Apple se přitom ohání transparentností a otevřeností vůči zákazníkům.
Jablečná kreditka Apple Card, kterou chce technologický gigant z Cupertina vstoupit na pole finančních služeb a rozšíří si tak zdroje svých zisků, má už druhý skandál.
Vše podle The Verge začal Tweet Davida Heinemeiera Hanssona, který si postěžoval, že jeho manželka dostala při požádáni o Apple Card až 20krát nižší úvěrový limit (částku, kterou můžeš z karty utrácet, než ji pak vydavateli postupně splácíš) než on.
The @AppleCard is such a fucking sexist program. My wife and I filed joint tax returns, live in a community-property state, and have been married for a long time. Yet Apple’s black box algorithm thinks I deserve 20x the credit limit she does. No appeals work.
— DHH (@dhh) 7. novembra 2019
Na příspěvek však reagoval i muž v technologických kruzích opravdu vlivný. Steve Wozniak, mimochodem spoluzakladatel Apple, který z firmy odešel v roce 1985, se přidal s podobným problémem. „Woz“ má 10násobný limit než jeho v pořadí čtvrtá manželka.
The same thing happened to us. I got 10x the credit limit. We have no separate bank or credit card accounts or any separate assets. Hard to get to a human for a correction though. It's big tech in 2019.
— Steve Wozniak (@stevewoz) 10. novembra 2019
Klíčem ke kauze je fakt, že Hansson s manželkou vyplnili společné daňové přiznání a Wozniak zas tvrdí, že se svou ženou sdílí jeden bankovní účet a prakticky celý majetek.
V zásadě by tak mezi manžely neměly být žádné rozdíly, a proto se objevují tvrzení, že algoritmus limitů při Apple Card je jednoduše sexistický a ženám nastavuje nižší limit na utrácení.
Medializace případů zašla až tak daleko, že je podle The Verge začal vyšetřovat i finanční úřad státu New York. Podobná diskriminace jednoho z pohlaví je totiž samozřejmě nelegální.
Oba muži si stěžují i na komplikovaný proces, respektive na to, že jim pravidla, na jejichž základě se výška limitů určuje, nebyl schopen nikdo povolaný vysvětlit.
Apple totiž kartu nevydává sám, spojil se s americkou bankou Goldman Sachs. Není proto jasné, nakolik limity určují algoritmy Applu a nakolik počítače finanční instituce. Její mluvčí diskriminaci odmítl: „V žádném z případů jsme nedělali ani nebudeme dělat rozhodnutí na základě faktorů, jako je pohlaví,“ tvrdí.