Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
24. října 2021 v 18:07
Čas čtení 1:50
Adam Smeták

Polsko nezakázalo školačkám krátké sukně, aby nedráždily spolužáky a učitele. Pravda je složitější

Polsko nezakázalo školačkám krátké sukně, aby nedráždily spolužáky a učitele. Pravda je složitější
Zdroj: TASR - Milan Kapusta
NEWS POLSKO
Uložit Uložené

Článek publikovaný na serveru Novinky.cz nepopisuje situaci v Polsku korektně.

„V Polsku zakázali školačkám krátké sukně. Aby nedráždily spolužáky a učitele.“ Článek s tímto titulkem vyšel v sobotu odpoledne na serveru Novinky. Autor Pavol Minárik v něm píše, že polské dívky „nesmí chodit do škol s odhalenými rameny či v krátkých sukních, aby svým vzhledem nedráždily spolužáky a učitele.“ Minárikův text vyznívá tak, že Polsko zavedlo jakýsi povinný „dresscode“ pro dívky na školách, a to z důvodů souvisejících se sexualitou. Pravda je, ale, jak zjistil magazín REFRESHER, trochu jinde.

Redakce prostudovala text na serveru Gazeta Wyborcza, ze kterého Novinky čerpaly, dohledala další dostupné informace a zkontaktovala se s ředitelem Polského institutu v Praze Maciejem Ruczajem, aby získala bližší vhled do skutečné situace v Polsku. 

Žádný takový zákon neexistuje

„Školy spadají v Polsku většinou pod samosprávy. O pravidlech oblékání žáků rozhodují ředitelé jednotlivých škol. Žádné nové zákonné opatření v této věci neexistuje a ani nevím, že by bylo plánováno,“ potvrzuje Ruczaj fakta, která redakce ověřila u dalších polských redakčních zdrojů. 

Doporučeno
Kam vyrazit do zahraničí na vánoční trhy? Těchto 5 měst ti vezme dech Kam vyrazit do zahraničí na vánoční trhy? Těchto 5 měst ti vezme dech 28. listopadu 2024 v 7:00

„Citace ze článku o ‚výchově k ctnosti‘ je nesprávně připsána ministru Czarnkovi. Ve skutečnosti ji vyslovil v rozhovoru pro média jeden z jeho poradců Paweł Skrzydlewski (nechám na okraji, že jako filosof používá trochu jiný význam slova „ctnost”). Nejde tedy o žádné nařízení či zákon,“ dodává Ruczaj.

Faktem je, že takové nařízení skutečně neexistuje. Text deníku Gazeta Wyborcza ani nic takového netvrdí. Popisuje pouze situaci na dvou školách v pomořanském vojvodství, kde mělo dojít k výše popisovaným nařízením ohledně oblékání dívek na školách.

Zavádět měl i původní zdroj

„V tomto konkrétním případě máme navíc do činění se dvoustupňovou manipulaci: V článku v deníku Gazeta Wyborcza se píše o dvou školách v pomořanském vojvodství, kde došlo k nařízením týkajícím se oblečení studentů. Článek na novinky.cz je záměrně formulován tak, aby se tato nařízení jevila jako plošná, celostátní a zavedená ministerstvem školství. Zajímavou dohrou je, že – jak poukazuje (liberální a kriticky vůči vládě) portál NaTemat – dokonce ani původní zpráva Gazety není přesná. Ve skutečnosti se v jedné ze zmíněných škol jednalo o názor jedné z učitelek, bez jakýchkoliv dopadů. Druhá škola nereagovala, ale podle všeho i tady nešlo o žádné oficiální vyhlášky,“ dodává Ruczaj.

Doporučeno
Navštívili jsme klasické polské tržiště. V řeznictví se nám udělalo špatně a před dotěrným prodavačem jsme museli utéct Navštívili jsme klasické polské tržiště. V řeznictví se nám udělalo špatně a před dotěrným prodavačem jsme museli utéct 19. června 2024 v 7:00

Ministr školství Przemysław Czarnek, který měl dle Novinek uvedená pravidla iniciovat, je konzervativní politik, který se do své funkce dostal v roce 2020. Netajil se tím, že hodlá kurikulum rozšířit o náboženský obsah, a z jeho vyjádření lze číst, že s liberálními názory ve školství nesouzní. 

Polsko je katolickou baštou Evropy

Polsko je za své postoje například k LGBT+ komunitě či potratům dlouhodobě kritizováno. Často i právem. Proslulé „zóny bez LGBT“ existují (ale nemají žádný právní dopad). Faktem je také to, že nový polský protipotratový zákon prakticky vylučuje legální interrupce. Pro EU a západní styl života je toto za hranou. Za hranou je ale také démonizování Polska založené na nedostatečné novinářské práci.

Domů
Sdílet
Diskuse