Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Můžeš začít v malém a pak si vybudovat plně autonomní obývák.
O inteligentní domácnosti jsi už určitě slyšel. Zatímco kdysi se toto téma objevovalo zejména ve formě vizí režisérů sci-fi filmů, dnes je všechno jinak. Smart elektroniku můžeš mít i ve svém obýváku.
Pokud bys chtěl vše jako v opravdovém domě z budoucnosti, pravděpodobně by tě zařizování stálo několik desítek, možná i stovek tisíc korun.
Můžeš však začít v malém a své portfolio smart vychytávek postupně rozšiřovat. Připravili jsme pro tebe přehled toho, co všechno se dá koupit, pokud potřebuješ naplnit své choutky po moderních technologiích.
Obvykle jde o hračky, které připojíš ke svému mobilu přes Bluetooth nebo Wi-Fi, abys je mohl ovládat i bez zvedání zadku z gauče či dokonce v případech, kdy jsi zcela mimo svůj byt. Buď v práci, ale klidně i na dvoutýdenní dovolené.
V tomto článku si přečteš:
Které smart hračky můžeš mít levně a které tě budou stát tisíce korun
Jak zabezpečíš svůj byt při odjezdu na dovolenou
Proč bys měl chtít ovládat světla mobilem, i když se to může zdát zbytečné
Jak ti může technika pomoci, pokud si neustále zapomínáš klíče
Jak zjistíš, co dělá tvůj pes, když nejsi doma
Inteligentní reproduktor
Bluetooth reproduktory jsou již běžnou výbavou řady domácností. Základní modely stojí i méně než 500 korun a slouží na kvalitnější přehrávání hudby a pohodlnější poslech podcastů, většinou totiž nabídnou lepší zvuk než jakýkoli notebook. Jelikož mají baterii a bývají voděodolné, dají se vzít i do koupelny, na zahradu či na chatu.
Smart reproduktor však nabízí mnohem více. Má připojení k internetu přes domácí Wi-Fi a v případě nejznámějších modelů od Amazonu, Googlu a Applu díky němu získáváš hlasové asistentky Alexa, Google Asistent a Siri.
Na repráček tak můžeš mluvit (ačkoli obvykle ne česky, pouze anglicky) a on ti po zpracování příkazu řekne, jaké bude počasí, nebo spustí oblíbené album z hudebních streamovacích služeb Spotify a Apple Music.
Funguje i „googlování“ jakýchkoli jiných frází, ale tyto reproduktory by tě měly zajímat i v případě, že chceš svou smart domácnost rozšiřovat dál.
Nabízejí totiž platformy Google Home, Amazon Alexa nebo Apple HomeKit a pokud si koupíš další hračky (světla, termostaty, kamery) se stejným logem, budeš je moci s reprákem spárovat a ten jejich bude moci ovládat.
Takže vyslovíš kouzelnou větu a Google Speaker, Amazon Echo nebo Apple HomePod rozsvítí v ložnici nebo stáhne topení.
Přehled základních modelů jednotlivých výrobců
Amazon Echo Dot (3. gen) (Amazon Alexa)
~1600 Kč
Google Nest Mini (Google Assistent)
~1600 Kč
Apple HomePod (Siri)
~8 600 Kč
Smart světla
Na výběr jsou produkty od desítek různých výrobců. Ty dražší budou fungovat i se zmíněnými platformami Google Home, Amazon Alexa nebo Apple HomeKit.
V prémiové kategorii si určitě prohlédni systém Phillips Hue. Jedna klasická bílá žárovka stojí cca 600 Kč, samostatná světla kolem 2 700 Kč. Počítej však s tím, že na komunikaci s mobilem obvykle potřebuješ ještě tzv. bridge, který slouží jako prostředník. Jde o samostatnou krabičku.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Které smart hračky můžeš mít levně a které tě budou stát tisíce korun
Jak zabezpečíš svůj byt při odjezdu na dovolenou
Proč bys měl chtít ovládat světla mobilem, i když se to může zdát zbytečné
Jak ti může technika pomoci, pokud si neustále zapomínáš klíče
Výhodou tohoto systému je možnost stmívání nebo nastavení teploty světla. Tím myslíme to, zda budou žárovky svítit bíle, nebo spíše do útulné žluté. Hue však dokáže svítit jakoukoliv jinou barvou, což se hodí, když děláš party.
Existuje také systém, který připojíš k telce a světla za ní tak začnou dotvářet atmosféru filmu.
Cenově mnohem dostupnější smart světla dělá IKEA, která má vlastní systém TRÅDFRI. Jedna žárovka stojí kolem 500 korun, bridge (přenosová brána), která ti všechno dovolí ovládat z mobilu asi 800 korun.
Pak ale už získáš systém, na který můžeš navěsit další gadgety. Tři další žárovky, smart zásuvku, tlačítka, která vše ovládají, a podobně.
Drobná smart elektronika v podobě zásuvek
Právě smart zásuvky můžeme považovat za úplný základ, který stojí 400 až 800 korun. I proto ho vyrábí tak velké množství značek, že ani velmi nemá smysl vybírat konkrétního výrobce. Zaměř se raději na důležitější parametry.
Například na to, zda je zásuvka pouze jedna, nebo pro více spotřebičů, či z ní pohodlně nabiješ i mobil díky USB a jaký maximální proud dokáže tvým zařízením dodávat.
Smart zásuvka v zásadě umožňuje vzdálené zapínání a vypínání čehokoliv, co k ní připojíš. Někdo ji používá k rozsvícení světel, jiní proto, aby se ujistili, že nenechali zapnutou žehličku.
Dražší modely dokáží měřit spotřebu zapojených spotřebičů nebo vytvořit časový plán, kdy se má spotřebič zapnout a vypnout. To je ideální na odlákání zlodějů, zvenku to totiž může vypadat, že doma stále někdo je.
Wi-Fi, nebo Bluetooth? Vlastní appka, nebo HomeKit a Google Home ?
Při smart home hračkách se vyplatí dávat pozor na technologie, s nimiž pracují. V zásadě platí, že zásuvky a světla připojená přes Bluetooth jsou určena k tomu, abys je ovládal, když jsi doma, pár metrů od nich.
Pokud chceš mít přístup i z práce, potřebuješ, aby komunikovala přes Wi-Fi. Ta je připojí k internetu a ty je budeš moci ovládat na dálku.
Každý výrobce nabízí vlastní aplikaci pro Android nebo iOS. To může způsobit na obrazovce mobilu trochu zmatek. Světlá budeš ovládat appkou od Philipsu, zásuvku appkou od Xiaomi a další zas nějakou jinou.
Proto je asi lepší připlatit si za výrobky, které podporují Google Home nebo Apple HomeKit. Většinu věcí budeš moct ovládat z jedné obrazovky, nebo si dokonce vytvářet scénáře, kde po příchodu domů stiskneš jedno tlačítko, spustí se hudba, zapnou světla, nastaví se topení a zatáhneš žaluzie pěkně najednou.
V případě Applu musí jako ovládací centrum pro HomeKit sloužit smart reproduktor HomePod, iPad nebo Apple TV, které zprostředkují komunikaci mimo byt. Jinak své hračky na dálku ovládat nemůžeš. Pouze když jsi přímo u nich, s mobilem na stejné Wi-Fi.
Co se děje u tebe doma, když jsi pryč?
Přes Wi-Fi pracují i stále populárnější domácí kamery. Díky nim můžeš přes mobil kdykoliv vidět, co se děje u tebe doma. Praktickou funkcí těchto zařízení je i automatické posílání notifikací v případě, že zaznamenají jakýkoliv pohyb.
Levnější modely nahrávají pouze na vloženou microSD kartu, takže v případě, že ti zloděj kameru ukradne, moc ti nepomůže. Dražší modely záznam posílají na cloud, kde zůstává chráněný
Věříme však, že tvůj domov zloději nikdy nenavštíví a přes kameru tak budeš sledovat spíše to, co dělá domácí mazlíček, když se mu nevěnuješ.
V obchodech se ohlížej zejména po značkách Xiaomi a D-Link, v prémiové kategorii zas vyzkoušej Logitech a Netatmo, které obě nabízejí HomeKit.
Přehled smart kamer v různých cenových kategoriích
Xiaomi Mi Home
~800 Kč
D-LINK DCS-P6000LH
~900 Kč
Netatmo Welcome
~4 700 Kč
Logitech Circle View
~4 800 Kč
Někteří uživatelé mají z kamer ve své domácnosti obavy. Technologie od renomovaných výrobců by měly být bezpečné, ale pokud patříš k lidem, co si na svém notebooku webkameru raději přelepují, asi nic podobného do domu nechceš.
Alternativou může být venkovní kamera, případně alespoň zvonek, který ti ukáže, kdo zvonil, když jsi nebyl doma.
Zvonky vyrábí například Xiaomi (pod názvem Zero Smart) nebo známá firma Ring, přestože její výrobky se pohybují řádově v tisících korun. Levnější alternativou může být zvonek od firmy iQtech.
V zahraničí takové gadgety pomáhají řešit i ty nejnepředvídatelnější návštěvy. Před dvěma lety internetem obíhalo virální video, jak muž díky zvonku pozdravil kurýra, na dálku otevřel kufr u své Tesly a zásilka proto mohla bezpečně počkat v autě. Muž byl celou dobu v práci a vše ovládal přes internet.
Firmy Yale, Nuki a Danalock zas nabízejí smart zámky. Ty poslouží lidem, kteří své nemovitosti pronajímají přes Airbnb, ale i zapomnětlivcům, kteří věčně hledají své klíče.
Dům nebo byt můžeš odemykat přes mobil, který jistě nepustíš s rukou. Jen se ti před příchodem domů nesmí vybít, jinak si dveře neodemkneš.
Smart jsou i hračky pro zdraví a pohodu
Výpočet smart zařízení do domácnosti se bude stále rozrůstat. Firma Eight Sleep již prodává i smart matraci, která ti tvou postel vytopí nebo vyklimatizuje na ideální teplotu pro dokonalý spánek. Stojí však přes 40 tisíc korun, zřejmě tak budeš chtít začít někde jinde.
IKEA, ale také firmy jako Fibaro a Netatmo, nabízejí systémy pro smart žaluzie a inteligentní termostaty.
Díky nim si můžeš naprogramovat sluneční svit v ložnici a zvýšení teploty v místnosti pár minut před ranním budíkem, případně můžeš ušetřit pár korun šikovným manažováním teploty radiátorů a topení, které nemusíš mít zapnuté, když v bytě nejsi.
Francouzské Netatmo je však známé spíše díky své inteligentní meteostanici. Ta ukazuje teplotu, tlak a vlhkost vzduchu stejně jako běžné domácí meteostanice z kteréhokoliv obchodu s elektronikou.
Vše ale zobrazuje i na mobilu a přidává k tomu informaci o objemu oxidu uhličitého v místnosti. Možná si řekneš, že to, kdy máš větrat, víš i sám, ale určitě bys nevěřil, jak rychle dokáží vzduch v bytě vydýchat už dvě dospělé osoby. A při hodnotách nad 2 000 ppm CO2 tě začíná bolet hlava, hůře se koncentruješ a začínáš být nervózní.
Netatmo Weather Station tedy vůbec není jen nesmyslnou hračkou pro geeky.