Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Útok na Dvojčata inspiroval i mnohé filmaře. Jak se na události dívali a jak je přenesli na plátna, zjistíš třeba skrze tyto zajímavé snímky.
Když se kohokoliv na ulici zeptáš, co dělal 11. září 2001, bude si to pravděpodobně pamatovat poměrně přesně. Teroristický útok tehdy změnil chod celého světa. Mnoho lidí při pádu Dvojčat přišlo o to nejcennější, co v životě měli – o své nejbližší –, a napříč zeměmi prudce vzrostly obavy z dalších útoků.
Události, které hnuly světem, zachycují i filmaři, a na téma 11. září tak vznikla řada zajímavých snímků, které ať už pojednávají o samotné události, nebo právě o jejích dopadech na životy běžných lidí, rozhodně stojí za to zhlédnout a připomenout si, že se život může lusknutím prstů zbořit.
Sestavili jsme pro tebe seznam devíti nejzajímavějších filmů o 11. září, které ti do očí vženou slzy smutku, dojetí a na zádech ti zježí všechny chlupy.
Začněme od konce. Tedy od chvíle, kdy teroristické útoky srovnaly Dvojčata se zemí a srdce lidí sevřely sutiny samoty. Střep z ruin zůstal i v Oscarovi, malém chlapci, který najde neznámý klíč po otci, jehož ztvárnil Tom Hanks. Otec zemřel právě během útoků na Dvojčata, ještě během života ale dával synovi řadu logických hádanek a zajímavých výzev, které z něj měly udělat silnou osobnost. Samotná výprava za původem klíče pak byla výzvou největší, ale byla také cestou, která mu měla pomoci se s otcovou smrtí vyrovnat.
Snímek měl vzniknout k 10. výročí teroristických útoků na WTC a premiéru měl mít právě 11. září 2011, tedy 10 let od útoku na den přesně. Režisér Stephen Daldry jej ale nestihl dokončit včas a uvedl jej až ke konci roku. Oproti tomu se ale Neuvěřitelně hlasitě a nesmírně blízko může pyšnit tím, že herec Max von Sydow byl ve svých 82 letech druhým nejstarším hercem, kterého Akademie nominovala na Oscara. Prvním byl jen o 50 dní starší Hal Holbrook.
2. 9/11
Prostě pojmenovaný film, který jeho režisér původně zamýšlel jako zajímavý vhled do života nováčka mezi americkými hasiči. Náhoda tomu chtěla tak, že při zachycování obyčejného života hrdiny všedního dne natočil tvůrce dokumentu Jules Naudet čočku kamery směrem k Dvojčatům, na která se právě řítilo letadlo jako rozsudek smrti.
Z dokumentu se tak rychle stal snímek, ve kterém tvůrci s panikou v očích běží k World Trade Center, aby zachytili hrůzy, které se zde udály, pozůstatky slavných Dvojčat a chaos, který jako prokletí ovládl všechny přítomné. I kvůli tomu se snímek stal jedním z nejvěrohodnějších a nejmrazivějších svědectví doby.
První hollywoodský film na téma událostí z 11. září se vcítil do posledních chvil pasažérů jednoho z letadel, které navždy změnilo dějiny Spojených států amerických. Posádka letadla čekala na ranveji na povolení ke startu, a když jej konečně dostala, dispečink ji varoval před vniknutím teroristů do kokpitu v návaznosti na předešlé dva útoky na Dvojčata. Pozdě. Řízení převzali teroristé a chystali se napadnout Bílý dům nebo Kapitol. Kdyby se účastníci letu nedali na odpor, pravděpodobně by události 11. září byly ještě o něco temnější. I tak se ale letadlo zřítilo v neobydlené části Pensylvánie.
Na snímku je především zajímavé to, že každý z herců dostal studii o postavě, kterou ztvárňoval, a během samotného natáčení se v rámci zachování věrohodnosti rekonstrukce improvizovalo. Je to právě uvěřitelnost zpracování, která je na snímku zásadní. Na jeho realizaci se podílely i rodiny skutečných obětí. Produkci dodaly oblečení na kostýmy a podělily se i o oblíbenou hudbu padlých i o informace o jejich oblíbených pamlscích, které si mohly na palubě před útokem vychutnávat.
4. 11'09''01
Film z roku 2002 byl jedním z prvních děl, která smutné události zachycovala. Nejedná se o nejlépe zpracovaný film, především kvůli tomu, že velká část jeho tvůrců s natáčením teprve začínala, avšak jeho myšlenka je převratná.
Jedenáct. Okolo dvou jedniček, tyčících se v oblacích temné historie světa jako Dvojčata nad městem, která nikdy nespí, postavili filmaři povídkové pásmo, které dalo jedenácti režisérům prostor k jedenácti různým úhlům pohledu na 11. září. Každý ze zúčastněných režisérů ze všech koutů světa měl přesně 11 minut a 9 sekund, aby ten svůj převyprávěl divákům co možná nejlépe.
5. Jmenuji se Khan
Tak trochu jinou, neamerickou perspektivu nabízí zajímavé indické drama. Muslim, který trpí Aspergerovým syndromem, se ve filmu zamiluje do indické emigrantky, již si také nakonec vezme a společně s ní začíná provozovat malý rodinný podnik v San Franciscu. Vše je zalité sluncem až do chvíle, kdy jej zahalí mračna dýmu z trosek Dvojčat, která muslimovi přinesou do života vlnu antimuslimského násilí. Žena jej opouští a on v návaznosti na to, co ani není schopný pochopit, podniká cestu napříč Amerikou, aby ji získal zpět.
K islámu se hlásí i herec Shah Rukh Khan, který si zahrál hlavní roli a stejně jako jeho postava má i on za manželku hinduistku. Jeho víra mu přinesla komplikace při propagaci filmu ve Státech. Tehdy jej kvůli jeho jménu zatkli policisté na letišti v New Jersey a dvě hodiny ho vyslýchali. Ve snaze urovnat nepříjemné přivítání pozval herce tehdejší guvernér Arnold Schwarzenegger na večeři.
6. Fahrenheit 9/11
Americká dokumentární špička Michael Moore si ve svém nejúspěšnějším filmu nebere servítky a zachycuje, jak vláda prezidenta George W. Bushe využila krvavé 11. září k tomu, aby plnila své vlastní politické cíle, jako bylo rozpoutání války v Afghánistánu. Tvůrce běžnému „popcornovému“ divákovi předkládá ironický pohled na kontroverzního amerického prezidenta. Za svůj počin si dokument vysloužil v Cannes Zlatou palmu za nejlepší film.
Dokument mělo původně distribuovat Disney, ale kvůli ironizování tehdejšího prezidenta od dohody odstoupilo. Jeho management se obával, že pokud pod filmem bude společnost podepsána, ztratí nárok na daňové úlevy ve svém zábavním parku a hotelech na Floridě.
7. Jaká je cena života
Ambiciózní snímek Netflixu spatřil světlo světa minulý rok v lednu na Sundance Film Festival a do internetové televize se dostal teprve letos. Ve filmu se advokát setkává s nadlidským úkolem a hledá cestu, jak odškodnit rodiny lidí, jejichž životy vinou teroristických útoků zhasly.
8. Volání o pomoc
Charlie Fineman ztratil po útocích na Dvojčata vše, co pro něj bylo důležité. Kdysi úspěšný a šťastný člověk lusknutím prstu přišel o manželku i dcery a i pět let po události se potácí životem jako tělo bez duše. Potom jej jeho přítel přesvědčí, aby začal s návštěvami terapeuta. Během sezení ale pekelné vzpomínky vyplují na povrch a on se pokouší o sebevraždu, kvůli čemuž pak soud rozhoduje, zda jej umístit, či neumístit do psychiatrické léčebny.
Film v sobě nese velkou dávku jen těžko uvěřitelné bolesti. Postavě ji nevěřil ani sám Adam Sandler, který hlavního hrdinu ztělesnil. Scénář musel přečíst vícekrát, aby zjistil, že se mu postava nakonec zamlouvá.
9. World Trade Center
Asi nejznámější snímek, který se o událostech 11. září 2001 natočil. Film popisuje skutečný příběh dvou hrdinných policistů, které po leteckých útocích uvěznily ruiny Světového obchodního centra. Podle HBO, které film distribuuje, se jedná o film, jenž ukazuje, jak tragická událost dokáže v lidech probudit to nejlepší.
Snímek, který se pro větší věrohodnost točil chronologicky v reálných lokalitách, měl do kin původně vstoupit pod názvem Bluelight. Rekonstrukce jedné z nejdůležitějších událostí moderních dějin stála studio 65 milionů dolarů a na stavbu reálného trojrozměrného modelu ground zero v Los Angeles se spotřebovalo 240 tun materiálu.
Připomínat si natolik zásadní události stále dokola je důležité a my doufáme, že se ti z našich tipů podaří vybrat takový film, který ti ukáže, jak osudové bylo 11. září pro každého jednoho člověka bez ohledu na to, jestli byl tou dobou přímo v New Yorku, v letadle na obchodní cestě nebo se svou ženou usiloval o provoz malého podniku.