Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Svět kryptoměn zažívá v posledních týdnech zmrtvýchvstání, když hodnota jednotlivých mincí pomalu roste a občas dokonce překonává předchozí rekordy.
Vizionář Elon Musk, investorka Cathie Wood, odliv čínských těžařů i spravedlivý hacker vlili do kryptoměnových peněženek běžných investorů opět naději.
Za poslední týdny zažívaly přední digitální mince slibný růst, peněženky zalila zelená barva namísto negativní červené, a kdybys Bitcoin nakoupil i na samotném vrcholu v dubnu, tak už bys nebyl tak daleko od bodu nula.
My jsme se podívali na to, co ve světě kryptoměn nejvíce rezonovalo v posledním období, protože na trhu s obrovskou volatilitou, kde můžeš za pár hodin vydělat stonásobek svých peněz nebo o všechny ještě jednodušeji přijít, opravdu platí, že peníze nikdy nespí.
Tento článek je výlučně informativní a neslouží jako finanční poradenství, nikoho nenabádá k tomu, aby investoval do kterékoliv z uvedených možností a kategorií. Investice do kryptoměn jsou vysoce rizikové.
V tomto článku si přečteš:
O kolik procent již Bitcoin narostl za poslední měsíc.
Proč je pozitivní, že z Číny utíkají těžaři bitcoinu.
Co podle světoznámé investorky vyžene Bitcoin na hodnotu 500 tisíc dolarů.
Kolik procent majetku by podle ní měly do bitcoinu investovat instituce.
Které kryptoměny vlastní Elon Musk.
Co vedlo hackera k tomu, aby vrátil ukradených 600 milionů dolarů.
Bitcoin nasedl na raketu směřující zpět na vrchol
Začátek roku 2021 se nesl ve znamení všeobecné euforie z toho, že po letech propadu kryptoměny opět ožívají. Kdo si myslel, že Bitcoin dosáhl svého maxima v roce 2017, kdy se jeho cena vyšplhala na 20 tisíc dolarů, nevěřil svým očím, když se Bitcoin v dubnu obchodoval za 65 tisíc dolarů.
Raketový růst skončil v květnu, kdy po sérii negativních zpráv z Číny nebo z úst Elona Muska spadla cena bitcoinu o více než čtvrtinu, aby se nakonec propadl pod hranici 30 tisíc dolarů. Pokud jsi své první investice dělal v dubnu, tak jsi mohl během pár týdnů přijít o polovinu svých peněz.
Opět se proto potvrdilo pravidlo, že pokud přichází volatilita a cena kryptoměn šíleně stoupá nebo hlavně klesá, měl bys zachovat chladnou hlavu. Bitcoin v posledních dnech několikrát překročil hranici 50 tisíc dolarů, a tak za uplynulé týdny narostl o téměř 50 procent.
Na vlnu závratného růstu se vydaly i kryptoměny jako cardano, které navzdory bitcoinu daleko pod svým dosavadním maximem zlomilo historický rekord, stejně jako jeho konkurence v podobě kryptoměny solana. Cardano za poslední týden narostlo o více než 20 procent, zatímco solana předtím narostla z 20 dolarů až na 80 dolarů za minci.
Čína už nemá pod palcem drtivou většinu sítě
Dopomohlo k tomu několik faktorů, které neexistují samostatně, ale k růstu i propadu přispívají společně s atmosférou na trhu, probíhající pandemií nebo i vyjádřeními známých osobností.
Nejvíce diskutovaným tématem byl rozhodně odchod těžařů bitcoinu z Číny, která se rozhodla zredukovat množství lidí a výpočetní techniky participující na fungování celé sítě bitcoinu a schvalování transakcí.
Zatímco před zásahem čínské vlády měla země pod palcem až 65 procent celého hashrate bitcoin blockchainu, což v lidské řeči znamená, že měla dohromady dominantní postavení v udržování a schvalování transakcí mezi lidmi, aktuální podíl klesl pod 50 procent, což vnímá veřejnost pozitivně, protože Čína mohla v kritické situaci prakticky výrazně ochromit celý bitcoinový ekosystém. Nyní je riziko zase o trochu menší.
Nejznámější investorka světa odhaduje 500tisícový Bitcoin
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Co podle světoznámé investorky dožene Bitcoin na 500 tisíc dolarů.
Kolik procent majetku by podle ní měly do bitcoinu investovat instituce.
Které kryptoměny vlastní Elon Musk
Co vedlo hackera k tomu, aby vrátil ukradených 600 milionů dolarů.
Jestliže se ve světě investic pohybuješ delší dobu, nemohlo ti uniknout jméno Cathie Wood. Jedna z aktuálně nejznámějších investičních manažerek světa se nechala slyšet, že Bitcoin podle ní v budoucnu dosáhne hodnoty 500 tisíc dolarů za jednu minci.
Tuto předpověď přitom vyslovila ve chvíli, kdy Bitcoin padal strmě dolů a běžní investoři zpanikařili, prodávali a obávali se, že přijdou o všechny své peníze. Cathie Wood tehdy nepociťovala paniku, protože v rozhovoru pro Bloombergnazvala Bitcoin digitálním kryptoměnovým ekvivalentem dolaru, čili dominantní světové měny.
Woodová má pod palcem několik investičních fondů, do kterých může investovat i široká veřejnost, a od roku 2014 se jí podařilo dosáhnout výnosů přes 400 procent, což je na akciové burze úctyhodný výkon.
Stačilo by 5 procent institucionálních peněz
Investiční manažerka argumentuje tím, že do kryptoměn investuje stále více institucí, a tak v kombinaci se silou běžných investorů bude stačit, pokud by instituce do bitcoinu vložily možná jen 5 procent svých finančních prostředků — tento přesun peněz by podle Wood mohl vyšvihnout cenu bitcoinu do rozmezí 400 až 500 tisíc dolarů.
Wood kromě toho považuje za pozitivní krok vývoj digitálních kryptoměn pod taktovkou států. Nejen Čína či Spojené státy americké, ale i evropské země se stále aktivněji zajímají o vytvoření digitálních verzí svých měn jako dolar, euro či jüan.
Takové řešení by státům umožnilo mnohem přehlednější a jednodušší kontrolu nad tím, jak lidé s penězi nakládají, což množství kritiků považuje za přílišné zasahování do soukromí, ale Wood tvrdí, že státy tak jen podtrhnou vyspělost technologie blockchain, na které kryptoměny fungují. V konečném důsledku proto státem kontrolované digitální měny pomohou Bitcoin dále rozvíjet.
Zase jednou milovaný i nenáviděný Elon Musk
Samozřejmě, Elon Musk není jediným člověkěm na světě, na jehož vyjádření závisí celkový pohyb na trhu, ale když se Musk začne vyjadřovat ke kryptoměnám, může to skončit euforicky nebo tragicky. Když v únoru oznámil, že Tesla začne prodávat auta za Bitcoin a nakoupila tuto kryptoměnu za 1,5 miliardy dolarů, trh se zbláznil, všechny indikátory naznačovaly, že se chystá překonání rekordů — a tak se také stalo.
Elon Musk ale dává i bere, když po dvou měsících rozhodnutí přijímat Bitcoin v Tesle zrušil, začal promovat dogecoin a Bitcoin označil za škodlivý pro životní prostředí, protože používá příliš mnoho elektrické energie a znečišťuje planetu. Nakonec se stal pomyslným lídrem boje za čistší tažení bitcoinu a koncem července na velké kryptoměnové konferenci přiznal, že digitální mince má ve svém osobním portfoliu.
Musk prakticky potvrdil všechny spekulace, protože nejenže znovu všechny ujistil, že Tesla stále vlastní většinu svých Bitcoinů, ale oznámil i to, že ve svých rezervách má Bitcoin i vesmírná společnost SpaceX. On sám má v pomyslné peněžence nejen Bitcoin, ale i ethereum a dogecoin, což opět vlilo vlnu euforie na trh a v srpnu již hodnota stoupala výš a výš každým týdnem až do menšího zpomalení v posledních dnech.
„Pokud cena bitcoinu klesne, tak ztratím peníze. Mohu ji pumpovat, ale nebudu prodávat. Rozhodně nevěřím v to, že bych cenu vyhnal vysoko a pak prodal nebo cokoli podobného. Chtěl bych, aby Bitcoin uspěl,“ konstatoval Musk a od té doby se z jeho strany žádný výraznější útok na kryptoměny neobjevil. Na jak dlouho?
Zločiny se páchají s bankovkami, které tisknete
Negativní publicita kryptoměn je často založena na mylné představě, že většina z digitálních mincí vznikla a existuje jen proto, aby mohli sloužit na ilegální aktivity jako nákup drog, zbraní či podporu terorismu.
Opak však je v mnoha případech pravdou, protože jednotlivé transakce kryptoměn zůstávají v drtivé většině případů navždy zaznamenané v síti, zatímco ilegální aktivity zprostředkované běžnými bankovkami bývají často nevystopovatelné.
Kryptoměny chtěl ve svém projevu ponížit i šéf Federální rezervní banky města Minneapolis Neel Kashkari, když se na konferenci nechal slyšet, že kryptoměny nemají smysl, protože se používají při zločinech. „Neviděl jsem žádné použití kromě financování ilegálních aktivit jako jsou drogy a prostituce,“ konstatoval Kashkari, podle kterého je 95 procent kryptoměn podvodných a založených na krátkodobém ošálení a zmatku.
Bankéř zřejmě nečekal, že mu na kritiku odpoví rovnou americký kongresman sedící ve Washingtonu, D. C., Tom Emmer, který napsal krátký, ale výstižný příspěvek na Twitter.
„Kryptoměnový zločin měl podíl pouze 0,34 procenta z kompletně všech transakcí v roce 2020. Naneštěstí se většina zločinů stále děje s bankovkami, které tisknete,“ uvedl Emmer, čímž překvapil několik sledujících, protože vzhledem k jeho věku 60 let část veřejnosti nečekala, že bude mít na kryptoměny otevřený pohled.
Yay! #PolyNetwork has completed the recovery of all #PolyNetworkExploit affected user assets. (approx. worth $610M)#PolyBridge has now restored cross-chain functionality for a total of 59 assets. Other advanced functions will be gradually restored.https://t.co/bGOXc7xJS1
Hacker vrátil celých 610 milionů v kryptoměnách, které ukradl
Hacker vrátil vše, co z platformy Poly Network před pár týdny ukradl. Světem nedávno proletěla zpráva o hackerovi, který díky chybě v systému Poly Network ukradl kryptoměny za téměř 610 milionů dolarů.
Přestože hacker zůstává před veřejností zahalen rouškou tajemství, rozhodl se všechny prostředky vrátit a dokonce poslal zpět kryptoměny ve větší hodnotě, než ukradl. Společnost mu přislíbila 500 tisíc dolarů jako odměnu za to, že chybu našel, využil, ale peníze vrátil, jenže i půl milionu dolarů poslal zpět do peněženky, kam firma žádala digitální mince vrátit.
Útok se stal 10. srpna, přičemž hacker začal postupně vracet kryptoměny hned následující den. Nikdo ale nedokázal předpovědět, zda vrátí jen část, nebo skutečně pošle zpět vše, co si odnesl. Hacker však v reakci prohlásil, že si prostředky nikdy nechtěl nechat a na Poly Network zaútočil jen z dlouhé chvíle, aby se trochu zabavil.
Všechny kryptoměny jsou sice zpět v rukou původních vlastníků, ale nikdo neví, jaké důvody skutečně hackera motivovaly, aby nejenže zaútočil, ale pak se ukradených prostředků vzdal. Na sociálních sítích se polemizovalo o tom, že proprat 610 milionů dolarů přes permanentně zaznamenávané sítě by možná byla příliš náročná výzva, za kterou potenciální trest nestál.