Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Pár drobností sice chybí, ale jinak je to po všech stránkách vyzrálý smartphone pro ty nejnáročnější.
Pokud čekáš nějaké dechberoucí a překvapující nové funkce, Galaxy S21 Ultra tě zklame. Ale pokud čekáš mobil, který po roce vylepšil téměř vše podstatné, toto může být tvůj favorit. Po více než týdnu osobních zkušeností můžeme říci, že jsme měli co dočinění s takzvaným referenčním zařízením. Je téměř jisté, že celý tento rok budeme ostatní smartphony porovnávat právě s Galaxy S21 Ultra. To však neznamená, že ho příchozí konkurenti v něčem nepředčí. Pár zvláštních drobností mu chybí už teď.
Hned první kontakt s novinkou prozradí, že něco není v pořádku. Balení je neobvykle tenké. Ale to už není tajemství – žádná sluchátka, žádný adaptér. Mobil, USB-C kabel, papírová dokumentace a nástroj na vytahování SIM karty. To je všechno. Je to stále kontroverzní téma, o kterém ani sám Samsung nemluví. Nikde jsme nenašli oficiální stanovisko, zda je to také z důvodu snižování elektronického odpadu, nebo kvůli něčemu jinému.
Na jedné straně chápeme, že je to nepříjemné poté, co se Applu za to posmívali a teď to zopakovali. Ale zase ruku na srdce, dělá se z toho příliš velké drama. V tomto případě dvojnásobné. Samsung oproti Applu používá zcela standardní USB-C, takže ani ten kabel tam nemusel být. Nějaký adaptér nebo konektor na notebooku má každý. Nebo to se jen u nás v šuplících povalují alespoň tři nepoužívané nabíječky a pět USB-C kabelů?
V tomto článku si přečteš:
Jak na nás zapůsobil displej Galaxy S21 Ultra
Jak je na tom testovaná novinka s výkonem
Jaká je výdrž na jedno nabití
Zda fotí lépe než iPhone 12 Pro Max
Proč by mohl být Galaxy S21 Ultra mobilem roku
Mimochodem, je třeba se s tím smířit. Dříve či později každý přestane přibalovat nabíječky. Tak je docela praktické koupit si nějakou univerzální s co nejrychlejším nabíjením a celé roky se pak nestarat při koupi jakéhokoliv nového iPhonu nebo Androidu. Pár tipů na univerzální adaptéry najdeš i zde.
Přibalovaná sluchátka jsou také vždy spíše do počtu a určitě doporučujeme si pořídit nějaká pořádná na pár let. A nejen k mobilu. Přitom vůbec nemusí být od Samsungu. Jinak pokud sis pospíšil a S21 Ultra předobjednal, tak jsi i tak dostal sluchátka zdarma. A mnohem zajímavější Galaxy Buds Pro.
Ale co je nejdůležitější argument, proč nám ořezanější balení vůbec nepřekáží, je, že Samsung meziročně snížil cenu S21 Ultra až o více než 2 tisíce korun. Za to si můžeš koupit adaptér i sluchátka dle vlastního gusta. Takovou slevu jsme u iPhonu 12 nedostali.
Design neurazí
Neuběhl ještě ani rok a máme tu další generaci Samsung smartphonů z rodiny Galaxy S. Za ten necelý rok se toho navenek mnoho nezměnilo. Ultra byl elegantní a velký smartphone a je takový i v tomto roce. Zakřivení displeje je o chlup menší, což je jen dobře, a pocitově jsou rámečky také tenčí. Škoda, že už zde není extra tlačítko na přiřazení libovolné funkce jako měl S10 Plus.
Celkově S21 Ultra působí velmi odolně, zpracování je na úrovni luxusní Hi-Fi audioelektroniky. Hlavní rozdíl oproti předchůdci je jiný modul s fotoaparáty. Není to úplně podle našeho gusta, ale určitě působí designově lépe než loni. Je z kovu a dává pěkně vyniknout velkým objektivům.
Jelikož modul v horní čtvrtině je pár milimetrů vysoký, mobil položený na stole se docela houpe. Ochranný kryt nebo obal to však vyřeší. Popravdě, nějakou ochranu vřele doporučujeme. Nejen proto, že by nás při pohledu na rozbité zařízení s cenou za desetitisíce korun chytaly mrákoty, ale i hrany modulu fotoaparátů jsou dost ostré. Při běžném držení na to ukazováček často narazí.
A s krytem je pak už nepodstatné, že Ultra je letos na výběr pouze ve stříbrné a černé barvě. Avšak není špatný nápad zkusit nějaký průhledný kryt, protože zadní strana připomíná jakoby broušený kov a v obou barvách vypadá opravdu efektně.
Zbytečná debata
O obrazovce Galaxy S21 Ultra je zbytečné se dlouho bavit. Z jednoduchého důvodu. Ten displej je ukázkový. Je pravda, že jsme neměli v ruce každou obrazovku na světě. Ale i ve srovnání s iPhonem 12 Pro Max nebo Huawei Mate 40 Pro je to displej jako lusk. Subjektivně ten nejlepší, s jakým jsme dosud měli co dočinění.
Stačí si prohlédnout základní parametry. 2K rozlišení, hustota bodů více než 500 ppi, maximální jas 1 500 nitů a ještě i obnovovací frekvence 120 Hz. Není to jen o číslech. Osobní zkušenost je, že pro nás a velmi pravděpodobně brzy pro každého bude S21 Ultra nejlepší obrazovka v celé domácnosti.
Perfektní kontrast a černá, jak se na (AM)OLED patří, živé, ale přitom uvěřitelné barvy, výborná viditelnost za všech světelných podmínek a maximální plynulost i při QHD+ rozlišení. A k tomu spousta nastavení sytosti barev, snižování modrého světla a podobně.
Přistihli jsme se, že jsme se jednu celou hodinu dívali na 4K HDR YouTube klipy jen proto, že to na tomto displeji vypadalo fenomenálně.
Když jsme ještě u displeje – chrání ho nové sklo Victus od Corningu. A od výroby je na obrazovce i ochranná fólie. Fajn bonus. Ale i tak bychom měli nutkání fólii vyměnit za kvalitní ochranné sklo. Stále je to lepší investice, než pak litovat a dát v servisu za výměnu obrazovky několik tisíc korun.
Výbava na roky
Podobně nepodstatná by byla diskuse, zda má Galaxy S21 Ultra dostatek výkonu. Je to vlajková loď, čili výkonu bude mít dost i za dva až tři roky. Nový Exynos 2100 v kombinaci s 12GB operační pamětí je více než dost i pro ty nejnáročnější.
Zdá se, že se Samsungu podařilo výrazně snížit propast mezi verzemi mobilů pro náš trh a ten americký a korejský, kde do mobilů dává procesory Snapdragon. Loni totiž Exynos 990 byl o kousek pomalejší a také energeticky nenasytnější než tentýž mobil se Snapdragonem 865 za stejnou cenu.
Podle testů redakcí, které měly k dispozici i americkou verzi Galaxy S21 Ultra, jsou rozdíly mezi Exynosem 2100 a Snapdragonem 888 minimální. Citelnější rozdíl je ve výkonu grafického čipu. Ale s tím nic neuděláme. Důležité je, že S21 Ultra je i v grafice oproti S20 Ultra o zhruba čtvrtinu výkonnější.
Velmi příjemným překvapením je, že v oblasti ždímání baterie se po roce karta zcela obrátila a evropská verze S21 Ultra má stejnou až jemně delší výdrž na jedno nabití než ta s čipem od Qualcommu. Což je mnohem praktičtější ukazatel, protože delší výdrž využije každý a při všech činnostech. Maximální výkon je potřebný pouze u nových her nebo u editace videa a podobně.
Když už jsme u baterie, trochu zklamalo, že klesla rychlost jejího nabíjení. 25 W je standard, nad kterým by se nikdo nepozastavoval. Pokud by loňská S20 Ultra nepodporovala až 45 W. Polovina kapacity se nám nabila za zhruba půl hodiny.
Na druhou stranu si obrovskou pochvalu zaslouží samotná výdrž. Ta je vždy různá, podle toho, jak mobil používáš. Ale i po náročném testovacím dni plném focení a nahrávání videa a celých hodinách se zapnutým displejem s 2K rozlišením a 120 Hz jsme za jeden den nikdy baterii nevyždímali.
V běžné dny nebylo vůbec raritou dávat mobil do nabíječky jen každých 30 až 40 hodin. Při přepnutí na full HD rozlišení, které jinak běžné oko ani nepostřehne, se výdrž prodlužuje ještě o zhruba 10 procent. Galaxy S21 Ultra je tedy až na rychlost nabíjení v tomto směru král.
Všechno dostupné
Je škoda, že musel zmizet slot pro paměťovou kartu. Hlavně v mobilu, který umí s 108Mpix snímačem dělat 25MB fotografie a 8K video, jehož minuta sežere více než 500 MB. I proto doporučujeme připlatit si a jít rovnou do verze s 256GB interní pamětí. Nebo se budeme všichni muset více spoléhat na různé cloudové služby. To jsou však další koruny navíc. Hlavně od června, kdy služba Google Fotky už nebude zdarma.
Z další výbavy stojí za zmínku větší a rychlejší čtečka otisků prstů. V praxi je rozdíl těžko postřehnutelný. I ty dosavadní čtečky fungovaly zcela bezproblémově. Po přechodu z iPhonu trochu chybí 3D sken obličeje. Odemknutí nasnímáním obličeje funguje i na Galaxy S21 Ultra, ale je trochu pomalejší. V době roušek to zas není tak podstatné, otisk prstu je praktičtější.
Oceňujeme i další drobnosti, jako je podpora Wi-Fi 6E. Router podporující nový standard sice nemáme k dispozici, ale alespoň víme, že S21 Ultra je připravena na budoucnost. Stejně jako již známé aplikace a funkce jako Samsung Knox, bezdrátové propojení s Windows počítačem a kopec dalšího. Novým přírůstkem je podpora pera S-Pen. Zatím však se všemi funkcemi, které známe z řady Note a ještě i bez šachty, kam bychom pero skryli. Není to tedy příslušenství, které by nám chybělo, ale pro mnohé to bude příjemný bonus.
Čtyři esa v rukávu
Galaxy S21 Ultra exceluje v displeji, baterii a výkonu. Čtvrtým pilířem, na který může nalákat zájemce, je jednoznačně fotoaparát. Přesněji kvarteto zadních a pátá přední kamera.
Úplně cítíme, jak se Samsung zlepšuje. Loňská S20 Ultra fotila výborně, ale s ostřením to nebylo nejlepší. O půl roku později Note 20 Ultra vše o kousek vylepšil. A teď S21 Ultra sebrala všechno, co fungovalo, a ještě to o další krok posunula. Zní to možná až příliš růžově, ale když uděláš desítky snímků spolu s iPhonem 12 Pro Max, který je brán jako etalon mobilního focení, tak pochopíš.
Aby bylo na úvod jasné, netvrdíme, že Galaxy S21 Ultra je obecně nejlepší fotomobil na trhu, ale klidně jím může být. Je to subjektivní.
Jak výpis parametrů ukazuje, dá se na čem stavět. Primární 108Mpix snímač je možná až příliš, ale pokud máš stativ, připravenou scénu, tak můžeš udělat geniální snímky i ve formátu RAW. V automatickém režimu používá takzvaný pixel binning, tedy propojování pixelů a výsledný záběr má rozlišení 12 Mpix. I tak je při porovnání s jinými mobily cítit mnohem více detailů.
Někdy jich je až příliš, hlavně u fotografování portrétů. Pryč jsou doby, kdy Samsung dělal každého na fotce krásnějším. Ve srovnání s iPhonem 12 Pro Max je pokožka věrnější realitě a totéž platí i o teplotě barev.
S ostřením už není problém a postřehli jsme zlepšení i u přirozeného bokeh záběru. Pokud jsme zkoušeli softwarový bokeh, tak tam to zvládá iPhone lépe. Jeho Lidar je na to jako stvořený a umí rozmazávat pozadí postupně.
S21 Ultra má ukázkový dynamický rozsah a až neuvěřitelné makro záběry. Při přiblížení se automaticky přepne na širokoúhlou kameru a dokáže pak zaostřit doslova z pár centimetrů. A na opačné straně – použití 3násobného a potom 10násobného fotoaparátu přidává další možnosti se umělecky vyřádit. Ať už při portrétech, nebo potom i při klasickém zoomu. Překvapivě je vcelku použitelné i 30násobnné přiblížení fotografie. Při nižších zoomech patří S21 Ultra k tomu nejlepšímu na trhu.
O level výše je i fotografování v šeru nebo v noci. Oproti loňsku se snížil šum a zachytíš více detailů. Asi záleží na následném softwarovém zpracování, protože stejný záběr v téměř úplné tmě byl jednou lepší na iPhonu a pak zas na Galaxy.
Video je taky na výborné úrovni. V podání barev, plynulosti i stabilizaci. A funkce Super stabilizace sice sníží rozlišení na full HD, ale pak drží video téměř jako kdyby byl mobil na gimbalu.
Pokud bychom s mobilem neměli dělat nic jiného, než nahrávat videa a dělat portréty, asi bychom šli do iPhonu 12 Pro Max. Největší výhoda Galaxy S12 Ultra je však všestrannost a univerzálnost. Nemusí být absolutně nejlepší v každém aspektu, těch aspektů má však nejvíce. Záběry na plaché zvíře v dálce, noční záběry prázdných ulic, makro fotografie divného hmyzu, dělání GIFů, skenování dokumentů, 108 Mpix RAW snímky... je toho strašně moc. A hlavně skoro ve všem patří mezi top 3 smartphony na trhu.
Závěrečné hodnocení a konkurence
Na trhu máme pár velmi zdařilých kousků od Huawei, Xiaomi nebo OnePlus. Například Mate 40 Pro dělá v některých situacích i hezčí záběry. Nebo OnePlus 8 Pro má také Oled obrazovku s 2K rozlišením a 120 Hz. A vlastně i Note 20 Pro od Samsungu je stále silný konkurent pro testovanou novinku. Ale nejčastěji se bude porovnávat s iPhonem 12 Pro Max, se kterým i sdílí prakticky stejnou cenu.
Právě cena bude pravděpodobně rozhodovacím faktorem pro ty, kteří o koupi nového prémiového smartphonu uvažují. Neboť pokud by jim cenovka nad 30 tisíc korun nepřekážela, tak dostanou odolný a elegantní mobil s úžasně jemným, přesným a plynulým displejem. Dostanou mobil s prakticky všemi funkcemi, které jsou dnes dostupné, a s výkonem, který bude stačit i pro aplikace, které se teprve vyvíjejí.
Hlavně však dostanou mobil s pravděpodobně nejlepší výdrží baterie mezi Android mobily, ačkoliv s pomalejším nabíjením. A dostanou fotografický hardware, se kterým se dá hrát na sto způsobů. Nebo jen tak učiní v podstatě každý záběr hodný sdílení na sociálních sítích.
Vyplatí se však koupit Galaxy S21 Ultra? Pro majitele S20 Ultra ani ne, pro uživatele Note 20 Ultra také ne. Problémem je rychlejší padání ceny než u iPhonů. Za loňskou S20 Ultra bys dnes dostal kolem 20 tisíc korun, takže do novinky bys musel investovat dalších alespoň 10 tisíc.
Pokud ti však například končí paušál a stará Galaxy S10 Plus dobře sloužila, bude pro tebe skok na S21 Ultra už velmi citelný. Bohužel i cenově.
Pokud na ceně nezáleží, pravděpodobně se budeš rozhodovat mezi testovanou novinkou a iPhonem 12 Pro Max. Pokud dáme rozdílnost operačních systémů a ekosystémů bokem, s oběma budeš více než spokojen. Oba mají výbornou výdrž, výkonu na rozdávání a kamery, které umí vytvořit úžasné fotografie i videa.
Právě proto platí, že Apple ještě nikdy neměl takového silného oponenta. Tento ročník se Samsungu vydařil víc než jindy.
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G:
+ Pravděpodobně nejlepší displej na trhu
+ Dostatek výkonu i na 2 až 3 další roky
+ Ukázková výdrž baterie
+ Výborné zpracování a subjektivně hezčí design oproti minulé verzi
+ Velmi univerzální fotoaparát
+ Vynikající záběry v různých situacích, včetně videa
- vysoká cena
- zmizel slot pro paměťovou kartu
- zpomalení nabíjení
- chybějící adaptér v balení
Zařízení na test zapůjčil Samsung Electronics Czech and Slovak
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G
Tělo: 165,1 x 75,6 x 8,9 mm, 227 gramů, hliníkový rám, odolnost IP68, Corning Gorilla Victus
Displej: 6,8“ Dynamic Amoled 2X, 3 200 x 1 440, 511 ppi, HDR10+, 120 Hz, maximální jas 1 500 nitů, podpora S-Pen
Hardware: Exynos 2100, 8jadrový procesor, (1x 2,9 GHz + 3x 2,8 GHz + 4x 2,2 GHz), Mali-G78 MP14 GPU, 5 nm výrobní proces, 12/16 GB RAM, interní paměť 128/256/512 GB bez možnosti rozšíření, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC, GPS/GLONASS/Galileo, Dual SIM, 5 000 mAh baterie, USB-C 3.2 do 25 W, bezdrátové nabíjení Qi do 15 W, i 4,5 W, ultrazvukový snímač otisků, funkce snímání tváře, stereo reproduktory.