Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Za jakých okolností by mohli členové údajné organizované kriminální skupiny dostat doživotní trest? Ptali jsme se odborníků.
Členům údajné zločinecké skupiny, kterou zadrželi v rámci pondělní akce, hrozí doživotí. Vyplývá to ze znění paragrafu 172 odst. 4, který mají obvinění uvedený v usnesení o vznesení obvinění.
§ 172
(4) Odnětím svobody na dvacet až dvacet pět let nebo trestem odnětí svobody na doživotí bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
a) a způsobí ním těžkou újmu na zdraví více osobám nebo smrt více osob, b) jako člen nebezpečného seskupení nebo c) ve velkém rozsahu.
„Je pravdou, že při drogových trestných činech je možné uložit doživotní trest,“ konstatuje pro Refresher specialistka na trestní právo a rektorka Akademie Policejního sboru v Bratislavě Lucia Kurilovská. Dodává, že v takových případech hraje roli zejména rozsah drogové činnosti.
U jednoho ze zadržených členů gangu našli „laboratoř“ a 9 kilogramů metamfetaminu. O velkém rozsahu tedy podle Kurilovské není pochyb.
Zdroj: se souhlasem Zuzany Plačkové
Zuzana Plačková a její manžel René Strausz nepůjdou do vazby, informuje TV JOJ a TV Markíza. Rozhodl o tom soudce Specializovaného trestního soudu. Rozhodnutí není pravomocné, je možné se proti němu odvolat k Nejvyššímu soudu.
Důvodem propuštění zmíněné čtveřice bylo „konstatování soudce pro přípravné řízení o neexistenci důkazů, které by prokazovaly důvodné podezření, že se tito obvinění dopustili skutku, za který jim bylo vzneseno obvinění“.
Zuzana Plačková po odchodu ze Specializovaného trestního soudu novinářům řekla, že se cítí nevinná a není odkázána na to, aby prodávala drogy. Novináře vyzvala, aby nešikanovali její rodinu. Dodala, že na více otázek odpovídat nebude a vyjádří se na Instagramu. Nebyla ochotna odpovědět na otázku, jaký má vztah s Peterem Šokom, o kterém se v usnesení o vznesení obvinění píše jako o spojce s údajným drogovým byznysem.
Plačková a její manžel zůstávají obviněni.
V tomto článku si přečteš:
Proč hrozí některým členům zločineckých skupin tak velký trest.
Jak se prostřednictvím advokátů zatím vyjadřují Plačková a Strausz.
Jaké důkazy má policie proti obviněným.
Co když se někteří obvinění přiznají.
Co znamená, že se tresty udělují podle míry rozsahu trestné činnosti.
Není přesně určené množství dovezeného a prodaného kokainu
Plačková a její manžel Strausz nejsou obviněni ze skutků, které se týkají pervitinu.
Podle vyšetřovatelů Národní kriminální agentury se podíleli na distribuci kokainu menším dealerům a koncovým uživatelům, zároveň byli podle vyšetřovatelů NAKA součástí organizované kriminální skupiny nejméně šesti osob, které působili na území Trnavského, Bratislavského a Trenčínského kraje. V této skupině byli podle NAKA s Plačkovou a se Strauszem i lidé obchodující s pervitinem.
Policie momentálně přesně neví, v jakém rozsahu páchala instagramová dvojice trestnou činnost, vznesla však vůči nim obvinění i podle zmíněného paragrafu 172 odst. 4 písm. b.
„V současné době není přesně určené množství dovezeného a prodaného kokainu, kde uvedené bude věcí dalšího dokazování...“ uvádějí policisté s tím, že budou zjišťovat i to, odkud měli obvinění kokain dovážet.
Celkově měla skupina podle generální prokuratury a NAKA 15 členů, hlavním organizátorem byl podle policie Tibor Gubáň, který se v minulosti věnoval bojovému umění.
Níže postaveným důležitým členem byl podle usnesení Miroslav Farkaš, který si podle TV Markíza odseděl 20 měsíců ve vazbě, protože jako „realitní makléř“ prý dělal podvody s nemovitostmi. Na svobodě byl měsíc, než ho NAKA sebrala spolu s Plačková a se Strauszem.
20, 25 až doživotí – podle „zásluh“
Přidej se do klubu Refresher+ již od 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Podle čeho určuje soud v případě prokázání viny výšku trestu.
Za jakých podmínek je možné snížení trestu a co kdyby se někteří obvinění přiznali.
Odbornice na trestní právo Kurilovská upozorňuje, že trestní sazbu soud určuje podle „zásluh“. Znamená to, že obvinění by v případě uznání viny mohli dostat různé tresty.
„Rozlišuje se to podle podílu viny osob v souvislosti s dokazováním na konkrétním skutku. V organizované skupině je vždy určitá hierarchie. Velmi záleží na tom, kdo je ten, kdo organizuje nebo navádí k páchání trestné činnosti. Kdo je hlavním člověkem ve skupině s kontakty do zahraničí, pokud jde o dovoz omamných a psychotropních látek,“ upozorňuje rektorka Akademie Policejního sboru v Bratislavě.
Rozlišuje se i to, kdo je ten, kdo „pouze“ distribuuje menší dávky drogy.
I advokátka zabývající se trestním právem Jitka Hasíková upozorňuje, že soud musí vzít v úvahu míru zavinění, míru účasti na daném skutku, motivaci, pohnutku, která vedla konkrétní obviněné ke spáchání skutku, také u každého pachatele poměr zjištěných polehčujících a přitěžujících okolností.
„Pokud se dokazováním prokáže, že jednotliví obvinění skutek spáchali, tresty mohou – a s vysokou pravděpodobností se také budou – lišit,“ dodává Hasíková. V úvahu přichází podle ní i zohlednění jejich osobních poměrů a možnosti jejich nápravy.
V úvahu přichází i méně než 20 let, ale...
Protože to zatím vypadá tak, že Zuzana Plačková a René Strausz se podle zjištění vyšetřovatelů NAKA na trestné činnosti podíleli menším dílem, odbornice na trestní právo jsme se ptali, zda je v takovém případě možné snížení trestu i přesto, že samotné obvinění se pohybuje ve vysokých intervalech.
„Záleží na dokazování. Je pravdou, že když jde v obvinění o zmíněný čtvrtý odstavec paragrafu 172, soudce nemá moc na výběr, může dát spodní hranici 20 let,“ konstatuje Kurilovská, podle níž v Trestním zákoně existuje i institut mimořádného snížení trestu. V takovém případě jde o matematický výpočet na základě trestního řádu.
Příslušníci Národní kriminální agentury udělali u Plačkové a jejího manžela prohlídky několika bytových prostor a auta, ve kterých zajistili „šest mobilních telefonů, jeden notebook a občanský průkaz na jméno Mário Herák“.
Plačková a Strausz se nepřiznali, vinu popírají, prý jde o omyl
Advokát Zuzany Plačkové Martin Pohovej po středečním rozhodování Specializovaného trestního soudu řekl, že jeho klientka tvrdí, že jde o omyl. Spáchání skutku nadále popírá. Podle jeho slov proti influencerce svědčí jen jeden spolupracující obviněný. „Samozřejmě, doufáme, že ji soudce propustí,“ řekl.
„Na Zuzanu Plačkovou vypovídá jeden z obviněných, který má tuto verzi zprostředkovanou z doslechu, a osoba, která mu tyto informace poskytla, to nepotvrdila. Na tohoto obviněného nebyl dán návrh na vzetí do vazby a byl propuštěn na svobodu,“ řekl Pohovej.
Podle usnesení o vznesení obvinění může být svědků více. Součástí usnesení je také utajována příloha, která se týká odposlechů a případných dalších úkonů, které při vyšetřování proběhly v utajovaném režimu. K těmto skutečnostem se advokát odmítl vyjádřit.
Obvinění odmítá i advokát Reného Strausze. Jeho klient vinu popírá a konstatuje, že obvinění jsou založena na „obecných tvrzeních bez konkrétního důkazu“.
Co kdyby se obvinění rozhodli spolupracovat?
Podle právničky se zaměřením na trestní právo je jedno, zda se někteří obvinění rozhodnou přiznat hned nebo až po skončení vyšetřování a podání obžaloby. „Přiznání viny v počátečních stádiích trestního řízení má z procesního hlediska stejnou váhu jako přiznání viny před soudem. Usnadňuje práci vyšetřovatelům, ale pro samotného obviněného jen samotná skutečnost, že se hned na začátku trestního řízení přiznal, výrazné benefity nepřináší,“ konstatuje.
Podle Lucie Kurilovské nezáleží na tom, zda již bylo vzneseno obvinění vůči těm, kteří mají v plánu spolupracovat.
Pokud by se Zuzana Plačková, René Strausz, ale i jiní obvinění z účasti v organizované kriminální skupině přiznali, v úvahu přichází mimořádné snížení trestu.
Spolupracující obviněný podle odbornice na trestní právo může a nemusí být obviněn. Pokud by byl, v úvahu přichází mimořádné snížení trestu. Další možností je dohoda se spolupracujícím obviněným. Tehdy je možné uložit trest o třetinu nižší než původní sazba. Lucia Kurilovská pochybuje o možnosti podmíněného trestu při tak velkém rozsahu drogové trestné činnosti, i když u některých spolupracujících obviněných to vyloučeno není.
„Pokud bude míra spolupráce taková, že se podaří rozložit skupinu i všechny nitky, stíhání může být zastaveno,“ vysvětluje Kurilovská, podle níž tato podmínka neplatí pro nejvyšší členy skupiny.