Nemusíš sledovat Euro, aby sis všiml, že některé fotbalové celky a národní týmy před zápasy poklekávají. Proč to dělají a kde to vzniklo?
Pokleknutí ve fotbale. Pokud ti fotbal není cizí, z médií často slýcháš, že některý tým před zápasem poklekly, nebo se například proti tomu někdo vymezil. Pokleknutí však nemá původ v evropském fotbale, toto gesto bylo přejato z Ameriky. Kde to začalo, proč se tak děje a co to znamená se dozvíš v článku.
Co pokleknutí před zápasem znamená?
Gesto pokleknutí před sportovním zápasem je již poměrně dlouho praktikovaným protestem. Jeho autorem je Colin Kaepernick, hráč amerického fotbalu a konkrétně quaterback San Francisco 49ers. Před přátelským zápasem v roce 2016 odmítl stát vzpřímeně při americké hymně a místo toho poklekl. Chtěl takto podpořit hnutí Black Lives Matter a mírový protest proti policejní brutalitě.
„Nehodlám vstát, abych ukázal hrdost ve vlajku za zemi, která utlačuje černochy a barevné. Pro mě je toto větší než americký fotbal a bylo by pro mě sobecké to přehlížet – jedni leží mrtví na ulicích a jiným tato vražda prochází,“ uvedl Kaepernick svůj důvod.