Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
11. září 2023 v 10:00
Čas čtení 10:32
Vojtěch Vanda

Natočil útok na Dvojčata, z nahrávky zbohatl. Dnes by Pavel Hlava spíše utíkal, než natáčel

Natočil útok na Dvojčata, z nahrávky zbohatl. Dnes by Pavel Hlava spíše utíkal, než natáčel
Zdroj: se svolením Pavla Hlavy
REFRESHER
Uložit Uložené

Na začátku nového milénia proběhly teroristické útoky v Americe. Dokumentace této události nese velkou českou stopu – Pavel Hlava je totiž jedinou osobou na světě, která na kameru zachytila oba útoky na první dvě budovy Světového obchodního centra.

Bylo normální pracovní ráno. Lidé zrovna přicházeli do svých zaměstnání, jelikož děti již byly ve škole a čekaly na zvonění. Něco ale bylo pro obyvatele New Yorku přece jen jinak. Zvyklí na šedavou oblohu plnou smogu se jim v úterý 11. září naskytl pohled na relativně čistou oblohu a sluneční svit. Všechno ukazovalo minimálně na to, že den plný kancelářské a jiné práce bude, alespoň co se počasí týče, trochu snesitelnější.

Nejlepší výhled na modravé nebe měli lidé, kteří pracovali ve Světovém obchodním centru (WTC). Chloubou Velkého jablka byla takzvaná Dvojčata –⁠ první a druhá budova WTC –⁠, jež měla obě 110 pater a měřila 415, respektive 417 metrů. Kdo by to tušil, že ikony, tyčící se nad Manhattanem, mají před sebou posledních pár desítek minut existence. V čase 8:46 přilétá první letadlo a naráží do severní věže.

Vysílání televize CBS. Mimořádné vysílání začíná v čase 21:10.

Šokovaný svět sleduje, jak z nejvyšší budovy centra stoupá kouř a dým. Po 17 minutách, kdy situaci sledují všechna světová média, přilétá prakticky v přímém přenosu druhé letadlo a naráží do jižní věže.

V ten moment stojí Čech Pavel Hlava asi sto metrů od cílové budovy a v ruce drží kameru. Jako jediný člověk na světě dokázal zachytit oba útoky na jednu videokazetu, což mu změnilo život. Jak probíhalo jeho tehdejší úterý, co s nahrávkou udělal a jak po dvaceti letech na všechno vzpomíná, se dozvíš v novém rozhovoru.

V tomto článku si přečteš:
  • Jak probíhalo 11. září Pavla Hlavy.
  • Odkud zachytil záběry na útok Dvojčat a proč jsou tak důležité.
  • Jaká byla na místě bezprostředně po útoku atmosféra.
  • Jak na své videokazetě zbohatl.
  • Proč jeho nahrávku odmítli v Česku.
Doporučeno
Co prožívali lidé během útoků 11. září 2001? Televize přerušily vysílání, svět vzpomíná dodnes Co prožívali lidé během útoků 11. září 2001? Televize přerušily vysílání, svět vzpomíná dodnes 11. září 2019 v 10:49

Jedenáctého září to bude dvacet let od teroristického útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku. Vy jste u útoku byl. Proč jste byl tehdy v Americe?

Já jsem se v prosinci roku 1999 vydal do Ameriky, protože jsem se v Ostravě rozvedl a v New Yorku jsem měl švagra. V cestě za moře jsem viděl šanci výdělku; chtěl jsem si tam vydělat na byt, který jsem chtěl koupit v rodném Brně, a pak se vrátit domů. Jsem docela ctižádostivý, tak jsem si řekl, že dokud ty peníze nevydělám, tak se nevrátím.


Kam jste nastoupil?

Švagr mi domluvil práci, v jejímž rámci jsem zastával práci malíře, natěrače, pracoval jsem se sádrokartony a dál jsem se učil za pochodu. S extra profesí jsem se do světa nevydal.


Jste jednou ze čtyř osob, které dokázaly zachytit útok 11. září na kameru. Jak to na vás všechno po letech působí?

Tento a minulý týden je kolem toho větší šrumec. A až teď, po dvaceti letech, jsem si uvědomil, v jakém jsem byl tenkrát nebezpečí. Když se to stalo, tak jsem neměl pojem o teroristech. Ani se o nich nějak nemluvilo. 

Tlačil jsem na šéfa, ať zastaví, přičemž on furt říkal, že nemůže. Ale když viděl, jak se začíná tvořit kolona a není kam jet, tak to zaparkoval na chodník. Vylezli jsme z auta a koukali jak vyjevení. Vytáhl jsem kameru a pokračoval v točení.

Pravděpodobně do tří minut se pak najednou začal přibližovat takový divný zvuk, který se změnil v obrovský hluk. Jen jsme se dívali, jak trefil tu druhou budovu. To byla šílená rána.


V momentě, kdy tam přiletělo druhé letadlo, jsme stáli snad sto metrů od cílové budovy. Přeletělo nám přímo nad hlavou a nevím, jak ti, co tam byli se mnou, ale já jsem si ani neuvědomoval, co se děje. Stáli jsme tam a říkali jsme si, že to prostě uhasí a bude klid. Jen brácha, který tam se mnou také byl, křičel pořád něco o atentátu.


Jak nedávno proběhly sebevražedné útoky v Kábulu, tak se mi to všechno vybavilo. Nevím, jestli to tehdy nedělali, po útocích na Dvojčata se přece jen začala dělat větší opatření, ale až nyní jsem si uvědomil, jak moc nebezpečná situace to byla. Neuvědomovali si to tam ani kolemjdoucí; chodili kolem v klidu, dívali se nahoru, co se děje a jak to probíhá. Kdybych byl dnes kousek od nějakého výbuchu, tak se nedívám doleva doprava a co nejrychleji zmizím.

New York 11. září Světové obchodní centrum
Zdroj: se svolením Pavla Hlavy
Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční
1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu REFRESHER+

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jak probíhal atentát na Dvojčata z pohledu přímého účastníka.
  • Jaká byla atmosféra po útoku sto metrů od zasažených budov.
  • Co se dělo s nahrávkou, kterou natočil.
  • Proč jeho videokazeta získala svou hodnotu až dva roky po události.
  • Z jakého důvodu se musel soudit s americkou televizí.
Dočíst článek
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 103183 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: PPV kód na Oktagon 59 , Bělení zubů v Dr. Úsmev ZDARMA nebo Dentální hygiena v Dr. Úsmev ZDARMA
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse