Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Kolik z nich si pamatuješ, nebo dokonce stále vlastníš?
Běžné technologické hračky tě v době, kdy se hovoří o skládacích mobilech a jiných high-tech gadgetech, už zřejmě jen tak nepřekvapí.
Možná si ale při pohledu na svůj telefon neuvědomíš, že jen pár let před ním tu byl jiný model, který všechno odstartoval. Pokud by nevznikl, celý segment by pravděpodobně vypadal úplně jinak. U herních konzolí, počítačů či internetových službách platí totéž.
Zde je deset produktů, o které již dnes možná nezavadíš, ale výrazně změnily svět. I díky nim je náš dnešní život tak pohodlný.
V tomto článku si přečteš:
Kdy vznikl první pořádný operační systém pro počítače;
díky čemu byl iPhone tak přelomový;
o co bys dnes už ani náhodou nezavadil, ale vlastně to máš právě v ruce;
co tě odpojilo od židle před počítačem a posadilo na gauč;
co se dá považovat za zcela první pořádnou herní konzoli.
1982 – CD
Kazety byly příliš nepraktické, musel jsi je přetáčet a i tak jsi jen velmi těžko trefil začátek své oblíbené písně. Doma je zřejmě stále máš, ale úplná bomba byly až cédéčka.
Obsah na nich byl digitální, takže se dal rychle nalistovat. Na kulatý výlisek se později daly vypalovat i hry, rodinné fotky a cokoliv jiného. A když už bylo 700 MB málo, rychle jsme přešli na DVD a Blue-Ray disky, ačkoli ty už jen těžko unikaly před koncem samotné éry a nástupem internetových streamů. Nikdy se tedy masověji neprosadily.
Dnes je to nejpoužívanější operační systém, bez kterého bys na svém počítači nespustil ani internetový prohlížeč. Podle dostupných údajů má na desktopech přibližně 79% podíl.
Před prvním z Windowsů byly počítače takové, jak je dodnes ukazují scénáristé v některých filmech – monitory zobrazovaly pouze jednoduché řádky bílého textu na černém pozadí.
Až tým kolem, v té době ještě mladého Billa Gatese, dokázal vše uklidit do přívětivějšího grafického rozhraní s typickými okny. Přibyla podpora ovladačů pro klávesnice, myši, tiskárny a jiné příslušenství.
A přestože jsi na zamrzání, chybové hlášky a nutnost používat notoricky známý trojhmat CTRL + ALT + DEL určitě mnohokrát nadával, dnes už je Windows mnohem stabilnější. Firma také prošla několika kauzami a čelila pokutám za údajné zneužívání svého monopolního postavení na trhu.
Ne každý ví, že Bill Gates už z řízení Microsoftu dávno vystoupil. Věnuje se charitativním projektům a nedávno souhlasil s natáčením dokumentu o svém životě, který vysílal Netflix.
1989 – Game Boy
Vzpomeneš si ještě na tuto herní konzoli od Nintenda? Podobné pokusy možná byly i před uvedením prvního Game Boye, ale kombinace dostatečně sofistikovaného ovládání (čtyřsměrový kříž najdeš dodnes na všech gamepadech), možnosti kupovat si jiné hry v běžných obchodech na kazetách a totální závislosti na jednom z nejikoničtějších titulů vůbec, udělala své.
Nintendo totiž svůj Game Boy uvedlo s logickou hrou pod názvem Tetris. Když Tetris spatřil holandský vývojář Henk Rogers, dostal nápad padající kostky přibalit ke každému prodanému Game Boy zařízení a pravděpodobně tak nastartoval raketovou slávu rovnou dvou produktů zároveň.
Tetris jsi alespoň jednou v životě stoprocentně hrál už i ty a původního praotce dnes můžeme vidět až kdesi v Nintendu Switch. Přestože přenosné konzole již dnes umírají díky hrám v mobilech (hráli bychom si vůbec na smartphonech bez originálního GameBoye?), za zmínku stojí například PlayStation Portable nebo PSP, které pár let sbíraly úspěchy také.
1994 – PlayStation
Byla zde Sega, Atari, i Nintendo 64, ale absolutně nikdo nedokázal prodávat takové počty konzolí jako Sony s každým jeho PlayStationem. Úplně první generace se dostala do více než 100 milionů domácností po celém světě.
Vzpomenout si můžeš na některé legendární hry (Crash Bandicoot, Grand Turismo, Tekken), ale PlayStation spíše přinesl pohodovou alternativu na gauči k hard-core počítačovým hráčům. Ne každého totiž bavilo studovat parametry grafických karet a surfovat po zavirovaných webech s cracky.
Do konzole jsi vložil CD a hra prostě fungovala. A přestože tu chvíli byly čipy umožňující hrát zkopírované hry, většina hráčů rychle přešla na originálku. Dnes je již ohlášen i PlayStation 5 s mnohem lepší grafikou a příznivci Microsoftu mají svůj alternativní Xbox.
1999 – standard pro domácí Wi-Fi
Termín Wi-FI se na trhu poprvé objevil v roce 1999, kdy byl sjednán přesný standard pro takový bezdrátový přenos dat.
Mohly se začít objevovat první Wi-Fi routery v kavárnách, v kancelářích a v domácnostech. Kvůli práci nebo surfování na internetu tak již díky tomuto vynálezu nemusíš sedět skrčený někde v oficiální „počítačové místnosti“ u vás doma. Naopak, můžeš se vyvalit na gauč nebo rovnou do postele.
Základ se sice postupem času trochu měnil a novější standardy přinášely vyšší rychlost přenosu či větší bezpečnost, ale podstata zůstala stejná.
2000 – Nokia 3310 a 2003 – Nokia 1100
Ještě daleko před prvním smartphonem zde bylo něco úplně jiného, co měl skoro každý. Už jsi nemusel telefonovat z obývacího pokoje a přesto tě toto zařízení spojilo s rodinou, kámoši, i prvním klukem nebo přítelkyní.
Řeč je samozřejmě o kultovní a nerozbitné Nokii 3310, ale pokud si myslíš, že jde o nejprodávanější mobil všech dob, jsi na velkém omylu! Se 126 miliony kusy to stačí jen kamsi na první desítku.
Svět totiž není jen bohatá Evropa. Téměř dvojnásobný úspěch zaznamenal úplný základ, Nokia 1100. I díky této dvojce jsou dnes mobily v každé kapse.
2003 – iTunes Store
První ze dvou appláckych produktů v našem výběru a tentokrát jde překvapivě o software. iTunes v roce 2003 odstartovalo s knihovnou 200 tisíc písní, které se tehdy daly stáhnout jen do počítače nebo iPodu a pozor, pouze za peníze.
Čím byl tento krok důležitý? Lidé se pomalu ale jistě naučili za hudbu platit. Nebýt iTunes, kdoví, kdy by přišel soumrak torrentů a ukradených MP3 souborů. Později navíc přibyly i filmy.
Zamysli se proto dále a možná v tomto bodě historie uvidíš základní kámen pro Spotify, Netflix a obchody s mobilními aplikacemi Google Play a App Store. Muzikanti a vývojáři softwaru najednou začali vydělávat, což celý průmysl posunulo ještě dál.
2003 – Olympus C-50 Zoom
V tomto bodě máme na mysli spíše digitální fotoaparáty všeobecně. Protože zatímco u všech ostatních milníků dokážeme identifikovat produkt, který raketově nastartoval zájem zákazníků o celou kategorii, foťáky rostly nepozorovaně a všechny spolu.
Až někdy kolem roku 2003 ale dostaly příčetné tvary a slušný počet megapixelů. Olympus C-50 Zoom jich měl rovnou pět.
Někde tam začaly závody o to, zda se digitální fotografie vyrovná té analogové. Nakonec však zřejmě kvalita záběrů nebyla tím hlavním lákadlem. Na paměťovou kartu jsi mohl nacvaknout stovky záběrů a tak nebylo třeba moc přemýšlet.
Bez této zásadní změny bychom zde zřejmě dnes neměli ani téměř dokonalé fotoaparáty v mobilech či stále populárnější Instagram.
Mimochodem, už v lednu 2004 musela firma Kodak propustit více než 15 tisíc lidí a v Evropě i v Severní Americe přestala prodávat klasické foťáky. Od té doby to s ní šlo z kopce a dnes už toto logo žije jen díky méně známými firmám, které platí za to, aby ho mohly mít na svých nezajímavých produktech.
Digitální fotoaparáty jsou na tom podobně .Dnes nám stačí smartphony a většina trhu patří profíkům, které zajímají velké a těžké zrcadlovky s výměnnými objektivy.
2004 – TomTom GO
Nizozemský TomTom založil v roce 2004 dnes již pořádně nudnou kategorii PND, tedy osobních navigačních přístrojů. Je jasné, že dnes už si takovou krabičku za čelní sklo auta nedáš, protože mapy máš buď v autě, nebo v mobilu.
Ačkoli tyto navigace žily jen krátce, navždy daly sbohem luštění papírových map během výletů na dovolené.
Pokrok šel ruku v ruce s vývojem smartphonů, takže dnes už máš GPS přímo v kapse a využíváš ho možná i každý den. Na navigaci, vyhýbání se dopravním zácpám i hledání dobrého jídla. Pravděpodobně za to vděčí TomTomu a konkurenčnímu Garminu.
2007 – iPhone
Jasné, iPhone mezi převratnými technologickými novinkami nesmí chybět, ale proč? „Smartphony“ s dotykovými obrazovkami přeci existovaly i dříve. Byly však považovány spíše za byznys nástroje, nepříliš vhodné pro běžného člověka, či dokonce děcka, která umí popularitu čehokoliv pořádně znásobit.
iPhone přišel s tzv. kapacitní dotykovou obrazovkou, která reagovala normálně a mohla být pod odolným sklem. Do všeho před tím jsi musel šťouchat speciálním perem.