Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
O nacistickém holocaustu nebo válečných zločinech Sovětského svazu (nejen) za druhé světové války jsme v našich končinách slyšeli hodně. Obdobná zvěrstva se ale ve 20. století děla například i v Asii. Japonská armáda po vpádu do čínského města Nanking v roce 1937 symbolicky otevřela brány pekla a ve vojácích se probudily ty nejtemnější stránky.
Bez jakéhokoliv důvodu spustili masakr nevídaných rozměrů. Civilisty stříleli řadu za řadou, odsekávali jim hlavy a z jejich poprav si udělali dokonce soutěž. Kdo utne více hlav, vyhrává.
Brutálně přistupovali i k dětem a ženám. Mladé, staré nebo dokonce těhotné Číňanky hromadně znásilňovali a následně nejednu popravili nebo jim do pohlavních orgánů vkládali bambusové hole či bajonety. Chtěli je tak co nejvíce ponížit. Ve městě se začaly kupit mrtvoly a jejich zápach byl všudypřítomný.
V tomto článku si přečteš:
Proč dokázali vojáci vraždit a znásilňovat bez jakékoliv lítosti.
Jak podle popisu vojáka zabili i matku s dětmi.
Kdo psal žádost o pomoc Adolfu Hitlerovi.
Jak podle japonského vojáka probíhala hromadná znásilňování.
Kdo soutěžil v sekání hlav Číňanům.
Zavraždili i matku, která držela v rukou děti
Když dobyla japonská císařská armáda během druhé čínsko–japonské války v prosinci roku 1937 čínský Nanking, ve městě se rozpoutal jeden z nejhorších masakrů moderní historie. Japonci nezabíjeli jen vojáky, ale i statisíce civilistů. Odhady historiků uvádějí, že v Nankingu během nechvalně známého masakru vojáci znásilnili asi 20 000 žen a zabili zhruba 250 000 až 300 000 osob, píše BBC. Obětí mohlo být přitom ještě více, ale několik statisíců obyvatel stihlo před příchodem japonských vojsk z města uprchnout.
Shiro Azuma se jako jeden z mála japonských vojáků omluvil za brutální činy, které páchali na obyvatelích Nankingu. Aktivistka Tamaki Matsuoka natočila v roce 2009 dokument Torn Memories of Nanjing, aby ukázala Japonsku pravý rozsah masakru ve městě Nanking. Zarážející je, že z 250 bývalých vojáků Japonska, které vyzpovídala, prý lítost za své činy projevili jen tři, píše CBC.
„Bylo tam asi 37 starých mužů, žen a dětí. Zajali jsme je a shromáždili na náměstí. Mezi nimi byla i žena, která v pravé ruce držela dítě a druhé měla v levé. Matku i obě děti jsme zabili — nabodli jsme je jako brambory na rožeň,“ popisoval Shiro Azuma popravy, kterých se osobně zúčastnil.
Zmínil i to, jak šel useknout hlavu jednomu z farmářů, ale nechtěně ho zasáhl tak, že mu uťal pouze část lebky. Při pohledu na to, jak z něj vystříkla krev, sekl znovu a farmáře se mu nakonec podařilo připravit o život. Takové brutální scény přitom nebyly žádnou výjimkou. Podle očitých svědků šlo o běžnou rutinu.
„Když byly ženy znásilňovány, byly lidmi. Jakmile však znásilňování skončilo, stalo se z nich vepřové maso,“ cituje jeho slova CNN.
Soutěž v odsekávání hlav
Chránit civilisty bylo prakticky nemožné. Obrana vedená generálem Tchang Šeng–čem skončila fiaskem. Čínští vojáci, kteří zůstali ve městě, protože nestihli uprchnout, měli co dělat, aby si zachránili vlastní životy. V ideálním případě se ihned svlékli z vojenských uniforem, aby zapadli do davu běžných občanů.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Co se stalo s vojáky, kteří soutěžili v odsekávání hlav.
Jak japonským vojákům vymývali mozky.
V jakých podmínkách žili uprchlíci v bezpečnostní zóně.
Jak zachránil člen nacistické NSDAP život statisícům Číňanů.
Japonské velitelství čínské vojáky později ujistilo, že mohou složit zbraně a neublíží jim. Ve skutečnosti se ale Japoncům dobrovolně vydali na smrt. Generál Iwane Matsui nařídil, aby všechny popravili.
Z historických dokumentů se zachovaly informace o brutální soutěži důstojníků, kteří mezi sebou soupeřili v sekání hlav Číňanům. Cílem bylo co nejrychleji useknout hlavu 100 lidem, uvádí All that’s interesting.
O soutěži vojáků dokonce psali svého času i japonské noviny Osaka Mainichi Shimbun. Noda nakonec údajně usekl hlavu sto pěti lidem a jeho kolega z řady důstojníků Toshiaki Mukai sto šesti. Jiní civilisté se dočkali ještě hrůzostrašnější smrti. Vojáci je pro zábavu podpalovali, pohřbívali zaživa nebo si z nich udělali terče na bodáky. Na ty údajně napichovali i malé děti, které vyhazovali do vzduchu.
Jedna z přeživších Číňanek jménem Yang Cuiying, které bylo tehdy 12 let, viděla, jak jí před očima vyvraždili téměř celou rodinu. Neušetřili ani jejího dvouletého bratra, kterého prý udupali k smrti, uvádí CGTN. V roce 2017 řekla, že neočekává finanční kompenzaci, ale doufá, že se od japonské vlády dočká alespoň omluvy. Začátkem tohoto roku zemřela.
Znásilňovali i děti, stařenky a těhotné ženy
„Bylo mi 29 let a byl to můj první velký článek pro The New York Times. Sjel jsem svým autem dolů na nábřeží, a abych se dostal k bráně, musel jsem prolézt přes masy těl, které tam byly nahromaděné,“ cituje BBCzážitky reportéra Tillmana Durdina.
Když později obědval v blízkosti vojáků, byl svědkem toho, jak Japonci kulometem řadu za řadou postříleli přibližně 15 zajatců. Zatímco odešel, vojáci stihli za asi 10 minut popravit přibližně 200 lidí, čímž se navíc podle jeho slov viditelně dobře bavili.
Japonský voják Matsumura Yoshiharu řekl, že kulometem stříleli i do lidí, kteří jen chtěli uprchnout z města. Nezkoumali přitom, zda šlo o převlečené vojáky, nebo o obyčejné civilisty. Nad japonskými vojáky neexistovala prakticky žádná koordinovaná kontrola, a tak si každý dělal, co se mu zachtělo. Křesťanský misionář John Magee řekl, že japonští vojáci „mnoho lidí zastřelili v ulicích tak, jako kdyby lovili králíky“.
Američanka Minnie Vautrin, která pracovala v jedné z místních jazykových škol, si do svého deníku zapsala vzpomínky na to, jak vojáci násilně odvedli množství mladých žákyň. Jedna z dívek, kterou později násilím vzali přímo z domu, bylo prý pouhých 12 let. Vojáci ovšem znásilňovali nejen mladé dívky a děti, ale i těhotné ženy či stařenky. „Pravděpodobně neexistuje trestný čin, který by nebyl dnes v tomto městě spáchán,“ napsala o 16. prosinci 1937 Minnie Vautrin.
I Čína měla svého Oskara Schindlera
Podle dokumentu Witness to a Massacre: Nanjing 1937 ve městě zůstalo 27 (jiné zdroje uvádějí, že jich bylo 22) zahraničních obchodníků, misionářů a lékařů, kteří tvořili Mezinárodní výbor pro nankinskou bezpečnost. Svou společnou snahou dokázali částečně chránit uprchlíky v bezpečnostní zóně.
V čele výboru stál člen nacistické NSDAP John Rabe, který podle The New York Times o pomoc v době masakru požádal samotného diktátora Adolfa Hitlera. Uprchlíky pouštěl i do svého domu, ale přišlo jich takové množství, že neměli pořádně ani kde spát. Ve svém deníku uvedl, že jen na jeho dvoře přespávalo 650 uprchlíků.
„John Rabe je pro mě Oskarem Schindlerem Číny (poznámka redakce — Oskar Schindler během druhé světové války zachránil přibližně 1 200 Židů), dalším příkladem dobra, které se postavilo zlu,“ řekla Iris Chang, autorka knihy The Rape of Nanking: The Forgotten Holocaust of World War II.
Odhaduje se, že díky intervenci výboru a udržení uprchlíků v bezpečnostní zóně se podařilo zachránit asi 250 000 lidí, čili zhruba polovinu obyvatel, kteří po vpádu Japonců zůstali ve městě.
Na Rabeho počest vznikl historický film City of War: The Story of John Rabe. Český překlad John Rabe — ctihodný občan Třetí říše poukazuje na kontrast mezi tím, že člen nacistické strany stál za záchranou obrovského množství nevinných životů. Rabe se pokoušel některé z hrůz v Nankingu zaznamenat i na kameru, ale po návratu do Německa mu tyto materiály sebrali. Japonsko bylo totiž v době druhé světové války jedním z hlavních spojenců nacistů.
Ani podmínky v bezpečnostní zóně ale nebyly ideální. Nacházela se v oblasti určené pro asi 100 000 lidí. Přeplněná část města se musela vyrovnat s nedostatkem potravin a se slabou hygienou.
Podle Rabeho v bezpečnostní zóně docházelo i k znásilňování. Někteří japonští vojáci zónu nerespektovali, prolézali přes brány a odváděli si s sebou ženy, které sexuálně zneužívali. Vojáci však nejednou neskončili jen u znásilnění. Ženám do vaginálních otvorů v některých případech strčili bambusové hole, bajonety a jiné předměty, píše The New York Times. Stoprocentně bezpečně nebylo tedy jednoduše nikde.
Masakr, který se „nestal“
Japonský voják Juhei Teramoto popsal, jak probíhala hromadná znásilňování žen. Někteří vojáci prý ženy přidržovali a další muži losovali, kdo se na oběti sexuálně uspokojí jako první. Takto se na jedné ženě vystřídalo údajně zhruba 5 až 6 vojáků.
Juhei Teramoto uvedl i to, že jim důstojníci ve vraždění, znásilňování či loupení nejenže nebránili, ale naopak je k tomu vyzývali. „Víte, byli jsme mladí muži a další den jsme mohli zemřít, takže jsme chtěli spát s dívkou,“ cituje vojenského veterána CBC.
Během masakru v Nankingu dokázal zabíjet lidi bez jakýchkoliv výčitek, za čímž můžeme hledat účinný brainwashing. „Učili nás, že jsme nadřazená rasa, žili jsme jen v zájmu lidského boha — našeho císaře,“ řekl. Číňany tehdy zfanatizovaní Japonci podle jeho názoru výsostně pohrdali. Prakticky je učili, aby se stali nenávistnými rasisty.
Tvrdiltaké, že jeden z jeho nadřízených jménem Mitsuharu Hashimoto údajně strčil Číňana do prostorné poštovní tašky, kterou pak polil petrolejem a zapálil. Následně do ní vložil ruční granát a tašku s ohořelým tělem hodil do řeky. Prý tím chtěl pobavit ostatní vojáky.
Japonské velitele po konci války soudily mezinárodní vojenské tribunály, přičemž mnozí z nich dostali nejpřísnější trest — trest smrti. Smrt jako verdikt tribunálu čekal i dvojici důstojníků Toshiakiho Mukaiu a Tsuyoshiho Nodu, kteří soutěžili ve stínání hlav Číňanům.
Navzdory dochovaným historickým dokumentům mnozí japonští historici popírají, že by v Nankingu došlo k masakru takového rozsahu, jaký popisuje větší část odborné obce. V japonských učebnicích se po skončení druhé světové války psalo, že počet obětí v Nankingu byl jen zhruba 3 000. Bývalý japonský ministr spravedlnosti Shigeto Nagano dokonce popřel, že k masakru došlo, a označil ho za čínský výmysl.
„Ti, kteří ctí spravedlnost a milují mír, musí být nesmírně bdělí a musí těmto špatným slovům a skutkům rozhodně čelit. Dějiny neodpustí nikomu, kdo popírá, že k nankinskému masakru skutečně došlo,“ řeklv roce 2014 při vzpomínce na masakr čínský prezident Si Ťin–pching.