Podobná technologická vylepšení zřejmě nebude možné zakázat.
Keňan Eliud Kipchoge se před dvěma týdny navždy zapsal do historie. Ve Vídni totiž zaběhl maraton (42,195 km) pod dvě hodiny. Čas 1:59:40 byl přitom dlouho považován za nemožný.
Jeho běh ale nemůže být uznán za světový rekord, Kipchogemu se totiž dostalo vydatné pomoci od 41 tempařů, kteří se před ním střídali v poskytování závětří a nechyběla ani elektronika s laserem naznačujícím potřebné tempo přímo na asfalt.
Nemluvě o trati, která byla téměř úplně rovná, se dvěma změnami směru a ve speciálním časovém pásmu, aby Kipchoge netrpěl jet-lagem při letu z domovské Keni. Reálné soupeře bys na startu také nenašel.
Rekordní běh tak můžeš považovat za výbornou ukázku toho, co dokáže trénované lidské tělo, ale i pořádnou PR akci Ineosu a výrobce tenisek Nike.
Právě model ZoomX Vaporfly NEXT% prý poskytuje nepovolenou výhodu a více běžců požaduje jeho zákaz. Web Highsnobiety zveřejnil podrobnější analýzu a podle názoru jednoho z jejich redaktorů je vše v pořádku. Vysvětlení je ale kuriózní.
Zmíněné tenisky mají v podrážce speciální karbonový plát a komory naplněné tekutinou. Jejich hlavní funkcí by mělo být tlumení dopadů, ale zřejmě i zvyšování stability a pomoc při odrazu nohy od země.
V pravidlech atletické IAAF se píše, že bota „nesmí poskytovat nefér pomoc nebo výhodu“. Všimni si hlavně slova „nefér“, ne „nepovolenou“.
Jelikož jsou tenisky běžně dostupné v obchodech, běh na nich nemá být nepatřičný – koupit si je totiž mohou i konkurenti. Navíc, na některé z generací Vaporfly NEXT je již aktuálně zaběhnuto minimálně 5 nejlepších časů historie, včetně platného maratonského rekordu Kipchogeho 2:01:39. Případný zákaz by tak udělal v dosavadních výsledcích pěkný vítr.
We tested the Nike Vaporfly Next% and yes, we really flew https://t.co/vZ3NaogwOI pic.twitter.com/eMLBnwNwKz
— En24 News (@En24News) October 20, 2019
The Guardian také naznačuje, že speciální komise už směřuje k závěru, podle kterého tenisky neposkytují žádnou motorovou pomoc a měly by tedy být prohlášeny za legální. Jediným pohonem má být stále člověk, byť by i s návratem energie pomáhala speciální pružící podrážka.
Podle Amby Burfoota píšícího pro New York Times se navíc zřejmě nelze ubránit tomu, aby v budoucnu někdo nepřinesl ještě lepší podrážku s ještě dokonalejším odpružením.
Highsnobiety ale správně připomíná aféru z plavání. Speedo před olympiádou v Pekingu 2008 představilo speciální celotělové plavky, které stanovily 24 z 25 rekordů prodělaných na tehdejších hrách.
Plavecká asociace FINA rekordy ponechala v platnosti, celotělové plavky ale úplně zakázala. Většina rekordů z roku 2008 je dnes již tak překonána, s výjimkou rekordů, které má na svědomí Michael Phelps.