Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Podívali jsme se na masové náhražky a jejich použití v burgerech. Dá se maso nahradit?
Rostlinné náhražky živočišného masa jsou fenoménem poslední doby. Lidé se stále více zaobírají ekologií i etickými aspekty konzumace masa. Velkochov dobtka je totiž závažným problémem. Veganů, vegetariánů i flexitariánů (tedy lidí, kteří jedí primárně rostlinně, ale občas si maso dopřejí) přibývá. Lidé se snaží dbát na to, co jedí, zajímají se o zdravotní rizika, o složení tuků a obsah bílkovin.
Jenže nakonec hlavně chuť pokrmu je to, co masožrouty stále drží u jejich zvyku. „Rostlinná strava jako maso nikdy chutnat nebude,“ říká mnoho z nich. V současnosti na trhu existuje mnoho různých alternativ, jak nahradit maso ze zvířat.
Rozhodli jsme se proto odstartovat speciální sérii, kde různé varianty vyzkoušíme. Jako první to bude test rostlinných burgerů. Nakoupili jsme pět z nich, porovnali je, zjistili, jak chutnají, q názor zaznamenali jak u vegetariánů, tak i u lidí, kteří preferují maso.
Testovali jsme v žebříčku 1–nedal bych si nikdy až 5–dám si určitě i příště, takže nejen vzhledem k faktické chuti masa, ale i v rámci konkrétní specifické chuti, tedy jestli by si pochutnal i člověk, který sice maso běžně jí a kategorii rostlinných burgerů bere jako zvláštní kategorii, které by teoreticky měl dát přednost před masem.
Abychom docílili autentické chuti, připravili jsme si klasický burger – tedy s bulkou, salátovým listem, rajčaty, okurkou, cibulí, omáčkami a samozřejmě náhradou masového plátku.
Tuto první testovanou náhražku vyrábí česká firma Well Well. Ta začala jako malý startup zaměřující se na alternativní rostlinné výrobky k masu, uzeniny a například pomazánky. Jejich burgerové maso je vyráběno v několika variantách: vícezrnné tofuburgery, pak z čočky, s hříbky nebo se zeleným hráškem. My jsme se rozhodli pro poslední variantu.
Well Well Tofuburgery se připravují na pánvi či na grilu dvě až tři minuty z každé strany nebo v také v troubě pět až sedm minut při teplotě 180 °C. Drželi jsme se tedy tohoto návodu a dali se do vaření.
Chuť silně ovlivňovala přidaná bílkovina, v tomto případě tedy zelený hrášek. Burger jako takový vzhledem k chuti masa zase tolik neoslnil, jeden z hodnotitelů se ale nechal slyšet, že přestože nemá rád tofu jako takové, tato chuť mu nevadila a dal by si to znova.
Burger od Well Well si ale odnesl v celkovém hodnocení spíš průměrnou známku – tedy že je chutný, ale cosi mu ještě chybí do lahodnější chuti. Je však možné, že ostatní varianty toto „cosi“ v sobě mají, ale i tak rozhodně tuto náhražku nezavrhujeme, naopak.
Celkové hodnocení: 3 / 5
Beyond Meat The Beyond Burger
Hmotnost balení: 227 g
Cena za balení: 199,90 Kč
Cena za kg: 880 Kč
Pravděpodobně neexistuje známější varianta masa než Beyond Meat. Do americké společnosti ve velkém investují i velikáni, jako jsou Bill Gates nebo Leonardo DiCaprio. Povedlo se jí povýšit debatu kolem masových náhražek na další úroveň – mezi širokou veřejnost, která se tak o problémech neomezeného pojídání zvířecího masa dozvídá a začíná ho nějakým způsobem řešit.
A protože se debaty týkají i toho, že Beyond Burger má chuť velmi podobnou skutečnému masu, těšili jsme se na první ochutnávku.
Dopadla na výbornou. V redakci REFRESHERu si jí vychvalovali jak vegetariáni, tak ti nejzapřísáhlejší masožrouti. Někteří z nich by se prý i rozhodli pro Beyond maso místo toho zvířecího.
Beyond Burger skutečně vypadá jako mleté hovězí maso jak v syrovém stádiu, tak po ugrilování. Nechybí mu šťavnatost, ani lahodná chuť, která však s sebou nenese živočišnou pachuť, na kterou si stěžuje mnoho vegetariánů poté, co přestanou jíst zvířecí maso a od této zvláštní přidané chuti si odvyknou.
Chuť reprezentuje i cena. Balení obsahuje dva kousky masa, stojí však dvě stě korun. To možná brání ještě většímu rozšíření mezi další lidi. Například mleté bio hovězí maso od společnosti ecoproduct stojí 300 Kč za kilogram, cena Beyondu je v tomto případě stále neporovnatelná. Je totiž téměř třikrát vyšší. Dostupnost výrobku také není zatím příliš rozšířená v síti českých supermarketů.
Celkové hodnocení: 5 / 5
Garden Gourmet – Veggie Burger
Hmotnost balení: 225 g
Cena za balení: 109,90 Kč
Cena za kg: 444 Kč
Po Beyond Meat je druhým nejznámější masovým–nemasovým produktem řada od Garden Gourmet. Lze ji nalézt v mnoha řetězcích a z pohledu dostupnosti je na tom zřejmě nejlépe. Vyrábí se ve variantě Veggie Burger nebo Incredible Burger, my jsme měli k dispozici první variantu.
Při ceně lehce přes stokorunu za balení o dvou burgerových flákotách jde o příjemnou variantu i v rámci poměru cena/množství. Oproti Beyondu stojí téměř dvakrát méně.
Připravovat by se měl buď v předehřáté troubě čtyři minuty nebo na pánvi či grilu zhruba pět minut. Vizuální stránka před i po přípravě je na tom taktéž dobře – pokud bychom měli tuto variantu srovnávat se zvířecím masem. Jenže tady pochvaly bohužel končí.
Garden Gourmet burgery se nám zdály až příliš cítit po koření, zůstávala po nich podivná, skoro až nahořklá pachuť na jazyku. Jeden z hodnotících je nazval „zklamáním večera“. Jednomu z ochutnávačů ale nakonec docela dost zachutnal, stačilo si navyknout na onu značnou překořeněnost. Lidem, kteří jsou na to citliví, však nedoporučujeme.
Celkové hodnocení: 2,5 / 5
Linda McCartney – vegetariánský burger
Hmotnost balení: 227 g
Cena za balení: 89,90 Kč
Cena za kg: 396 Kč
Další známou a zaběhlou alternativou jsou výrobky z řady Linda McCartney. Společnost pojmenovaná podle ekologické aktivistky přináší různé výrobky – od oblíbených klobás přes různé nudličky, imitaci kuřecího, ale i kachního nebo hovězího masa. Ty si otestujeme v příštím díle, v tomto si ale uděláme burgerovou alternativu.
Burgery je možné péct na předehřátém grilu nebo v troubě na 180° C dokud nebudou dozlatova propečené.
Připravovali jsme je na stejném principu jako ty ostatní, dosáhly i konzistence poměrně věrné grilovanému masu, ale příliš dobré chuti jsme se bohužel nedočkali. Maso bylo suché, znovu by si ho dala jen vegetariánská část ochutnávačů. Masožouti by McCartney už nikdy nezvolili.
Jejich výhodou je ale nízká cena. Ta v poměru ceny za kilogram měla nejmenší cenovku ze všech námi testovaných vege-mas.
Celkové hodnocení: 2 / 5
Poslední z burgerů, které jsme měli hodnotit byl Amylon Vegeburger s čočkou a bylinkami. Jedním z našich aspektů při testování byla možnost okamžité přípravy, což tento burger nesplňoval. Bylo totiž nezbytné přidat do něj mraženou rozmixovanou zeleninu.
Jak to vidí redakce?
Po testování následovala krátká diskuze o názorech na rostlinnou stravu a nahrazování masa. Jak jsou na tom názory jedlíků masa a vegetariánů v redakci?
Karel
„Na masovou stravu bych přišel, jen pokud bych musel, ale neohrnuju nad tím nos, jíst se to dá. Záleží, jaké od toho má člověk očekávání. Pokud by to nemělo nahrazovat maso, tak to mnoha lidem bude chutnat. Záleží na podmínkách, jak k tomu kdo přistoupí.
Rostlinné burgery, které mi při dnešním testování nechutnaly, mi připomínaly nekvalitní živočišné maso, které se výrobci snaží kompenzovat překořeněností.“
Vítek
„Za mě přichází v úvahu jedině Beyond. Chuťově byl fakt fajn, ale burger jako pokrm prostě stojí na mase a pro mě je tak rostlinná verze neporovnatelná. Nikdy bych to nechtěl ničím nahrazovat, vždycky bych si dal maso. Pokud ne to, tak rozhodně Beyond.“
Nikita
„Kdyby v restauracích běžně nabízeli Beyond Burger, tak ho klidně nahradím za maso. U zvířecího masa mi vadí ta masová chuť: tu sice Beyond má, ale bez živočišné pachuti. Navíc mi po něm nebylo vůbec těžko, což po mase mívám. Rostlinné alternativy ale považuji za jinou kategorii než masové.“
Adam
„Během testování mě překvapil Tofu burger. Nejvíce mě ale oslovil, stejně jako ostatní, Beyond. Dřív jsem jedl alternativu od Garden Gourmet, ale ta se nedá s Beyond Meatem vůbec porovnávat, je úplně jinde.“