. Apple Watch to ale dělají jaksi detailněji, hlavně u srdce. Kromě grafů aktuální frekvence totiž automaticky filtrují i variabilitu či klidovou srdeční frekvenci, kterou je jinak poměrně obtížné vysledovat, i když se záměrně snažíš.
Sportovci si například často tep měří už v posteli a podle excelovské tabulky tak dokáží odhadnout svou formu, úspěšnost regenerace a dokonce odhalit nastupující nachlazení – pouze na základě toho, že tep je u stejné (ne)aktivity bezdůvodně o pár úderů rychlejší. S jinými hodinkami se musí snažit, zde mají vše rovnou analyzované.
Bonusem navíc je i zmíněný detektor pádů. Například, když spadneš z kola a potřebuješ zavolat pomoc pro sebe, nebo pro seniory, kteří jsou často doma sami. Pravidelné měření EKG již několikrát dokázalo majitelům Apple Watch zachránit život také. Pokud se nemýlím, kromě Apple a Samsungu ho nikdo další nenabízí.
Samozřejmě, hodinky jsou voděodolné a budou neustále vylepšovány díky aktualizacím operačního systému watchOS.
Kdy jsou pro tebe Apple Watch Series 5 ideální, a kdy ne?
Kdy ano
Kdy ne (a vybrat něco jiného)
- Pokud máš iPhone;
- nepotřebuješ koukat na cenu;
- záleží ti na špičkovém designu;
- chceš vyměnitelné náramky ke každému outfitu;
- potřebuješ přes hodinky telefonovat;
- máš motivaci seriózně sportovat.
- Pokud máš Android;
- hledáš levné hodinky nebo náramek;
- nechceš nabíjet každé dva dny;
- potřebuješ, aby hodinky něco vydržely;
- opravdu nepotřebuješ GPS nebo appky;
- když máš alespoň Apple Watch Series 4.
Škoda, že jejich cena není trochu nižší, o 2 a půl tisíce méně a byly by na úrovni například Galaxy Watch. Design hranatého pouzdra si budeš muset zhodnotit sám, v nabídce různobarevných náramků ale Apple Watch rozhodně nad všemi konkurenty vyhrávají.
Nejprodávanějšími smart hodinkami na světě zůstávají i díky kvalitnějším aplikacím a pohodlnějšímu ovládání. Jsou ale určeny pouze k iPhonům, čímž si tě chce Apple ještě více omotat.
Cena ani výdrž baterie nemůže zůstat bez připomínek.