Mnohé kousky z náměstí roku 1989 se nosí ještě dnes a jiné se možná už zanedlouho vrátí zpět do módy.
Móda z přelomu 80. a 90. let je doslova nesmrtelná a pro mnohé návrháře se rok co rok stává oblíbeným zdrojem inspirace. V té době se začal například natáčet seriál Beverly Hills 90210, Michael Jackson si užíval pozici krále popu, svět hip-hopu ovládalo seskupení N.W.A. s jejich albem Straight Outta Copmton a Michael Jordan díky svým úspěchům na palubovce NBA odstartoval jednu z historicky nejúspěšnějších divizí sportovních tenisek Nike, Air Jordan.
Za pár dní si připomeneme 30. výročí Sametové revoluce, která v roce 1989 nenásilnou formou položila komunistický režim. Po krvavém potlačení klidné manifestace studentů 17. listopadu 1989 v Praze se na náměstích setkávaly statisíce lidí. Doslova během pár týdnů lidé porazili režim, který vládl dlouhá desetiletí tvrdou rukou a omezoval své obyvatele. Sametová revoluce přinesla svobodu do všech oblastí života u nás.
V Refresheru jsme se rozhodli napsat sérii článků, které ti tuto významnou událost lépe přiblíží. Podíváme se ale také na nesvobodu, která revoluci předcházela, a na to, jak se společnost za 30. let změnila.
- Jak vypadala móda na náměstích v listopadu 1989;
- které kousky z tohoto období se nosí dodnes;
- o co přišel módní průmysl změnou režimu.
V Česku jsme ale řešili mnohem složitější otázky a módní trendy ze zahraničí tak byly pro našince jen snem. V domácích prodejnách totiž převládala uniformita, značkové oblečení se dalo kupovat jen na hranici zákona díky vekslákům a pokud se chtěl člověk oblékat hezky, nebo alespoň jinak než všichni ostatní, musel si šaty většinou ušít sám.
Období Sametové revoluce v roce 1989 proto nepatří mezi významné momenty české módy, ale s outfity našich revolucionářů to nebylo až tak špatné, jak bychom si na první pohled mysleli. Jejich prioritou byla sice změna komunistického režimu a oblečení, respektive celková image byla druhořadá, ale mnohé kousky z jejich šatníků se nosí dodnes a jiné se možná už zanedlouho opět vrátí do módy.
Zmijovka/budajka
Z hlediska módního kulturního dědictví se převážně vracíme jen ke krojům, modrotisku nebo čičmanským vzorům. Novodobá historie našich zemí však odstartovala jedním velkým trendem, kterým byly již mnohokrát opěvované čepice, zmijovky/budajky.
Pokrývky hlavy jsou pro muže přirozenou součástí oblékání již desítky let, ale dlouhou dobu byly tolerovány pouze klobouky a barety. V 80. letech však móda zažila několik přelomových momentů a jedním z nich bylo i přijetí sportovního oblečení za běžnou součást našich šatníků. Muži tak začali nosit tenisky, šusťákové bundy nebo vlněné čepice s bambulí, které získaly přezdívku podle slovenského revolučního lídra, Jana Budaje.