Design se nemění a nových funkcí je trochu málo. Zklamaný ale rozhodně nebudeš.
Apple, to už dávno nejsou jen iPhony. Tento rok se firma naplno vrhla do nových služeb Apple Arcade a Apple TV+. V oddělení hardwaru zase krom smartphonů čekají MacBooky, iPady, reproduktor HomePod, sluchátka AirPods a hodinky Apple Watch.
V září přišla už jejich pátá generace, tedy Series 5. Opět vypadají úplně stejně, stále fungují jen s iPhonem a zase jsou o něco dražší. Na pohled je novinkou pouze vylepšený displej, který dokáže svítit neustále.
Určitě tě tedy zajímá, zda tento doplněk ke svým zařízením od Applu potřebuješ, nebo ne. A pokud vlastníš starší Apple Watch, zřejmě uvažuješ, jestli se kvůli této změně vyplatí upgradovat.
- Kolik za nové Apple Watch zaplatíš;
- co se na Series 5 změnilo oproti předchozím generacím;
- jak často je budeš muset nabíjet;
- v čem jsou lepší oproti ostatním konkurenčním hodinkám a fitness trackerům;
- proč je dobré, že je jejich používání nuda;
- kdy jsou pro tebe Apple Watch Series 5 vhodné a kdy ne.
Jaké Apple Watch a za kolik?
V Česku seženeš různobarevné Apple Watch s hliníkovým tělem v menší 40 mm verzi za 11 690 Kč a ve větší 44 mm variantě za 12 490 Kč. My jsme měli půjčené 44 mm Vesmírné šedé z obchodu iStyle.sk.
Stále platí, že čtyřicítky jsou spíše na ženskou ruku. Pokud nemáš opravdu hubené zápěstí, asi s nimi budeš vypadat směšně a měl bys raději sáhnout po 44 mm displeji. Verze Nike+ přinášejí prakticky jen jiné řemínky. Stojí stejně.
V zahraničí, například už v sousedním Rakousku a v oficiálním vídeňském Apple Storu, najdeš i Apple Watch z nerezové oceli a dále na západ také titanové nebo keramické. Ty jsou ale automaticky označeny jako LTE (GPS + Cellular), s možností volání i bez připojeného iPhonu.
Poznáš je podle červeného kroužku na otočné korunce. U nás by ti ale tato funkce nefungovala a upřímně, připlácet si, či dokonce cestovat do zahraničí kvůli pouzdrům z kvalitnějších materiálů, je, vzhledem k jejich šíleně vysoké ceně, úplný nesmysl.
Už přes 11 tisíc za naše české verze bez LTE je podle mě na hraně. Apple Watch, které po dvou až třech letech kvůli slabší baterce vyhodíš nebo prodáš, zkrátka 700 nebo 800dolarovou hodnotu nemají.
Design
Jsem velkým fanouškem klasických hodinek. Zároveň se mi ale nelíbí doslova žádné, které jsou hranaté. Díky odkazu Steva McQueena mají právo existovat snad jen TAG Heuer Monaco.
A přestože uznávám několik sportovních modelů Suunto a Garminu, do práce nebo v pátek do města bych si je asi nevzal. Náramky a konkurenční inteligentní hodinky zas vypadají jako geekovina pro IT pracovníky nebo nejlevnější nástroj na počítání kroků, kde zvítězila funkčnost na úkor designu.
Čtvercové Apple Watch jsou velkou výjimkou a jejich vzhled je opravdu povedený, zejména s jiným řemínkem, než jsem měl já. Decentní look bude dostatečně elegantní i pro byznysmeny, s černým neudělají ostudu ani teenagerům ve značkových teniskách a stále zvládnou i běh, fitko a plavání. V univerzálnosti je to nejlepší volba na trhu.
A rychle vyměnitelné řemínky, díky kterým si můžeš domů koupit ještě 10 dalších na každou příležitost a k jinému outfitu? Hodinky na zápěstí nosíme už od 16. století. To musel složitý patent, kvůli kterému jsi vždy musel utíkat do hodinářství, takovýmto rychlým vysouváním nahradit až Apple v roce 2014?
Best Way to Organize Apple Watch Bands imore #apple #news https://t.co/Gi1qUbuJgo pic.twitter.com/u1GNQwV44S
— Jacopo De Rosa (@Jack_Stez) May 14, 2017
Horší je to s odolností. Vypouklé sklíčko se rychle poškrábe. Podle testů je totiž applácky safír trochu fake a běžné hodinky s opravdu safírovým sklíčkem jsou mnohem odolnější. Nechápu, že Apple nepoužil něco pořádného. Na Apple Watch si musíš dávat velký pozor a nikdy jimi omylem nepraštit o rám dveří nebo stěnu.
Výdrž a porovnání s konkurencí
Co se dozvíš po odemknutí?
- Jaké výhody mají Apple Watch v porovnání s konkurencí;
- proč nabíjení obden není úplnou nevýhodou;
- jak se nové Apple Watch ovládají;
- jak ti mohou pomoci zachránit život;
- 5 důvodů, kdy si máš Apple Watch koupit a kdy ne.