Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Co se skrývá za novým Capem a které komiksové hrdiny nenápadně odhalila druhá část?
Falcon and the Winter Soldier je návratem ke klasickému produktu Marvelu. Hromada akce, příležitostný humor či příběh, který je sice v rámci prostředí Marvel Cinematic Universe (dále už jen MCU) zajímavý, ale obecně ničím výjimečný. Klíčovou myšlenkou filmů a seriálů Marvelu je fakt, že jeho postavy známe dlouhá léta, fandíme jim a užíváme si jejich společnou chemii.
Právě Falcon a Winter Soldier mají vynikající dynamiku a je radost dívat se na ně v akci. Asi si to myslí i ostatní lidé po světě, protože Falcon and the Winter Soldier měl podle údajů společnosti Disney nejsledovanější debutovou epizodu ze všech jejich seriálů a překonal Mandaloriana i WandaVision. Druhá epizoda je ale ještě zajímavější než ta první.
V první části jsme zjistili, že superhrdinové jsou vlastně nezaměstnaní. Výbavu a mise vždy platil Tony Stark. Ten je však mrtvý a Avengery nemá kdo zásobovat. Vytváří to tak řadu problémů i filozofických otázek. Měl by vůbec někdo tyto „nadlidi“ platit za to, že dělají to, co oni sami považují za správné?
Dohoda Socovia Accords z filmu Captain America: Civil War asi už neplatí, ale pokud ano, neměla by se vláda kromě sledování a monitorování superhrdinů starat i o jejich plat? Nevzniká tak situace, kdy hrdinové musí dělat to, co jim přikáže vláda? Superhrdinové tedy žijí z charity a z toho, co jim někdo daruje.
Je možné, že Tony připravil nějaký plán, aby jeho firma Stark Industries podporovala hrdiny i v případě jeho smrti, v seriálu se však nic podobného neděje. Sam Wilson je zaměstnancem americké armády, ale nedokáže získat ani půjčku.
Může za to náhlá světová krize, kterou způsobilo zvrácení události zvané Blip. Z ničeho nic se totiž na planetě objevily miliardy lidí, kteří byli pět let mrtví. Když Hulk luskl prsty s nasazenou rukavicí Infinity Gauntlet, lidi přivedl zpět k životu. Jenže ti se často neměli kam vrátit. Jejich partneři si našli jiné lásky, v jejich domovech žili jiní lidé.
Vlády po celém světě se tyto problémy snaží vyřešit, ale nedaří se jim to. Na scénu vstupuje skupina Flag–Smashers, aktivisté, kteří chtějí svět vrátit do stavu, jaký byl během Blipu. V této dějové linii si tvůrci pohrávají i s tématem nacionalismu.
Vznikli zde totiž záporáci, kteří si o sobě myslí, že jsou hrdinové bojující za návrat k lepšímu. Jenže jak řekl Sam v první epizodě, návrat k lepšímu automaticky znamená něco horšího pro ty ostatní. Šéf Marvelu Kevin Feige se rozhodl nechat Sama a Buckyho v první epizodě oddělené, aby se s nimi diváci sblížili více jako s individuálními lidmi s vlastními démony, nejen jako s nerozlučným duem hrdinů.
Buckyho sledujeme ve fázi života, kdy se snaží vyrovnat se svými výčitkami. Sepsal si tedy seznam lidí, které chce potrestat nebo se jim omluvit za své činy z dob, kdy ho ovládala HYDRA. Z hlediska MCU se na seznamu nenachází nikdo extra důležitý.
Zajímavější je linie kolem Sama Wilsona, čili Falcona. Jak v první, tak i ve druhé epizodě jsme tedy byli svědky systémového rasismu v USA, který musí snášet i Sam jako superhrdina.
Největší úder dostal na konci první epizody, když zjistil, že mu vláda USA lhala. Vzala mu štít a vytvořila si vlastního Captaina Americu, cenami ověnčeného amerického vojáka. Výběr nástupce Steva Rogerse nebyl z hlediska jeho rasy náhodný.
Jak se dozvídáme v druhé epizodě, USA se v minulosti tajně snažily vytvořit další supervojáky. Jedním z nich je i IsaiahBradley. V současnosti už důchodce, skrytý před veřejností a vládou USA, zjizvený, zlomený hrdina.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Kdo je Isaiah Bradley a proč ho vláda USA skrývala a uvěznila.
Které nové hrdiny nám 2. epizoda nenápadně představila.
Kdo je John Walker, nový Captain America.
Zda bude nová postava ze seriálu součástí týmu Young Avengers.
Isaiah bojoval za USA proti nacistům a v 50. letech porazil i Buckyho, ještě když fungoval jako Winter Soldier a měl mozek vymytý vědci z organizace HYDRA. Isaiah však Samovi a Buckymu odmítá pomoci. Nechce o programu supervojáků ani slyšet. Vláda USA ho totiž zradila. Zavřela ho do vězení na 30 let, dělala na něm experimenty a zatajila jeho existenci, aby se mohla pyšnit bílým superhrdinou v podobě Steva Rogerse.
V komiksech vláda jako záminku k jeho uvěznění používá tvrzení, že šel bojovat proti nacistům i přesto, že mu to vláda nedovolila (takže totéž, co odpustili bělošskému Captainu Americovi). Na rozdíl od dvou bělošských Captainů, které vláda nutí účastnit se propagačních tour a stát se symboly USA, Isaiah operoval jako tajný agent, a i když měl ideály a schopnosti Steva Rogerse, jako Afroameričana ho vláda USA utajovala a později i trestala. Zdá se, že seriál půjde podobnou cestou.
Sam se s rasismem setká i pár vteřin po jejich společné scéně s Isaiahem. Jejich hlasité konverzace s Buckeck si všimnou policisté, kteří kvůli Samovi okamžitě zpozorní. Buckyho neřeší, akorát se ho ptají, zda ho Sam neobtěžuje, a chtějí od Sama průkaz totožnosti. Diváci v USA dobře vědí, na co touto scénou tvůrci odkazují.
Takový přístup policistů vůči afroamerickému obyvatelstvu je v USA na denním pořádku. Existuje množství důkazů, že Afroameričané jsou častější cílem bezdůvodných kontrol, obtěžování, zaujatosti a nevyprovokovaná agrese. Policista se stáhne až ve chvíli, kdy mu kolega řekne, že se baví s Avengerem. Jsme zvědaví, jak bude seriál odrážet společenskou a politickou situaci v USA v dalších epizodách.
Zjistili jsme, že Steve Rogers nebyl jediným povedeným supervojákem. Vláda zatajila existenci afroamerického hrdiny a jako nového Captaina nechce ani dalšího afroamerického hrdinu Falcona. A tak přichází na řadu agent John Walker. Toho jsme viděli už na konci první epizody, ale naplno se nám představil až teď. Jde o skromného vojáka, kterému, zdá se, skutečně záleží na ochraně lidí.
Vyznává ideály Captaina Americy a je více než schopný i v boji. Viděli jsme to v akční scéně odehrávající se na dvou kamionech, když on a jeho parťák Lemar Hoskins pomohli Buckymu a Samovi. Walker a Hoskins s nimi chtěli spolupracovat, ale Avengeři mají vlastní důvody, proč to odmítají.
Na konci epizody se Sam a Bucky vydají za Zemem (Daniel Brühl), který byl záporákem ve filmu Captain America: Civil War. Doufají, že jim pomůže a odhalí tajemství organizace HYDRA. Musí totiž zjistit, jak je možné, že se neustále vynořují noví supervojáci, a kdo je vytváří.
Kdo je tedy nový Captain America? Postavu Johna Walkera hraje Wyatt Russell, syn slavného Kurta Russella. Znát ho můžeš z filmu Overlord či ze seriálu Lodge 49. Wyatt je sympatický člověk a dokazuje to i v této roli. Po premiéře první epizody prohlásil, že se smířil s tím, že ho lidé nebudou mít příliš v lásce. Mnoho důvodů jim ale k tomu zatím nedal. Jeho postava je sympatická, pomáhá hrdinům a Captainovu štítu nedělá žádnou ostudu.
Zatím se však dosti odlišuje od své komiksové verze. Tam Steva Rogerse otevřeně kritizoval a tvrdil, že už nemá na to být správným Captainem America. Později po něm převzal štít, byl nadmíru brutální, zabíjel a téměř přišel o rozum. Po návratu Steva Rogerse do role Captaina Americy si změnil jméno na US Agent a bojoval za stranu dobrých. Kromě něj nám však Marvel představil i jiné hrdiny. Jeho kolega Lemar Hoskins je v komiksech později zobrazen jako hrdina jménem Battlestar.
A pokud si dával pozor, tak si pamatuješ, že to jméno už zaznělo. Stejně tak zaznělo i jméno Power Broker. Jde o záporáka, který s pomocí šíleného vědce Dr. Karla Maluse dával v komiksech lidem nadlidské schopnosti (dal je i Hoskinsovi). Hoskins však v této epizodě nebyl jedinou postavou, jejíž komiksová verze se v barevných sešitech stala hrdinou.
Když navštívili Sam a Bucky Isaiaha, dveře jim otevřel jeho vnuk Elijah Bradley. V komiksech je členem Young Avengers. O nich slýcháme už roky a sem tam se ve filmech a v seriálech objeví další mladé postavy, které jsou členy týmu mladých Avengerů i v komiksech. Je tedy jen otázkou času, kdy se dočkáme i týmovky „teenagerů“.
V další epizodě uvidíme Barona Zema a možná už i Sharon Carter. Zdá se, že v každé části nás čeká minimálně jedna akční scéna, takže fanoušci Marvelu, kterým akce chyběla ve WandaVision, mohou být spokojeni. Akční scény jsou totiž při produkci Marvelu dobrým zvykem. Při bitvě na kamionech nás potěšilo, že záporáci nebyli zcela neschopní. Dokonce hrdiny porazili, a to i tehdy, když jim pomáhal nový Captain America a jeho sidekick. Skvěle si například poradil s Falconem i řidič kamionu, který ho zablokoval. Jsou to maličkosti, které dotvářejí autentičtější pocit ze záporáků, aby nepůsobili jen jako fackovací panáci.
The Falcon and the Winter Soldier nás zatím baví. Má super postavy, ke kterým přidává zajímavých nováčky, a má vliv i na širší svět Marvelu.