S těmito oleji budeš mít vždy upravený a voňavý plnovous.
Poslední roky se opět stává trendem nosit plnovous, nikoliv ale jakkoliv rozrostlý. Muži se snaží mít svou „pýchu“ upravenou, což vyžaduje i komplikovanější péči. Dobrým začátkem je navštívit barbera, který ti porost na tváři vytvaruje a dodá mu šmrnc.
Ani pěkně ostříhaný plnovous, který zapáchá, ale není výhra. Sekundární část oslnivých vousů proto zajišťují různé kosmetické doplňky jako šampony, mýdla, aromatické oleje nebo balzámy a vosky.
Fakt, že nosit plnovous je dnes opravdu trendy a oblíbené, dokazuje i velká škála dostupných kosmetických produktů od různých značek, které byly v minulosti v našich končinách jen velkou neznámou. Dokonce i ti muži, kterým vousy nerostou přirozeně, mají potřebu začít si svůj porost pěstovat, jak dokazuje velká poptávka po různých přípravcích podporujících růst vousů.
- Které z testovaných olejů nás pozitivně překvapily, které naopak zklamaly.
- Který z testovaných olejů byl podle nás nejlepší a proč.
- Zda se čeští a slovenští výrobci vyrovnají kvalitou svých produktů těm zahraničním.
My jsme se proto za pomoci barbera Marka rozhodli vyzkoušet několik olejů na vousy, abychom zjistili, jaký je mezi nimi rozdíl a podle čeho se máš jako „vousáč amatér“ při výběru takové kosmetiky orientovat.
Tentokrát jsme se zaměřili výhradně na prémiové produkty a snažili jsme se přitom dát prostor českému a slovenskému výrobci. Oleje domácích producentů jsme porovnali s prestižními zahraničními značkami. Pokud splňují všechny tyto produkty stejný standard, proč nepodpořit domácí trh?
Vyzkoušeli jsme osm olejů od čtyř různých výrobců, které jsme subjektivně ohodnotili a seřadili od nejhoršího po nejlepší. Důležité je zopakovat slovíčko subjektivně, protože na každého člověka může působit každý olejíček jinak.
S barberem jsme se shodli na tom, že první věc, která člověka na oleji upoutá, je jeho vůně. Vůně každý z nás vnímá jinak, a proto jsme jen subjektivně popsali, která voní nám, která je jak výrazná, případně nevýrazná.
U levnějších olejíčků se stává, že na vousech po několika hodinách „zatuchnou“ nebo je není k večeru už vůbec cítit. Hodnotili jsme proto i trvalost vůně na vousech, a to tak, že jsme každý z testovaných olejů nechali aplikovaný během celého dne. V neposlední řadě jsme hodnotili konzistenci olejů a náročnost aplikace.
Ideální a nejlepší olej by tedy měl být trvanlivý, neměl by ztratit příjemnou vůni a měl by se snadno aplikovat. Plusem je i přírodní složení, které zabrání nežádoucím vyrážkám nebo podráždění kůže.
8. Depot – depot 403 pre-shave & softening beard oil
Hodnocení: 1/10
Depot je italská prémiová značka oslavující tradici pánské péče o zevnějšek s novým, aktualizovaným pohledem na mužskou krásu. Minimalistické a originální produkty této značky jsou moderní výrobky s tradičními recepturami, zakoupit si je můžeš zejména v barbershopech.
Oleje od Depotu nás přesto, že jde o prestižní značku, vůbec nenadchly. Právě naopak, byli jsme z nich zklamaní. Jejich základní složení sestává z meruňkového, jojobového, ricinového a slunečnicového oleje, přičemž jsou obohaceny také o vitamín E.
Testovali jsme dvě ze tří dostupných variant olejů Depot, ale obě vůně byly bohužel absolutně nevýrazné. Jedinou výhodou, kterou jsme na produktech od této značky našli, je pumpička, díky níž je aplikace více než pohodlná. Konzistence není ničím výjimečná, problémem je hlavně nevýraznost.
Depot 403 nás zklamal na plné čáře. Nevýrazný pepř není po nanesení na vousy téměř cítit, a když člověk něco opravdu cítit chce, jde přinejmenším o podivný závan.
Díky lahvičce s pumpičkou a lehké aplikaci od nás dostává 1 bod z 10. I méně výrazné oleje ve srovnání s ním voněly dobře.
7. Depot – depot 505 conditioning beard oil ginger & cardamom
Hodnocení: 2/10
Složení tohoto oleje je stejné jako toho předchozího, liší se pouze vůní. Bohužel olej nebyl na vousech téměř cítit ani bezprostředně po aplikaci, natož po několika hodinách. Když jsme se skutečně snažili, tak jsme aroma zázvoru ucítili, ale o pronikavé a pěkné vůni se v tomto případě mluvit nedá. Depot 505 od nás dostává 2 body z 10, a to jen díky pohodlné aplikaci.
6. Bearded Tales – Hipster
Hodnocení: 4/10
BeardedTales je slovenská značka, za kterou stojí dlouholetí partneři Adriana Tomajková a Martin Tarasovič, vystupující i jako Beauty and The Beard of Bearded Tales. Zaměřili se na výrobu organických a ekologických produktů pro vousáče, kterých byl v době vzniku jejich brandu na trhu nedostatek.
Značka se pyšní zejména respektováním otázky udržitelnosti. Balení produktů Bearded Tales je materiálově nenáročné. Oleje jsou uskladněny ve skleněných lahvičkách s ručně vyrobeným dřevěným uzávěrem. Jde o materiály, které ve výrazné míře nezatěžují životní prostředí a navíc dodávají produktu na exkluzivitě a kvalitě.
Každý ze tří olejů, které značka vyrábí (Viking, Hipster a Gentleman), má stejné složení — liší se jen vůní, tedy použitými esenciálními oleji. Základními složkami všech tří olejů jsou jojobový, hroznový, arganový, mandlový, ricinový olej a vitamin E. Konkrétně Hipster disponuje intenzivní vůní, za kterou stojí esenciální oleje máta, citron, bergamot a rozmarýn.
Na tomto oleji musíme určitě ocenit vzhled, který je jedinečný, ovšem nevýhodu vidíme v jeho aplikaci (platí u všech tří olejů značky Bearded Tales). Většina olejů používá k aplikaci tekutiny pipetu, která nám v tomto případě chyběla. Při klepání lahvičkou o ruku, abychom z ní olej dostali, jsme zbytečně zamastili i ta místa, na která jsme aplikovat olej v plánu neměli.
Konzistence oleje byla ideální a hladce se vstřebával do vousů. Vyzdvihnout musíme i to, že všechny oleje značky Bearded Tales jsou balené v 50ml lahvičce — na rozdíl od většiny olejů, které se prodávají pouze ve 30ml balení.
Přestože voněl Hipster příjemně, ve srovnání s dalšími dvěma produkty této značky byl méně výrazný. To se odrazilo i na jeho trvanlivosti. Zatímco Viking byl z brady cítit i večer, Hipster se z ní jakoby vypařil. Značka BeardedTales nás celkově velmi pozitivně překvapila a podle nás nejslabší olej z její série hodnotíme 4 body z 10.