Obchod dává smysl pro všechny zúčastněné strany.
Sociální síť TikTok je v současnosti v centru pozornosti. Používá ji stále více teenagerů po celém světě, ale na druhé straně se množí obavy, že by její autoři v případě oficiální žádosti museli čínské vládě předat několik citlivých údajů o všech účtech.
Argumenty jsou podobné, jako v případě kauzy kolem firmy Huawei: protože jde o aplikaci z Číny, bezpečnostní experti věří, že tamní firmy mají jen velmi malé možnosti, jak oponovat místnímu komunistickému režimu v zájmu „národní bezpečnosti“.
Donald Trump dokonce již několikrát vyhrožoval, že TikTok v USA zakáže. O to více šokující je přiznání Microsoftu, že plánuje část aplikace koupit a přesunout pod vlastní správu.
Šéf Microsoftu Satya Nadella tento krok konzultoval i se samotným Trumpem. Při bližším pohledu však takový krok dává smysl všem třem stranám – Microsoftu, mateřské společnosti TikToku ByteDance i prezidentu Donaldu Trumpovi.
V ByteDance by se už nemuseli bát případného zákazu své služby na obrovském trhu v USA, dokonce by od Microsoftu přímo dostali mimořádně štědrý balík peněz.
Microsoft by zas dostal šanci konkurovat Facebooku, Instagramu či YouTube vlastní, už zaběhnutou a mimořádně populární službou. Takový krok dává smysl zejména po fiasku se streamovací platformou Mixer.
No a Donald Trump by před blížícími se prezidentskými volbami v USA, kde hraje o své znovuzvolení, mohl sebevědomě prohlašovat, že Američanům „zajistil bezpečí a ochranu jejich údajů na jedné z nejpopulárnějších služeb“.
Microsoft by v případě dohody nekoupil celý TikTok, pouze jeho část operující v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu.
Data uživatelů v těchto zemích by pak přesunul pod svá (před čínskou vládou prý bezpečné) servery a postaral se také o vymazání dat v jiných lokalitách.
Firma říká, že do odkoupení části TikToku může zapojit i další investory. To může naznačovat, že částka za transakci bude opravdu velmi vysoká.