Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
14. června 2021 17:14
Čas čtení 1:46
Vojtěch Vanda

EURO 2021: Proč hráči poklekávají před zápasy a odkud tento fenomén přišel

EURO 2021: Proč hráči poklekávají před zápasy a odkud tento fenomén přišel
Zdroj: Ian Horrocks/Getty Images
SPORT EURO 2021
Uložit Uložené

Nemusíš sledovat Euro, aby sis všiml, že některé fotbalové celky a národní týmy před zápasy poklekávají. Proč to dělají a kde to vzniklo?

Pokleknutí ve fotbale. Pokud ti fotbal není cizí, z médií často slýcháš, že některý tým před zápasem poklekly, nebo se například proti tomu někdo vymezil. Pokleknutí však nemá původ v evropském fotbale, toto gesto bylo přejato z Ameriky. Kde to začalo, proč se tak děje a co to znamená se dozvíš v článku.

Doporučeno
Pokleknout, či nepokleknout? Čeští fotbalisté se zatím nerozhodli, zda se na EURO 2021 připojí k antirasistickému gestu Pokleknout, či nepokleknout? Čeští fotbalisté se zatím nerozhodli, zda se na EURO 2021 připojí k antirasistickému gestu 12. června 2021 9:45

Co pokleknutí před zápasem znamená?

Gesto pokleknutí před sportovním zápasem je již poměrně dlouho praktikovaným protestem. Jeho autorem je Colin Kaepernick, hráč amerického fotbalu a konkrétně quaterback San Francisco 49ers. Před přátelským zápasem v roce 2016 odmítl stát vzpřímeně při americké hymně a místo toho poklekl. Chtěl takto podpořit hnutí Black Lives Matter a mírový protest proti policejní brutalitě.

„Nehodlám vstát, abych ukázal hrdost ve vlajku za zemi, která utlačuje černochy a barevné. Pro mě je toto větší než americký fotbal a bylo by pro mě sobecké to přehlížet – jedni leží mrtví na ulicích a jiným tato vražda prochází,“ uvedl Kaepernick svůj důvod.

Domů
Sdílet
Diskuse