Nákazu brzdí očkování a imunita lidí po prodělané nemoci.
Státní zdravotní ústav vydal novou tiskovou zprávu, podle níž je podezření na variantu koronaviru delta až u 90 % pozitivních vzorků. Ve dvou vzorcích laboratoře dokonce odhalily mutaci delta plus a jediné, co nás chrání před další vlnou pandemie, je právě očkování a přetrvávající imunita těch, kteří již onemocnění prodělali.
Ačkoliv u nás ještě na jaře převládala varianta alfa, u 2 312 vzorků sesbíraných v průběhu července pak převažuje mutace delta. Ta byla detekována u více než 90 % vyšetřených vzorků a pokud by se v Česku rychle neočkovalo, hrozil by nám velký problém v podobě další vlny pandemie.
„Z vývoje lze soudit, že možný nárůst počtu nakažených kvůli variantě delta v České republice prozatím účinně brzdí proočkovanost obyvatel. K zatím stabilní situaci přičtěme i fakt, že v rámci předchozích vln epidemie bylo pozitivně detekováno či onemocnělo více než 15 procent obyvatel, roli jistě hraje i to, že zatím není sezóna respiračních onemocnění,“ řekla ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková.
U dvou odebraných vzorků byla dokonce detekována zákeřnější varianta delta plus. „Je stále dobré si připomínat, že šíření viru může bránit každý z nás svým zodpovědným přístupem. Na podzim nás čeká sezóna respiračních onemocnění a proto je i nadále zásadní dodržování všech aktuálně platných hygienických pravidel, nepodcenění kontrolních testů, a pokud to situace vyžaduje i řádné dodržení karantény při návratu z dovolených. Důležité je očkování proti COVID-19, ale nezapomeňme ani na blížící se období očkování proti chřipce,“ doplnila pak Macková.