Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Elektronika je v popularitě hned za parfémy a knihami. Věci z tohoto výběru si ale možná budeš chtít koupit i sám.
Prosinec je tu a je nejvyšší čas shánět vánoční dárky. Je jedno, jestli chceš něco pro sebe, nebo pro některého člena rodiny. Pokud neplánuješ skončit u voňavek, peněz a knih, můžeš nahlédnout i do e-shopů s elektronikou. Ta udělá radost téměř stoprocentně.
Z letošních technologických novinek a trendů jsme pro tebe vybrali několik tipů. Mělo by jít o věci, které neskončí na poličce a ty, nebo tví blízcí, je budou využívat celý rok.
V tomto článku si přečteš:
Čím potěšit člověka, který hraje počítačové hry
Jak se zorientovat v nabídce inteligentních hodinek a náramků
Který dárek bude využitelný již přes zimní prázdniny a který na obdarovaného počká až do jara
Jaká sluchátka jsou podle nás nejlepší v kategorii do 4 tisíc korun, ve střední třídě a která značka kraluje high-end třídě
Co je lepší volba než GoPro
Čím potěšit notorického gamera?
Ještě nedávno nám rodiče pod stromeček balili čistá DVD nebo USB klíče, dnes se wishlist posunul už trochu dál.
Podle rozpočtu můžeš zkusit darovat herní podložku, herní klávesnici nebo nějakou profi myš pro zlepšení aimu v nejpopulárnějších střílečkách.
Podložky pro PC hráče mají speciální textilní povrch pro snadné klouzání myši a jsou také dostatečně velké, aby jeden pohyb zápěstím mohl obsloužit dost velkou plochu. Ne, ty s obrázky zvířátek pravděpodobně vhodné nebudou.
Herní klávesnice jsou často podsvícené, mnohem důležitější jsou ale klasické mechanické klávesy s vysokým zdvihem. U některých se dají vyměnit i spínače pod tlačítky tak, aby síla potřebná pro mačkání vyhovovala individuálním preferencím.
Myši jsou paradoxně nejsložitější kategorií, každému totiž může vyhovovat jiná velikost, hmotnost či tvar. Poznávacím znamením těch gamerských je větší počet tlačítek a starý dobrý kabel. Možná jako placebo, možná jako cesta ke snížení odezvy o pár milisekund.
Herní klávesnice: značky jako Asus, Logitech, Razer, HyperX a další, od 1 000 až 2 500 a více korun
herní myši: Logitech, Razer, Zowie by Benq, od 600 až 2 000 a více korun
Podložky: různé značky, do 900 korun
Darovat můžeš i některou z nejnovějších her, pokud ji ještě dotyčný nemá. Jistější volbou pro konzolisty bude předplatné služeb PlayStation Now, Xbox Gold a Xbox Game Pass (už i na PC) na nejbližší období. Umožňují hrát online a za pár korun měsíčně zpřístupňují spoustu opravdu povedených her.
Prioritu má zvuk
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jaká sluchátka jsou ideální dárek a která jsou již out
Jaký dojezd mají elektrické koloběžky a zda dokáží nahradit MHD nebo auto
Kolik peněz potřebuješ na jednoduché počítání kroků, kolik na designový kousek a které značky inteligentních hodinek jsou určeny pro sportovce
Kde seženeš levnější příslušenství ke kamerám
Na který dron nebudeš potřebovat zkoušky a můžeš ho najít pod stromečkem
Hudba nebo podcasty, jedno, i druhé je třeba na něčem poslouchat. Sluchátka mohou být ideální dárek pro obě pohlaví, o kabelových bez technologie Bluetooth ale už ani nepřemýšlej. Zde jsou tipy na tři různé modely ze tří různých kategorií a pro tři různé rozpočty.
Pro fanoušky Apple produktů jsou jasnou volbou sluchátka AirPods. Jsou maličká, obdarovaný je pohodlně strčí do kapsy a v případě potřeby použije v práci, v MHD, doma nebo vlastně úplně kdekoliv. Novější verze AirPods Pro má vyšší cenu, potlačování ruchů okolí a kvalitnější zvuk. Jiné značky vyrábějí i podobné true wireless modely pro androiďáky, spojuje jejich nabíjení v malé krabičce a samostatné sluchátka vkládané do obou uší bez středové konstrukce, tedy mostu.
Malé rozměry ale nemusí sednout každému, zvláště pokud dotyčná osoba takto drobné věci ráda ztrácí. Ve hře jsou tedy sluchátka s klasickou konstrukcí a ideální poměr ceny/výkonu mají například sluchátka od JBL 500BT a vyšší řady, populární je i série Marshall Major.
Na high-end konci se zdají být jasnou volbou Sony WH-1000XM3. Jejich cena už není úplně zábavná, ale ve třídě pohodlných a kvalitních sluchátek s potlačením hluků okolí (noise Cancelling) jde podle téměř všech recenzí o jasnou jednotku. Můžeš je vidět u všech pravidelných pasažérů leteckých společností, ale poslouží i během dlouhé cesty na východ rozvrzaným rychlíkem. Jedinou alternativou jsou možná nové Bose Headphones 700, za více peněz a s kratší výdrží baterie.
Apple Airpods: od 3 500 korun
Bežná sluchátka JBL alebo Marshall: od 1 300 do 4 000 korun
High-end třída sluchátek Sony nebo Bose: 7 až 10 tisíc korun
Náhrada auta i MHD
Jsou ještě elektrické koloběžky trendové? Může se zdát, že největší rozruch vyvolaly už loni a během zimy zřejmě budeš preferovat auto, autobus nebo vlastní nohy, ale takové e-vozidlo může udělat radost na Vánoce a pak na svého nového majitele počká do jara.
Šetří životní prostředí, peníze a ještě nabídne relativně slušnou zábavu. Na trhu je ale velmi mnoho modelů a některé jsou lepší volbou než jiné.
Výkon a dojezd nejsou zdaleka jediné podstatné parametry. České silnice a chodníky jsou simulátorem jízdy na tankodromy, proto bys měl sáhnout po stroji s většími kolečky, který tě až tak nevytřese a zvládne i průjezd nečekanou nerovností.
Pro tip: vykašli se na systémy brzdění rekuperací a sáhni po koloběžce s alespoň jednou normální kotoučovou brzdou. Jde totiž o zdraví. A ke koloběžce můžeš obdarovanému přikoupit i přilbu. Ze stejného důvodu.
Objektivně splňuje většinu podmínek zejména portfolio e-koloběžek od Xiaomi. Ne nadarmo je používají i známé sdílené služby jako Bird, Lime či Jump. Starší modely seženeš již za 7 tisíc, nejvyšší Pro s teoretickým dojezdem až 45 kilometrů za 13 tisíc. Reálný dojezd je ale vždy kratší, závislý na hmotnosti jezdce a způsobu jízdy, takže pozor na případné zklamání.
Xiaomi Scooter (Pro): od 7 do 13 tisíc korun
Další značky: Ninebot, SXT a mnoho no-name výrobců
Amatérští vlogeři i příznivci akčních sportů
GoPro kamera pod stromečkem je zaručený úspěch, 24. prosinec ale znamená také ideální načasování její koupě nebo darování. Hned po Vánocích se totiž rozběhnou lyžovačky a více či méně úspěšné pokusy o triky na snowboardech. První pády roku 2020 budou moci být zaznamenány i na videu.
Špičkovou volbou je nejnovější GoPro Hero 8, levnější loňský model Hero 7 nebo konkurenční model DJI Osmo Action. Všechny nabízejí slušnou stabilizaci obrazu i voděodolnost bez zbytečných obalů.
Mimochodem, originální držáky na přilby, hrudní pásy a jiné příslušenství jsou vyhozené peníze, různé sety seženeš i mnohem levněji na Amazonu nebo Aliexpresu. Jejich plastové části sice mohou podezřele smrdět a možná příliš nevydrží, ale podle nás se stále vyplatí daleko víc. Za 500 až 800 korun seženeš sety s desítkami různých klipů a přísavek, zatímco v případě oficiálního příslušenství ti taková částka pravděpodobně nebude stačit ani na jednu.
GoPro Hero 7, Hero 8 nebo DJI Osmo Action: od 7 tisíc korun
Další značky: Sony Action Cama a neznámé čínské napodobeniny GoPro
Dron, který už nestojí více než polovinu výplaty
DJI je značkou číslo jedna i v segmentu dronů, které lákají nejednoho amatérského tvůrce videí nebo diváka známých YouTube kanálů.
Seriózní modely se téměř vždy blížily k hranici 25 tisíc korun, ale model Mavic Mini všechno změnil. Je mimořádně kompaktní, takže se vejde i do batohu přepravovaném v low-cost aerolinkách a díky hmotnosti 249 gramů by měl být připraven na blížící se změny legislativy v evropských zemích, které chtějí tyto létající potvory s kamerou regulovat.
Majitelům dronů nad magických 250 gramů hrozí povinná registrace nebo dokonce přezkoušení z pravidel letového provozu dronů, Mavic Mini se ale prozatím zřejmě všemu vyhne.
Ve vzduchu vydrží téměř 30 minut a přestože na rozdíl od dražších sourozenců nedokáže natáčet 4K videa, 2,7K nebo Full HD rozlišení by mohlo stačit.
DJI Mavic Mini: za 10 tisíc korun
Fitness trackery, hodinky a náramky
Kdo by nechtěl být zdravější, více se hýbat a již od ledna odškrtávat jedno novoroční předsevzetí za druhým? S hodinkami nebo náramkem, který počítá všechny kroky během dne, možná uspěješ i u svých rodičů. Z technologicky vyspělejších nebo designově krásnějších modelů se zas může radovat někdo mladší, případně i tvá polovička.
Podobně jako u sluchátek, i zde si můžeme udělat rychlý přehled jednotlivými kategoriemi.
Jednoduchý náramek, který pouze ukazuje čas, měří počet kroků a případně i tep, tě vyjde jen na pár stovek korun. Velmi populární Xiaomi Mi Band 4 je za necelých 900 korun, podobně jako konkurenční Honor Band 5. Mnoho krásy tyto kousky gumy s barevným displejem právě nepobraly, ale to co mají splní a nabíjet je stačí jen jednou za dva až tři týdny.
Budget verze rozumnějších hodinek může být zastoupena například dvojicí Amazfit Bip nebo GTS za cca 1500, respektive 3300 korun, případně první generací Huawei Watch GT za 3300 korun.
Seriózní inteligentní hodinky v našem výběru zastupují elegantní Garmin Vívoactive nebo nové Garmin Venu, Samsung Galaxy Watch (Active) a samozřejmě zřejmě nejčastěji zmiňované Apple Watch. Známější duo najdeš ve dvou velikostech, větší naopak na mužské zápěstí. Počítej ale s cenou kolem 6 tisíc korun, případně u značky s jablkem v logu i 7500 až 12800 korun, podle toho, zda vsadíš na poslední, pátou generaci, nebo budeš trochu ušetřit.
Pro sportovce může dávat smysl některý ze sportovních modelů Garminu nebo Suunto. Pokud jde o dárek pro běžce nebo cyklistu, zvážit můžeš i hrudní pás, který tep odměří vždy přesněji než optický senzor na zápěstí.
Ve hře jsou i další, méně známé značky, případně firma Fitbit. Tu však před pár týdny koupil Google a tipli bychom si, že současné modely to už mají spočítané a nějaké aktualizace přijdou už jen těžko.
Levné náramky zejména na počítání kroků: Xiaomi, Honor za 750 až 1 000 korun